Zevende conferentie maatschappijgeschiedenis 24-25 april 1981 te Doorn schop van zijn kant aan de graaf overdeed 'allodium in Eist et omnes litones, illi atti- nentes, et allodium in Odelenberge' onder voorbehoud van de proostdijen van Eist en (Sint)Odiliënberg met de vazallen en dienstlieden. Verder merk ik op, dat de Elster kerk in de late middeleeuwen géén bijzondere traditie heeft gekend van een Sint Maartensve- rering. Patroonheilige was Sint Werenfried, belijder, de oorspronkelijke kerkstichter te Eist, zonder dat er ooit sprake was van een nevenpatroonheilige. In der tijd is door mij waarschijnlijk gemaakt, dat de Heilige Tecla van Seleucia aanvankelijk beschermheili ge van de kerk van Eist in Overbetuwe is geweest3. A. Johanna Maris 3 A. J. Maris, Over de Sint Werenfriedskerk te Eist en de daarmede verbonden stichtingen, Bij dragen en Med. Vereniging 'Gelre', LIV, 1954, blz. 57-62. Zie voorts Bijdragen en med., LVII, 1958, Addenda op voorgaand opstel, blz. 128. Volgens Wouter Broek zou de overgifte van de al lodia te Eist en St. Odiliënberg 'in precarium' zijn geschied (R.A., Utrecht, archief Domkapittel, inv. no. 3069, fol. a vso). [174] Op vrijdag 24 en zaterdag 25 april 1981 werd in het conferentieoord Hydepark te Doorn de zevende conferentie maatschappijgeschiedenis gehouden over 'pre-moderne in dustrialisering in de Nederlanden, einde Middeleeuwen—c. 1850'1. 128 deelnemers (enkele tientallen opgaven moesten worden geweigerd wegens ruimtege brek) luisterden een dag en een morgen naar en wisselden van gedachten over de toe lichtingen (van elk 10 minuten) op de 19 ingediende papers. Ook ditmaal waren vele papers weer goeddeels gebaseerd op origineel archiefmateriaal. Ook ditmaal was de belangstelling uit archivarissenkring desondanks zeer gering: een bedroevende traditie. Subthema 1: sectorsgewijze benadering van pre-moderne industrialisering J. Hollestelle De Nederlandse steenbakkerij in de 17de en 18de eeuw. G. J. Mentink Fabricage van 'klein-geweer' te Culemborg in de periode 1759-1812. J. Vanpaemel Het ontstaan van de zinkindustrie in België, 1800-1820. J. de Visser De Gentse katoenindustrie voor de industriële revolutie. K. E. Sluyterman Tien jaar uit het bestaan van twee sigarenfabrieken 1856-1865. C. A. Mandemakers Enkele aspecten van de schoenmakerij in en bij de Langstraat, ca. 1740- 1860. Subthema 2: factorsgewijze benadering van pre-moderne industrialisering Th. Wijsenbeek- Ondernemen in moeilijke tijden. Delftse bierbrouwers en plateelbakkers Olthuis in de achttiende eeuw. P. W. Klein Nederlandse glasmakerijen in de 17de en 18de eeuw. K. Degryse Vermogensmarkt en ondernemersgedrag te Antwerpen in de tweede helft van de 18de eeuw. H. de Smedt Charles Proli als ondernemer. G. Rensen Arbeid en ondernemerschap in Nijverdal in de overgang van pre-industriële naar industriële maatschappij: de firma Salomonson omstreeks 1850. Subthema 3: de relatie tussen pre-moderne industrialisering en maatschappij A. K. L. Thijs De Zuidnederlandse stedelijke nijverheid en de pre-moderne industrialise ring op het platteland. 1 Het thema voor de conferentie in 1983 is: 'Verkeer en vervoer'; voor die van 1985 waarschijn lijk: 'Woningbouw en volkshuisvesting in het verleden'. [175]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 40