Berichten Werkgroep 'Geschiedenis der Geodesie' opgericht Het landmeten werd reeds in de oudst bekende beschavingen beoefend; in ons land waren bijvoorbeeld al in de Romeinse tijd landmeters werkzaam. Toch is tot nu toe weinig aandacht besteed aan de geschiedenis van de landmeetkunde en van de geodesie. Indien dit gebeurde dan was het meestal vanuit de kartografische hoek, waarbij meer aandacht werd besteed aan het eindprodukt dan aan de gebruikte methoden en instru menten. Teneinde de kennis over het verleden van de landmeetkunde te bevorderen is opgericht de werkgroep 'Geschiedenis der Geodesie'. De activiteiten van de werkgroep richten zich onder meer op: a Het registreren, veilig stellen en conserveren van historische objecten verband hou dende met de geodesie in de ruimste zin van het woord zoals instrumenten, boeken, veldaantekeningen, instructies, landmeterskaarten e.d. b Het verzamelen en verstrekken van gegevens over de geschiedenis van het beroep, c Het bevorderen van historisch onderzoek en het publiceren van de resultaten daar van. d Het bevorderen van kontakten met gelijkgestemde groepen, werkzaam op terreinen zoals astronomie, kartografie, zeevaartkunde en techniek. De werkgroep is een van de werkgroepen van de Rijkscommissie voor Geodesie (het* overkoepelend orgaan voor wetenschappelijk geodetisch werk in Nederland), voorzit ter is ir. A. Waalewijn, hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Belangstellenden, die informatie wensen of contact willen opnemen kunnen zich wen den tot de secretaris van de werkgroep de heer H. C. Pouls, Rijkscommissie voor Geo desie, Thijseweg 11, Delft, tel. 015-782819. Namens de archieven maken deel uit van de werkgroep mevrouw N. S. L. Meiners, ver bonden aan de topografische atlas van het Rijksarchief in Utrecht, en de heer A. Graaf- huis, adjunct-archivaris van de gemeente Utrecht. [92] Instelling Commissie Titelbeschrijving Kartografische Documenten Met het oog op de openlegging van bibliografische bestanden op internationaal niveau heeft het Fobid al enige tijd activiteiten ontwikkeld om te komen tot regels voor titelbe schrijving zoals die zijn vastgesteld in de General International Standard Bibliographic Description1. Inmiddels zijn al enkele regels o.a. voor seriele en niet seriele materialen verschenen. Hoewel ook reeds een specifiek werk voor kartografische documenten in het jaar 1977 verschenen is, te weten de International Standard Bibliographic Descrip tion for Cartographic Materials2, uitgegeven door de International Federation of Li brary Associations, kwamen Nederlandse initiatieven eerst in het jaar 1979 goed op gang. Dat leidde tot de instelling van de Commissie Titelbeschrijving Kartografische Docu menten. Aanvankelijk waren moeilijk gegadigden te vinden voor de bezetting van de Commissie, doch in de loop van het jaar 1980 kreeg de Commissie geleidelijk gestalte zodat nu kan worden gemeld dat het karwei is aangevangen. Het doel van deze Com missie is nu om de voornoemde in internationaal verband vastgelegde regels voor karto grafische documenten te vertalen naar Nederlandse omstandigheden op een zodanige wijze dat deze door een brede kring van kaartbeheerders zal worden geaccepteerd. Het ligt in de bedoeling om na een eerste afronding van het ontwerp, dit in een brede kring ter beoordeling voor te leggen om mogelijk nog verbeteringen aan te brengen. Dit zal naar wordt verwacht over ca. een jaar kunnen geschieden. Na de evaluatie van het ontwerp zal de uitgave van de definitieve uitvoering in de loop van het jaar 1982 kun nen geschieden. A rchiefo verzich ten Onder auspiciën van de Vereniging van Archivarissen in Nederland (V.A.N.) verschijnt de serie 'overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaar plaatsen in Nederland'. De serie heeft tot doel per provincie inzicht te verschaffen in de inhoud van alle archiefbewaarplaatsen van rijk, gemeenten en waterschappen. In deze 13-delige serie zijn tot nu toe verschenen de delen Drenthe, Gelderland, Noord- Brabant, Zeeland, Groningen en Overijssel. Zij geven niet alleen informatie over 1 ISBD (G): General International Standard Bibliographic Description; Annoted Text Prepared by the Working Group on the General International Standard Bibliographic Description set up by the IFLA Committee on Cataloguing. London IFLA International Office for UBC 1977 2 ISBD (CM): International Standard Bibliographic Description for Cartographic Materials. Recommen ded by the Joint Working Group on the International Standard Bibliographic Description for Cartographic Material set up by the IFLA Committee on Cataloguing and the IFLA Sub-section of Geography and Map Libraries. Londen IFLA International Officie for UBC 1977 [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 51