terwijl tevens het Centraal Bureau voor Genealogie voor een bijdrage aan deze ten toonstelling had gezorgd. Daarna bezichtigde Hare Majesteit de Koningin verschillende modellen van restauratie van archiefbescheiden die in de Kaartenstudiezaal waren geëx poseerd. Een toelichting gaven de restaurateurs G. de Bruin en J. L. Pronk. Aan het slot van deze rondleiding werd een depot van de Kaartenafdeling getoond, waar de nieuwe, speciaal voor de nieuwbouw van het ARA ontworpen kaartenkasten centraal in de belangstelling stonden. Tijdens het informeel samenzijn dat volgde op deze rondleiding konden enkelen, onder wie de architect van het gebouw, de heer Sj. Schamhart, en verschillende rijksarchiva rissen, aan Koningin Beatrix worden voorgesteld. Met haar vertrek om 17.00 uur werd de receptie besloten die geanimeerd mocht heten. De openingsplechtigheid was als ge heel door de aanwezigheid van de Koningin, door de toespraken en door de organisatie van de tentoonstellingen en de rondleiding indrukwekkend en zal als onvergetelijke dag gegrift blijven in het geheugen van velen, die zich jarenlang voor de nieuwbouw van het Algemeen Rijksarchief hebben beijverd.1 H. M. Brokken Openingswoord van de Algemene Rijksarchivaris Majesteit, het is een grote eer, dat U dit nieuwe archiefgebouw wilt openen. De aan wezigheid van een vorstin uit het Huis van Oranje heeft voor het openbaar archief wezen een heel eigen, historische betekenis. De vrijheidslievende politici, die in de acht tiende eeuw in verzet tegen een autoritaire bureaucratie streden voor wetten als de zweedse openbaarheidswet van 1766 en de franse archiefwet van 1790, beriepen zich immers graag en terzake op de argumenten, die Willem de Zwijger en koning stadhouder Willem III in hun strijd tegen het absolutisme van hun tijd gebruikten. Excellenties, mevrouw de directeur van het Arsip Nasional van de republiek Indonesië, dames en heren, voor Uw aanwezigheid bij dit feestelijke en voor het archiefwezen belangrijke gebeuren betuig ik U ook uit naam van allen, die in dit gebouw dagelijks werkzaam zijn, dank. Het woord is nu aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Toespraak van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Majesteit, dames en heren! Begrip voor wat ons heden beweegt, berust op onze ken nis van het verleden. Archieven zijn voor het verkrijgen van deze kennis een welhaast onmisbare schakel. Aangezien de toekomst ook eenmaal een heden zal zijn, verdienen archieven onze voortdurende aandacht en zorg. Daarom verheug ik mij dat ik vandaag aan de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de nieuwe behuizing van het Algemeen Rijksarchief officieel in gebruik kan overdragen. Ik acht een compliment aan het adres van de architect, de heer Schamhart en aan de Rijks- 1 Zie ook Trefpunt van december 1980 blz. 337-338. [6] gebouwendienst voor het realiseren van dit doordachte eigentijdse gebouw, zeker op zijn plaats. Het Algemeen Rijksarchief was hiervoor gevestigd aan het Bleijenburg, in een hecht doortimmerd gebouw dat in 1902 in gebruik werd genomen. In 1914 schreef de toenmalige adjunct-rijksbouwkundige voor de Gebouwen van Onderwijs dat aller minst de vrees hoefde te worden gevoeld dat, en nu citeer ik 'niet voor onafzienbare tijd door de bouw van het nieuwe Algemene Rijksarchief zou zijn voorzien in de behoefte aan een volkomen veilige en doeltreffende gelegenheid tot bewaring en bewerking der historische bescheiden'. Een zin die ik ten aanzien van dit gebouw gaarne wil herhalen met de waarschuwing enige relativiteit in het oog te houden met betrekking tot de onafzienbaarheid van de tijdsduur. De bouw van het Algemeen Rijksarchief startte in mei 1976. Het gebouw kwam in het najaar 1979 gereed, waarna met de inhuizing van de archieven kon worden begonnen. Totaal moest 68 km archiefmateriaal, waarvan 36 km uit Schaarsbergen moest komen, in het nieuwe gebouw worden gebracht. Bij gebruik van de normale vaste stelling is er ruimte voor 120 km. Door het invoeren van de verrijdbare stellingen is te zijner tijd 65% meer opslag mogelijk. De indeling en constructie zijn erop berekend. In een apart gebouw zijn de drukkerij en de archiefschool ondergebracht. De totale bouwkosten van het gebouw hebben 34 miljoen bedragen. In het ontwerp is gestreefd naar optimalisatie van het gebouw met zijn specifieke tech nische installaties. Er is gestreefd naar een zo laag mogelijk energiegebruik, rekening houdend met de economie van de energiebesparende maatregelen. Door het optimaal benutten van de specifieke eigenschappen van het gebouw is het mogelijk gebleken bij het ontwerp van de technische installaties de grootst mogelijke eenvoud te bereiken, uiteraard onder handhaving van de gewenste kwaliteit. Tijdens de bouw is besloten een aansluiting te geven op het nieuw aan te leggen stads- verwarmingsnet, hetgeen inmiddels is geschied. Nu het gebouw bijna een jaar in ge bruik is, geven de verbruikscijfers een zeer gunstig beeld aan. Het energieverbruik van het Algemeen Rijksarchief bedraagt slechts 20% van het gemiddelde energieverbruik van rijksgebouwen. Na vermelding van dit voor de toekomst zo belangrijk gegeven draag ik thans gaarne het gebouw officieel over aan de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, met de wens dat dit Algemeen Rijksarchief vele jaren tot volle tevreden heid zal functioneren. Toespraak van de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Majesteit, dames en heren. Het is met veel genoegen dat ik vandaag van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening fiet materieel beheer van het nieuwe ge bouw van het Algemeen Rijksarchief overneem. Een langdurig proces kan hiermede als voltooid worden beschouwd. Het aan het eind van het vorige jaar verlaten gebouw aan het Bleijenburg, voldeed al lang niet meer aan redelijke eisen van doelmatigheid. Zo was zelfs het depot afgekeurd door de brand- [7]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 8