Van een gemeentesecretaris die streekarchivaris wilde worden. Hij was lid van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde en van menig historisch genootschap. In Brabant was hij secretaris van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, waarvoor hij twee lezingen hield. Voorts was hij lid van het Departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, lid van het bestuur van de Pensioenvereniging van werklieden, lid van het bestuur van de Volksbibliotheek en voorzitter van de Protestantenbond. In 1885 tenslotte werd hij rechter-plaatsvervanger. Werkelijk een heel arbeidzaam leven55. Er zijn tijden, waarin degene, die een belangrijke taak te vervullen hebben, de tijdgeest mee hebben. Zo'n tijd maken wij nu mee wat betreft het archiefwezen. De politiek, de Kamer en de regering zijn het archiefwezen welgezind. De formatieplaatsen die onlangs aan het rijksarchiefwezen zijn toegewezen zijn daar een sprekend bewijs van. Voor de archivaris en voor het archiefwezen in deze provincie hoop ik, dat deze lijn moge wor den doorgetrokken in de materiële voorzieningen en wel in de vorm van de verbouw van de Citadelkazerne een oude vertrouwde plaats tot rijksarchief. Ook voor Krom werkte de periode 'de Stuers' als een gunstig gesternte. Maar uiteindelijk moesten in het uitvoerende vlak de doelrijpe kansen worden gezien en aangegrepen. Het is de grote verdienste geweest van de nog zo jeugdige Mr. Krom, dat hij op allerlei terreinen waar dat maar mogelijk was met een grote betrokkenheid creatief en intelli gent het archiefwezen diende. Daarom mogen wij de start van het rijksarchief, nu hon derd jaar geleden, een wel zeer voorspoedige noemen. J. P. A. Coopmans Macalester Loup, Levensbericht blz. 289-291 en 296. Van Lanschot, In Memoriam blz. 29. [166] Het 'model Alkmaar' avant la lettre Naar ik hoop, zullen vele collega's destijds instemmend geknikt hebben toen zij verna men dat Fasel min of meer bij toeval in Alkmaar het initiatief had genomen om zijn gemeentearchief uit te bouwen tot een regionaal werkende archiefdienst zonder een officiële gemeenschappelijke regeling als basis1. Het is misschien overdreven om van een Alkmaarse victorie te spreken, maar met het 'model Alkmaar' was de basis gelegd voor een nieuwe ontwikkeling binnen het streven naar het 'dekkend net' van lokale/regionale archiefdiensten. In die gevallen waarin de spoedige totstandkoming van een formele gemeenschappelijke regeling op te veel pro blemen leek te gaan stuiten, kon deze variant op het streekarchivariaat goede diensten bewijzen2. Akkoord, de Alkmaarse opzet, met als basis de bilaterale overeenkomst(en) tussen de centrumgemeente en een of meer andere gemeenten in de regio, is niet te verkiezen bo ven een echt streekarchief. Echter, om met Fasel te spreken, 'men heeft het meestal niet voor het zeggen'3. Er zijn inderdaad aanwijsbare nadelen. In menig geval wegen die echter lang niet op te gen de voordelen, waarvan ik het belangrijkste al aanduidde: de vlotte realisatie van een samenwerkingsverband op het terrein van het lokale archiefbeheer, kortom van een streekarchief(je) met centraal depot. Gezien de navolging met de nodige variaties die de Alkmaarse oplossing hier en daar heeft gekregen, mag worden aangenomen dat de 'toetredende' gemeenten een an der belangrijk aspect, de relatief beperkte kosten van een dergelijke samenwerkings vorm, op de juiste waarde hebben weten te schatten. Terecht stellen de tegenstanders van al dat bilaterale gedoe, dat juist het kosten- vraagstuk te veel wordt omzeild en dat de gemeentebesturen te weinig het besef krijgen dat verantwoorde archiefzorg (vrij veel) geld kost. Ik zal de laatste zijn om die kritiek terzijde te schuiven. Natuurlijk zou het 'model Alkmaar' een voorstadium behoren te zijn van een volwaardige gemeenschappelijke regeling, al zal dat wel vaak een kwestie 1 Zie voor een summiere schets van deze ontwikkeling: W. A. Fasel, Overdracht archiefbeheer aan centrumgemeente in: Nederlands Archievenblad (NAB) 1980, blz. 114-116. 2 In Westfriesland althans werd uit het nabije voorbeeld de nodige inspiratie opgedaan, vgl. Jaarverslag 1974-1975 betreffende de archieven van de gemeenten Enkhuizen en Hoorn, blz 1-2. 3 Fasel, a.w., blz. 115. [167]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 36