in hun scrinium deponeerden15. Blijkbaar konden deze zelfs door derden worden ge raadpleegd, want Hieronimus geeft omstreeks 400 iemand de suggestie een bepaalde brief in het chartarium van de Romeinse kerk op te vragen16. Sinds paus Gregorius de Grote (590-604) is de archiefdienst annex kanselarij hecht georganiseerd als een korpo- ratie. Uitgaande brieven en stukken betreffende de komptabiliteit worden in registers afgeschreven en er worden overzichten van goederen en inkomsten aangelegd en bijge houden. In de 7e eeuw berusten de archivalia al niet meer in het door Damasus gebouw de depot, maar blijkt een nieuwe bewaarplaats in het Latheraan in gebruik te zijn17, ter wijl zeer belangrijke stukken, zoals geloofsbelijdenissen van pausen, in de S. Pieter lagen, als het ware aangeboden aan het lichaam van de apostel Petrus18. Wij vinden nu ook buiten Rome herhaaldelijk kerkelijke archieven vermeld. Zo schrijft Victor van Tunnunna in zijn kroniek, dat patriarch Euphemios van Constantinopel keizer Anastasios I voor zijn troonsbestijging in 491 schriftelijk liet beloven zich aan de besluiten van het koncilie van Chalcedon tegen het monophysitisme te houden. Het chirographum daarvan werd in het archief van de kerk van Constantinopel gedepo neerd, waaruit de keizer het overigens later met geweld terughaalde19. Ook in het westen ontmoeten wij al vroeg kerkelijke archieven. Zo werden de besluiten van de sy node van Orange in 529 door Caesarius, bisschop van Aries, in arcivo ecclesiae gelegd20. Radegondis, stichteres van de abdij van Poitiers wilde dat een brief, die zij kort voor haar dood in 587 had geschreven aan de bisschoppen in de omgeving, werd 15 Paus Bonifacius I schrijft in 419 een brief aan Rufus, bisschop van Thessalonica, aan wie de zorg voor de kerken in Griekenland en Macedonië is opgedragen, ut scrinii nostri monimenta declarant, Regesta potificum Romanorum, ed. P. Jaffé-K.Kaltenbrunner, I, Leipzig 1885, nr. 350, biz. 53. Paus Caelestinus I (422-432) fecet constitutum de omnem ecclesiam, maxime et de religione, quae hodie archivo ecclesiae detenentur recondite, Liber pontif., ed. Duchesne, blz. 230. Paus Gelasius I (492-496) fecit tractatos et ymnus sicut beatus Ambrosius episcopus et libros adversum Euthycem et Nestorium, qui hodie bibliotheca ecclesiae archivo reconditi tenentur, ibidem, blz. 255 nt. 17. Paus Hormisdas (514-523) voegde aan een brief aan de syno de van Constantinopel na de datering (521 mrt. 26) toe: gesta in causa Abundantii episcopi Traianopolitani in scrinio habemus, A. Thiel, Epistolae Romanorum pontificum genuinae et quae ad eos scriptae sunt a S. Hilaro usque ad Pelagium II, t. II, Braunsberg 1868, blz. 967. 16 Si a sue fictam epistolam suspicaris, cur earn in Romanae ecclesiae chartario non requiris? Hieronymi Apologia adversus libros Rufini, III, 20, ed. J. P. Migne, Patr. lat., XXIII, Parijs 1883, kol. 493. 17 Hoc vero decretum a nobis factum subter ut prelatum est manibus propriis roborantes in arcivo domine nostrae sanctae Romane ecclesiae scilicet in sacro Lateranensi scrinio pro futu- rorum temporum cautela recondi fecimus, Liber diurnus Romanorum pontificum, ed. H. Foerster, Bern 1958, blz. 145. Dit formulier voor een pauselijk dekreet stamt waarschijnlijk uit de 7e eeuw. 18 III. gratia Dei episcopus sanctae catholicae et apostolicae ecclesiae urbis Rome huic professio- ni recte et orthodoxe fidei sicut superius legitur subscripsi in venerabile corpus tuum beatae Petre apostolae optuli conservandam, ibidem, nlz. 157. 