In memoriam Léon Hustinx Foto: J. v. Assert Rijksarchief in Noord-Brabant Op de omslag van de orde van dienst voor de begrafenis van Léon Hustinx lazen wij de versregels: 'Zoals de zon bloemen opent zo opent de glimlach de harten.' Deze dienst was zeer indrukwekkend en met overleg voorbereid. Het gedicht van Hans Andreus 'Voor een dag van morgen' paste er prachtig bij. Het koor, waarvan Léon zo lang deel uitmaakte zong mooi. Zo werd van man, zoon en vriend afscheid genomen. Léon Marie Theodore Lambert Hustinx werd geboren op 30 januari 1929 te Nijmegen en eindigde zijn leven in 's-Hertogenbosch op 11 maart 1981 na een ernstige ziekte. Na werkzaam te zijn geweest als bibliothecaris begon hij in 1960 als volontair bij de tweede afdeling van het Algemeen Rijksarchief de archiefopleiding. Zijn opleidingstijd sloot hij af met het behalen van het diploma wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse in 1962. Op 1 september 1963 werd Hustinx benoemd tot adjunct-archivist A bij het Rijksarchief in Noord-Brabant, alwaar hij in latere jaren verder bevorderd werd. Door zijn werkzaamheden in de studiezaal en aan de afwikkeling van de corresponden tie kreeg hij veel ervaring. Talrijke onderzoekers konden van deze kennis profiteren. Hij werd belast met de leiding van de in 1971 ingestelde afdeling externe dienstverle ning. Hij was tevens belast met de rijksarchiefinspectie in de provincie Noord-Brabant. Met zijn collega van het streekarchivariaat in het Kwartier van Oisterwijk en goede vriend P. Wuisman zette hij op en gaf leiding aan een serie cursussen oud schrift. De belangstelling hiervoor was jaarlijks overweldigend groot. Zijn belangstelling ging uit naar de geschiedenis van de rechtsinstellingen en het notariaat, waarvan de neerslag is te vinden in zijn publikaties De evoluties van de jurisdicties en gemeenten in Noord- Brabant van de 15e eeuw tot heden (1975) en Beknopte bibliographie betreffende het notariaat (1977). Van zijn inventarissen zij hier vermeld Inventaris van het archief van het kwartier Peelland 1574-1840 (1970; Inventarisreeks Rijksarchief in Noord-Brabant 4), Overzicht van de archieven van de Burgerlijke Stand in de provincie Noord-Brabant 1811-1902 (1974) en Overzicht van de genealogische documentatie (1971). Léon Hustinx maakte deel uit van de landelijke commissie van de VAN voor de over zichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Ne derland en was één der bewerkers van deel IV in deze serie overzichten: De archieven in Noord-Brabant (1980). In de jaarlijkse algemene vergadering van de VAN in februari 1979 werd Hustinx geko zen als bestuurslid en belast met het secretariaat. Met grote belangstelling en veel plezier verrichtte hij zijn taak en hij stelde de sfeer tijdens de bestuursvergaderingen op prijs. De laatste periode van zijn leven is heel moeilijk geweest. Met grote ongerustheid ging je op weg naar hem toe. De gesprekken met Léon en zijn vrouw Ria verliepen op hoog niveau en op grootse wijze, niet in het minst van wege hun geloof. De versregels van H. Roland Holst bij de begrafenisdienst sluiten hierbij prachtig aan: 'Gedenkt mij in uw gebeden! Gebeden hebben kracht: zij komen als stralen gegleden door onze nacht.' C. O. A. Schimmelpenninck van der Oije [123] [122]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 14