Afb. 1 Memorie tafel Peter van Such telen. plaats op 16 november 1576 op de Valkhof te Nijmegen. Met hem sterft de Zutphense tak van de familie uit. Maar inmiddels groeit een forse loot op in Deventer. Van 1596 tot 1795 is er altijd wel een lid van de familie in de magistraat van die stad te vinden. Tot de Fransen komen en Willem V naar Engeland vlucht; dan worden de Oranjegezinde Van Suchtelens uit hun functie ontheven. Hoewel, al vrij gauw zien we ze weer terug: van 1811-1813 is de in Harderwijk in de rechten gepromoveerde Abraham Jan van Suchtelen Maire van De venter. Als Napoleon in 1813 is verslagen komen er Franse troepen buiten Deventer te liggen. Als onderhandelaar met de Fransen begeeft Arnold Jan Bernard van Suchtelen, [60] heer van De Haare*, zich enkele malen buiten de stad. Op 26 november 1813 arriveer den de Kozakken en deze dwongen de Fransen tot de aftocht. Het verhaal gaat, dat de heer Van Suchtelen uit eigen zak een deel der soldij van de Kozakken betaalde. Een prent uit die tijd (afb. 2) laat 'Het verbranden der woningen en tuinhuizen over den IJs- sel bij Deventer door de Franschen en het aanvallen der Kozakken' zien. De prent is op gedragen aan A. J. B. van Suchtelen van de Haare. Ondanks dat alles is voorlopig slechts een betrekking als belasting-ambtenaar in Diepenveen voor hem weggelegd (1813-1815). Maar de ster stijgt: 1815 lid van de Tweede-Kamer en Ridder van de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De tijd van Gelijkheid was na het vertrek van de Fransen duidelijk voorbij: bij Besluit van Z.M. de Koning van 20 februari 1816 werd hij, als eerste Van Suchtelen, tot de Adelstand van het Koningrijk der Nederlanden verheven met de titel van Jonkheer. In 1817 werd hij Dijkgraaf van Salland, in 1818 houtvester in dat kwartier, in 1822 lid van de Ridderschap van Overijssel, 1823 lid van het Amortisa tiesyndicaat te Amsterdam, en in 1832 Staatsraad in Buitengewoone Dienst. En bij dat alles burgemeester van Deventer van 1816-1819 en van 1824-1829. Hij was gehuwd met Maria Sara van Oyen die hem twaalf kinderen schonk. Van zijn kleinkinderen werden er drie burgemeester. Deventer eert hem sinds 1913 met de Van Suchtelenstraat. De volgende Burgemeester Van Suchtelenstraat (afb. 3) vinden we in het westelijk van Nijmegen gelegen dorpje Beuningen. Hier was Abraham van Suchtelen burgemeester van 1818-1825. Hij werd geboren te Hees in 1770. In 1817 werd hij schout, secretaris en gemeente-ontvanger, maar het volgend jaar promoveerde hij tot burgemeester. Dit bleef hij tot 1825 waarna zijn ambtelijke loopbaan weer als gemeente-ontvanger werd voortgezet. Hij woonde in het nabij gelegen Weurt en overleed daar in 1842. De gemeente Stad Delden heeft een Van Suchtelenstraat vernoemd naar Jhr. Anton Hen drik Pieter Carel van Suchtelen van de Haare (1859-1920), burgemeester van Ambt en Stad Delden van 1895-1920. Voordien was hij zes jaar burgemeester van Bergambacht. Een foto van hem kunt U vinden in de raadzaal van het gemeentehuis te Delden. Ongeveer tezelfder tijd vinden we een neef als burgemeester van Urk, te weten Jhr. An- thon Hendrik Pieter Karei van Suchtelen van de Haare (1869-1946). Het subtiele ver schil in de spelling van de voornamen doet terecht vermoeden, dat hier een grootvader als voorbeeld heeft gediend, en wel één van de twaalf kinderen van de eerder genoemde burgemeester van Deventer. De nieuwe burgemeester zette eind 1898 voet aan de Urker wal. Helaas behoorde tot de eerste stukken die op het gemeentehuis werden ontvangen een voorstel van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland om het tractement van de burgemeester terug te brengen op achthonderd gulden en dat van de secretaris op zeshonderd gulden ('s jaars wel te verstaan). Gelukkig werd daar iets op gevonden. Urk was maar klein en de taak van de gemeenteraad was niet zwaar. Zoals gebruikelijk op Urk werd de Raadsvergadering van 26 januari 1899 door de voorzitter-burgemeester met gebed geopend, daarna werd het raadsbesluit bekrachtigd waarbij, onder goedkeuring van Hare Majesteit de Koningin, benoemd werd tot secretaris der gemeente: de burgemeester. De Haare was een Havezathe, gelegen iets ten zuiden van Olst en van 1748-1836 in bezit van een tak van de familie. Het 'van de Haare' is omstreeks 1814 bij de naam getrokken van die fami lietak. Het huis is thans bezit van de gemeente Deventer. [61]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 35