19 Anastasii autem fide, immo perfidia proeul iam patriae nota coactus est Euphemio Constanti- nopolitano episcopo insistente scripto promittere nihil sinistrum contra apostolicam fidem et synodum Calchedonensem agere, chirographum Euphemius episcopus suscipit et in archivo ecclesiae reponit, Victoris episcopi Tonnennensis Chronica, ed. Th. Mommsen, MGH, AA, XP, Berlijn 19612, blz. 192. [130] bewaard in universalis aeclesiae archevo22. In 681 ontmoeten wij nogmaals het genre der geloofsbelijdenissen in archieven in een bepaling ten aanzien van de Joden, toege voegd aan de lex Wisigothorum. Omdat Joden onbetrouwbaar zijn moeten alle priesters belijdenissen van bekeerde Joden zorgvuldig in de archieven van hun kerken bewaren22. Het is verleidelijk hieruit al het bestaan van parochiearchieven af te leiden, maar nog eeuwen lang zouden archieven beperkt blijven tot bisschopskerken en abdijen en al mogen wij aannemen, dat deze al zeer vroeg hun schenkingsoorkonden in een scri nium of armarium bewaarden, de vermeldingen daarvan in de bronnen zijn spaarzaam. Soms vermelden kroniekschrijvers, dat zij gegevens putten uit een archiefstuk, zoals Odilo van Soissons, die omstreeks 920 de translatio van S. Sebastiaan beschreef en daarvoor een stuk uit het kathedraalarchief van Soissons raadpleegde23. Soms schrijven zij wel eens een oorkonde af en lassen die in het verhaal in, zoals Hariulf van Ouden burg omstreeks 1100 in zijn abdijkroniek van Saint-Riquier24. Deze voorbeelden zijn te vermenigvuldigen, maar het toevallige karakter van zulke vermeldingen blijkt duidelijk uit de abdijkroniek van Fontenelle uit het tweede kwart van de 9e eeuw, die twee oor konden noemt, die in het archief lagen, te weten een bevestigingsoorkonde van koning Dagobert II uit ca. 680 en een privilege van koning Pepijn III, terwijl de abdij zoveel oorkonden blijkt te hebben, dat abt Ansegisus (822-833) een domus cartarum liet bouwen25. Ongeveer tezelfdertijd werd ook in de kathedraal van Reims een archief bewaarplaats gebouwd, onder de kerk, met nadruk op de veiligheid26. Zij was tevens Caesarius in Christi nomine episcopus (sc. Arelatensis) exemplar constitutionis nostrae edidi et autenticum in arcivo ecclesiae reservavi, Concilia aevi Merovingici, ed. F Maassen MGH LL, sect. Ill t.I, Hannover 1956\ blz. 53. Radegondis schreef haar brief 'aan alle bisschoppen' en de abdis Agnes zond er afschriften van aan de bisschoppen in de wijde omgeving. Het slot van de brief vangt aan met de woor den, volgens de weergave van Gregorius van Tours: Et ut haec supplicatio mea, quam manu propria subscripsi, ut in universalis aeclesiae archevo servetur ---, Gregorii episcopi Turonen- sis Historiarum libri decern, IX, c. 42, ed. B. Krusch - R. Buchner, Berlijn 1951, II, blz. 316. Nam et illud necessario huic legi adicimus, ut omnium professionum at que conditionum scrip- turas, quas quisque ille Iudeus sacerdoti suo amodo obtulerit, sollicita diligentia unusquisque sacerdos eas ipsas professionum vel condicionum scripturas in archivis sue ecclesie recondat, qualiter pro eorundem perfidorum testimonio studiosus conservate persistant, Leges Visigo- thorum, XII, 3, 38, ed. K. Zeumer, MGH, LL, sect. I, t. I, Hannover-Leipzig 1902 blz 455 456. 23 Enimvero superest hodietenus in cartofilacio nostro scedula Rodoini ad memorabilem Hildui- num abbatem transmissa, in qua numerosaplurimum capitulatione virtutum eius insignia bre- viata personaliter habentur inserta, Ex Translatione S. Sebastiani ad S. Medardum Suessio- nensem auctore Odilone, ed. O. Holder Egger, MGH, SS, XV"1, Hannover 1887, blz. 391. Pro qua ratione venerabilis pastor scriptam chirographum archivis nostris reposuit, quod ita se habet: (volgt tekst), Hariulf, Chronique de l'abbaye de Saint-Riquier (5e siècle-1104) ed F Lot, Parijs 1894 (coll. Picard), blz. 232. Unde statim privilegium confirmationis a praedicto rege (sc. Dagoberto) aeditum accipere curavit, quod adhuc in scriniis nostri coenobii reconditum retinetur, Gesta abbatum Fontanel- lensium, ed. S. Loewenfeld, MGH, SS. rer. Germ, in usum schol., Hannover 1886, blz. 25; Quod privilegium (sc. Pippini) in scriniis huius nostri coenobii pro munere sacro adhuc con- servatur, ididem, blz. 43; In medio autem porticus, quae ante dormitorium sita videtur, domum cartarum constituit, ibidem, blz. 56. [131]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 18