sonen en dat geheel in een computer is verwerkt, waardoor de kaarten niet meer voor de administratie benodigd zijn9. De Algemene Rijksarchivaris stemt in met de overdracht van de 21 kasten 'bevattende de kaarten ten aanzien van in de periode 1872/1958 over leden (moet zijn: geboren) testateurs'. Overdracht van de kasten met gegevens van nog levende personen wordt uitgesteld, daar deze gegevens dan als niet-openbaar archief in de archiefbewaarplaats zouden moeten worden opgenomen. Alle gegevens die op het Algemeen Rijksarchief berusten, zijn ook bij het C.T.R. aan wezig. Zo zijn de gegevens over de periode 1793 tot en met 187110 (geboortejaren van de testa teurs) door het C.T.R. op microfiches overgebracht. De gegevens over de periode 1872 tot en met 1954 (geboortejaren) zijn ook op microfilm bij het C.T.R. aanwezig. In 1973 is bij het C.T.R. het aanwezige bestand gesplitst; de op dat moment overleden personen zijn afzonderlijk geregistreerd (op geboortejaar), terwijl de testament- gegevens van levende personen in een te Apeldoorn berustende computer verwerkt zijn, op welke wijze ze ook steeds worden bijgewerkt. Drie jaar na de officiële overlijdensmelding wordt de computerregistratie, nadat ge gevens op microfiche zijn gezet, uit het bestand gehaald. De kaarten, die alfabetisch zijn gerangschikt (zie pagina 48 punt 3) en dus niet op ge boortejaar, worden bij het CTR als het 'blinde register' aangeduid. 4. Aanwijzingen voor de gebruiker betreffende de testamentgegevens, berustende op de Tweede Afdeling van het Algemeen Rijksarchief Ter verkrijging van de naam van de notaris voor wie een testament is verleden, dient men, behalve uiteraard de naam, de geboortedatum van de testateur te kennen. Wanneer deze gegevens bij de Tweede Afdeling (bij voorkeur schriftelijk) zijn binnen gekomen, zal de behandelende archiefambtenaar op ten hoogste drie plaatsen dienen na te zien of er een testament is verleden (zie inleiding). Is dit inderdaad gebeurd, dan dient de aanvrager zich tot de opgegeven notaris of diens opvolger te wenden ter ver krijging van inzage in het testament. Opgemerkt dient te worden dat soms kleine afwij kingen bestaan in tekst en vormgeving der testamentkaartjes, wier alfabetisch- lexicografische rangschikking niet steeds volmaakt is. 5. Conclusies 1) Zolang er nog geen nieuwe overdracht van C.T.R.-archivalia heeft plaatsgevon den, dienen verzoeken om inlichtingen betreffende testamenten in eerste instantie tot het C.T.R. op het ministerie van Justitie gericht te worden, daar dat bestand uitvoeri ger is dan dat van het Algemeen Rijksarchief. 9 Archief van het Algemeen Rijksarchief, 1977, D 9.24 en D 9.44. 10 Het bestand over 1793-1871 (geboortejaren) kwam dus tot stand in 1918. [52] 2) Gegevens over de periode van vóór 1890 (verlijdensjaar) dienen in de archieven van de ontvangers der registratie gezocht te worden, die in de rijksarchiefbewaarplaatsen in de provinciehoofdsteden kunnen berusten. Men dient dan onderzoek te verrichten in de tafels IV (memories van aangifte) en VI (testamentenregistratie) alsmede in de memo ries van successie. De kans op succes is vrij gering; vele bescheiden van de ontvangers der registratie, werden, zodra ze hun administratie-functie hadden vervuld, vernietigd. Jan H. Kompagnie SUMMARY Central Registration of Wills The author explains that in the Netherlands a central registration of wills is compulsory under the Wills Registration Act 1918 ('Wet op het Testamentenregister 1918'). By this Act the notaries were also obliged to prepare lists of all wills passed before them between 1890 and 1918. Information about wills can be obtained from the Central Register of Wills ('Centraal Testamentenregister', housed in the buildings of the Ministry of Justice) and from the General State Archives (Algemeen Rijksarchief). Data about wills executed before 1890 can be found sometimes in the archives of the Registrars of Deeds ('Ontvangers der registratie'). If one knows the name of a notary before whom a certain will has been passed, it is possible to ask this notary for permission to consult the will. [53]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 31