Afb. 2 De Kozakken verdrijven de Fransen bij Deventer. Afb. 3 Straatnaambord Beuningen. Afb. 4 A. H. P. K. van Suchtelen van de Haare. Portret door G. Rueter, 1920. Afb. 5 R. van Suchtelen van de Haare-bank en lantaarn te Bussum. [62] Na de eedsaflegging volgden de gelukwensen van de raad, welke er op vertrouwde, 'dat de secretaris zijn pen zoodanig zal besturen, dat het steeds tot welzijn der gemeente Urk strekt'. De pen van de burgemeester-secretaris heeft sindsdien in keurig schoonschrift vele verslagen vastgelegd. In 1909 werd afscheid genomen van Urk om een nieuwe benoeming te aanvaarden van de gemeente Sloten, mede omvattende Osdorp, de Vrije Geer en Sloterdijk. In laatstge noemd dorp vestigde hij zich in het herenhuis Meer en Vaart. Zijn gemeente werd in 1921 door de stad Amsterdam geannexeerd. Hij leefde tot 1946, maar heeft niet mogen beleven, dat er een straat in de stadswijk Osdorp naar hem werd vernoemd. Dat gebeur de immers pas bij Raadsbesluit van 15 april 1959. Dat was een jaar later dan in zijn eerste standplaats, want in 1958 besloot de raad van Urk in een nieuwe wijk een laan te vernoemen naar deze burgemeester met als motivering dat hij, hoewel reeds vijftig jaar geleden uit Urk vertrokken in de volksmond nog steeds een goede bekende is. De Bur gemeester Van Suchtelenlaan moet die bekendheid levend houden; van de Haare liet men eenvoudigheidshalve maar weg. (afb. 4). Rond de eeuwwisseling was er nog een andere burgemeesterszetel door een lid van de familie bezet. Van 1884 tot 1909 trad Jhr. Reinier van Suchtelen van de Haare (1853- 1910) op als burgemeester van Bussum, een dorp in het Gooi met in 1895 maar liefst vijfentwintig telefoontoestellen, waarvan uiteraard één bij de burgemeester, en in 1900 wel zevenduizend inwoners. Onder het bestuur van zijn ambtsvoorganger was begon nen met de bouw van een raadhuis en in 1885 kon Van Suchtelen van de Haare dat ope nen. Bij die gelegenheid sprak hij de woorden '...een onvergelijkelijk monument, zo al niet in de wereld, dan toch wel in het Gooi.' Desondanks is het raadhuis rond 1960 af gebroken. Ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum in 1908 bood de burgerij van Bussum een monumentale stenen bank aan en een monumentale lantaarn. Deze monumentale herinneringen aan de negende burgemeester kunt U vinden op het Lo- manplein (afb. 5). In de buurt daarvan loopt de Laan Van Suchtelen van de Haare. Zijn bureau, met de gebeeldhouwde wapens van Bussum en Van Suchtelen, is nog in het bezit van de familie. Nog is de voorraad niet uitgeput. Wageningen kent zijn Hesselink van Suchtelenweg, afdalende van de Wageningse Berg in de richting van het veer over de Rijn. Mr. Her man Frangois Hesselink van Suchtelen (1852-1924) was gesproten uit het huwelijk van Helena Maria van Suchtelen en Gerrit Hesselink. Bij Kon. Besluit werd hem in 1873 vergunning verleend de naam van zijn moeder, Van Suchtelen, bij de zijne te voegen. In 1893 werd hij burgemeester van Wageningen, in 1923 nam hij afscheid. Oude Wagenin- gers zullen U nog vertellen; 'Hij was een echte Heer...' In 1901 bezocht de jonge Koningin Wilhelmina zijn stad en doopte daar toen de Wilhel- mina tarwe. In 1918 ontving de burgemeester Prins Hendrik bij de opening van de Landbouwhogeschool. Een gloriedag. Tot 1923 had de burgemeester zitting in het Col lege van Curatoren van de Hogeschool. Hij stichtte het Hesselink van Suchtelenfonds, dat later opgenomen werd in het Landbouwhogeschoolfonds. Van 1894-1901 was hij lid van de Tweede-Kamer van de Staten-Generaal. Tevens was hij voorzitter van de Anti-Suikeraccijnsbond. Een nobel streven, dat ondanks zijn artikelen in vele bladen [63]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 36