Afscheid van rijksarchivaris Smeets Burgemeester Baeten biedt Hospiti' aan. Foto H. L. MordangRijksarchief in Limburg. Op 25 april werd drs. M. K. J. Smeets 65 jaar. Twee dagen later vond het officiële af scheid plaats in de Redoutezaal van de Stadsschouwburg te Maastricht. Een kleine week eerder, 22 april, werd Smeeds uitgeluid door zijn collega's rijksarchivarissen tij dens het voor die gelegenheid in hotel Maastricht gehouden convent, waarbij zij hem een fraai boekwerk over de gebroeders Van Eyck aanboden. Bij die bijeenkomst kwam gouverneur Kremers, met een deputatie van het provinciaal bestuur, Smeets verrassen met de erepenning van de provincie Limburg. In zijn toespraak wees de gouverneur met name op de grote verdienste van de scheidende rijksarchivaris voor de geschiedschrij ving in Limburg, als auteur maar vooral als organisator en stimulator. Op 27 april spraken, voorafgaand aan de druk bezochte receptie, de algemene rijksar chivaris, mr. A. E. M. Ribberink, de burgemeester van Maastricht, mr. A. M. I. H. Baeten, de voorzitter van de V.A.N., drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, M. H. Slangen namens de medewerkers van het rijksarchief en de voorzitter van Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, jhr. mr. L. M. Michiels van Kes- senich. De algemene rijksarchivaris benadrukte de continue lijn Panhuysen-Smeets en de geheel eigen, Limburgse, wijze waarop Smeets daaraan gestalte gaf. 'Hij hield niet alleen van Limburg, maar ook van het vak en van de dienst; zijn met zuidelijke zwier en effect gevoeligheid gehouden donderpreken in het convent van rijksarchivarissen ge tuigden van die liefde'. Vervolgens bood burgemeester Baeten Smeets het boek 'Hospiti' aan, uit erkentelijk heid voor zijn werk op historisch en cultureel terrein voor de stad Maastricht in ver schillende functies. 'Hospiti sit bene luce Trajectensi' zoals de volledige titel luidt, werd in 1950 in een zeer beperkte oplage gedrukt bij gelegenheid van het bezoek van ko ningin Juliana aan Maastricht, en wordt sindsdien bij wijze van hoge onderscheiding uitgereikt. De voorzitter van de V.A.N. legde daarna in een kunstig betoog een relatie tussen de voornamen van Smeets en zijn activiteiten als archivaris. Zijn patroonheilige, Marti- nus, aarzelde niet zijn mantel in stukken te snijden, Smeets daarentegen zorgde er voor al voor dat de aan hem toevertrouwde zaken ongeschonden bleven. Namens de medewerkers van het rijksarchief overhandigde Slangen een 19de-eeuwse kristallen karaf, een ruime voorraad wijn en een fotoalbum waarin Smeets carrière geïl lustreerd wordt. Slangen, de enige van de personeelsleden die reeds in 1956, toen Smeets naar Maastricht kwam, bij het rijksarchief werkzaam was, schetste hoe deze het erf van het rijksarchief bewaakte en daarbij de rust handhaafde 'al sprak hij daarbij wel hard'. Tot slot bood jhr. mr. L. M. Michiels van Kessenich, voorzitter van L.G.O.G. de bun del 'Van der Nyerssen Upwaert' aan. Deze bundel, nr. 7 in de reeks werken van L.G.O.G., bevat 24 artikelen over uiteenlopende onderwerpen uit de Limburgse ge schiedenis en heeft een omvang van 430 blz. inclusief een vijftigtal illustraties1. De lijst van intekenaren telt ruim 700 namen. Het voor Smeets bestemde exemplaar was door restaurator Steemers in een fraai leren band gebonden met een ingelegde Lim burgse Leeuw. In zijn dankwoord zag Smeets, gewoontegetrouw, kans alle voorgaande sprekers op een enkel punt aan te vullen of te corrigeren. In zijn dank betrok hij allen die voor zijn loopbaan een grote betekenis hadden, waarbij hij in het bijzonder zijn vreugde uitdruk te over de aanwezigheid van zijn voorganger Dr. G. Panhuysen en Mr. René Höppener, o.a. oud-staatssecretaris van O., K. en W. en oud-burgemeester van Roermond. Hun onderlinge relatie in de 30er jaren was er immers de oorzaak van, dat Smeets in 1938 stagiair werd aan het rijksarchief in Limburg, waar De Win, provinciaal ambtenaar ter inspectie, van meet af aan zijn compagnon werd in het Limburgse archiefwezen. 'Zij hebben met hun drieën aan het prille begin van mijn loopbaan in het archiefwezen gestaan, ja in feite zijn zij er zelfs voor verantwoordelijk, dat ik in dit prachtige beroep mijn levenstaak heb mogen vinden'. 1 Een beperkt aantal is nog verkrijgbaar bij L.G.O.G., Postbus 83, 6200 AB Maastricht a 50,exclusief verzendkosten. [125] [124]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 15