- - De opening van de nieuwbouw van het Algemeen Rijksarchief Op 12 november 1980 werd het nieuwe gebouw van het Algemeen Rijksarchief geopend door Hare Majesteit de Koningin. Tot de 180 genodigden behoorden mevrouw dr. M. A. M. Klompé, Minister van Staat, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, de burgemeester van de gemeente 's-Gravenhage, drs. F. G. L. L. Schols, de secretaris-generaal en de directeuren-generaal van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de directeur-generaal van de Rijks gebouwendienst, mevrouw Soemartini, directeur van het Arsip Nasional van de repu bliek Indonesië, de leden van de Archiefraad en het bestuur van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, de colleges van bestuur van het Centraal Bureau voor Genealogie, het Iconographisch Bureau en het Genootschap De Nederlandse Leeuw, de rijksarchivarissen in de provincie en voorts allen die een aandeel in de verwezenlijking van de nieuwbouw van het Algemeen Rijksarchief hadden gehad. Verder woonden de medewerkers van het Algemeen Rijksarchief en de inwonende instellingen de openingsplechtigheid bij die om 15.00 uur aanving. De Algemene Rijksarchivaris, mr. A. E. M. Ribberink, sprak het openingswoord. Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, droeg vervolgens het gebouwencomplex over aan de staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer G. C. Wallis de Vries, die in zijn dank- én openingswoord het belang van de ingebruikneming van dit gebouw voor het beheer van de archieven van de Rijksoverheid en voor het historisch onderzoek accen tueerde. De toespraken van beide bewindslieden zijn opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van 13 november j.l. Voorts voerden prof. dr. A. Th. van Deursen, voorzitter van de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis, namens de bezoekers van de studiezaal van het Algemeen Rijksarchief en Jhr. mr. G. C. van Valkenburg, voorzitter van het Centraal Bureau voor Genealogie, namens de inwonende instellingen het woord. Bijgaand zijn hier hun toespraken alsmede de openingswoorden van de Algemeen Rijksarchivaris afgedrukt. Om 15.30 uur verrichtte Koningin Beatrix de offi ciële openingshandeling door het tekenen van een oorkonde met betrekking tot de inge bruikneming van het nieuwe gebouw. Hierna werd de openingstentoonstelling bezichtigd, waarbij de Koningin werd rond geleid door de leden van de tentoonstellingscommissie. Deze tentoonstelling had de titel Verleden onder één dak gekregen en betrof de handel en scheepvaart van Nederland in het verleden. Het materiaal voor deze expositie was geselecteerd uit de bestanden van de archiefbeherende Afdelingen en de Kaartenafdeling van het Algemeen Rijksarchief, Foto Rijksarchiefdienst. Koningin Beatrix tekent de oorkonde. [4]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 7