Technisch nieuws archieven van overheidsorganen, maar ook over die van personen of partikuliere instel lingen, zoals allerlei verzamelingen van kaarten, prenten, boeken, kranten, foto's, etc. Zowel de professionele als de amateur onderzoeker zal dan ook voldoende informatie vinden om zich toegang te verschaffen tot de voltooid verleden tijd. Uitgegeven bij Samsom Uitgeverij B.V. Postbus 4, 2400 MA Alphen aan de Rijn, tele foon 01720-62120. Restauratieatelier in Tilburg Op 19 december 1980 is in de zogenaamde 'Tiendschuur' van de 'Tongerlose Hoeve' aan de Reitse Hoevenstraat 129 te Tilburg officieel een atelier geopend, dat zal gaan functioneren als opleidings- en werkplaats voor de restauratie van cultuurvoortbrengse len van papier, textiel, perkament en leer. Het betreft hier een gezamenlijk initiatief van de Gemeentelijke Archiefdienst Tilburg (daarin gesteund door de Kring van Brabantse Archivarissen) en het Nederlands Tex tielmuseum. Een en ander is mogelijk geworden door ruime voorziening van middelen zowel door de Gemeente Tilburg als uit het Europees Sociaal Fonds. Een belangrijk aspect van dit specifieke project is immers het behoud van ambachtelijke werkzaam heden en werkwijzen die dreigen uit te sterven. Het project heeft tot doelstelling gekregen, haanlozen de gelegenheid te bieden zich te bekwamen in het verrichten van restauratiewerkzaamheden. Een dergelijke opleiding is in zijn aard geheel nieuw en zal een deel van de opgeleide deelnemers in staat stellen, hun verworven vaardigheden aan te wenden in nieuw te scheppen arbeidsplaatsen bij overheids- en particuliere instellingen, waar nog zoveel restauratiewerk op uitvoering ligt te wachten. Na een aanloopperiode zal het restauratie-atelier werk kunnen gaan bieden c.q. de opleiding verzorgen voor ongeveer twintig personen. De begeleiding van het project zal geschieden door de directeur van het Nederlands Textielmuseum en de gemeentearchivaris van Tilburg in samenwerking met vertegen woordigers van andere betrokken instellingen. Het team van vaste medewerkers wordt geleid door de heer P. van Daal. Aanvulling en rectificatie van de vorige aflevering Op blz. 545 moet bij de vermelding van gemeentearchieven, waar aspirant-middelbare archiefambtenaren praktisch werkzaam zijn, Gorinchem worden toegevoegd. In de inhoud van de vierde aflevering zowel als in de jaarinhoud is de titel van de bijdra ge van de heer F. R. Biesta (blz. 567-571) verkeerd overgenomen. Deze luidt niet: De verantwoording van ordeningsbeginselen, maar De verantwoording van ordenings- beslissingen. Het zou jammer zijn als hierdoor verwarring ontstond, die lezers ervan zou weerhouden op de waardevolle opmerkingen van de heer Biesta te reageren. [94] Conserveren in planorama Van charter tot kledingstuk Het is gebleken dat stukken met grote en zware opgedrukte zegels, transfixen, gepragde zegels, abnormale formaten, stukken met uitzonderlijk veel zegels, oude en nieuwe kaarten, aquarellen, pentekeningen, affiches, kranten, postzegels, munten, cliché's, herbaria, vlinders en insekten en zelfs kant, vlaggen en oude kledingstukken het beste in plano (vlakliggend) bewaard kunnen worden. Hoe is dit gebleken? Op de eerste plaats is er het materiële aspect. a Perkament is een materiaal dat duidelijk onderhevig is aan veroudering en ge- bruiksslijtage. Het verhardt, breekt op de vouwen, schilfert, etc. hetgeen tekstver lies veroorzaakt, aangezien de hechting van de inkt aan het perkament niet zo sterk is als bij papier, verkleurt, vervuilt en kan worden aangetast door schimmels en bac teriën. Door de traditionele wijze van bewaren in opgevouwen toestand, bijvoor beeld op elkaar in kartonnen dozen, was het perkament sterk onderhevig aan ge noemde beschadigingen. Daar komt nog bij dat bijna alle charters voorzien zijn van meestal fragiele zegels, die een verantwoorde wijze van bewaren sterk medebepalen. b Ook papier is een materiaal dat duidelijk onderhevig is aan veroudering en ge- bruiksslijtage. Het vergeelt, de kleuren vervagen, scheurt, brokkelt af en kan wor den aangetast door schimmels, bacteriën en insekten. Bovendien zijn na 1800 papier en inkt van een dusdanige kwaliteit, dat het restaureren bemoeilijkt is. c Metaal oxydeert, krast en deukt makkelijk. Vlakliggend en gescheiden opgeborgen vormt een muntenverzameling een overzichtelijk geheel, d Vlinders en insekten zijn erg lichtgevoelig, verkleuren en nemen gemakkelijk stof aan. Ook hier speelt de overzichtelijkheid een grote rol. e Textiel hangt uit, vergaat, de opgebrachte verf barst, schilfert en laat los. Kan wor den aangetast door mot. Op de tweede plaats is het inhoudelijke aspect van bovengenoemde zaken medebepa lend voor de zorg die aan de bewaring dient te worden besteed. Vooral betreffende de charters, veelal de oudste bestanddelen van een archief en daarmee de meest waarde volle. Tevens is het noodzaak dat zoveel mogelijk éénzelfde materiaal wordt gebruikt. Ook hiervoor hebben wij gezorgd: de planoramakast bestaat geheel uit aluminium, evenals de laden, welke bespannen zijn met een zuurvrij polyester-folie, zonder één en kele plooi of vouw. Zelfs de (standaard)maten van de kasten zijn tot stand gekomen na een uitgebreide re search en aan de hand van metinglijsten van verschillende kaartcollecties. R. F. Zoetmulder. [95]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 52