Quinzième Congres International des Sciences Historiques Van zondag 10 tot zondag 17 augustus 1980 werd te Boekarest het vijftiende internatio nale historische congres gehouden, dat door ruim tweeduizend historici (waaronder ook enige archivarissen) werd bezocht. Een groot deel van de Nederlandse groep was al op 8 augustus van Schiphol vertrokken, omdat de vluchten van zaterdag waren volge boekt. Dit schiep niet alleen de mogelijkheid, wat nader met elkaar kennis te maken, maar ook om enige rapporten reeds in te zien1Hieronder waren er verscheidene die voor archivarissen van belang zijn: de federale structuur van de Republiek, de ontwik keling van het Duitse huwelijksrecht, zeegeschiedenis, regels ontworpen voor het uitge ven van financiële bescheiden, en bijdragen betreffende demografie en 'oral history'. Bij de opening op 10 augustus wees congrespresident Erdmann op de zich steeds uit breidende 'ecumene' der historici; China was ditmaal voor het eerst vertegenwoordigd. Een boodschap van president Ceausescu werd voorgelezen, waarbij de historici als taak het bevorderen van de vrede en het in stand houden van de nationale onafhankelijkheid werd voorgehouden. Bij de vele televisieuitzendingen van dit congres werd geprobeerd de indruk te wekken dat deze presidentiële boodschap een onuitputtelijke bron van bui tengewone inspiratie voor de aldaar verzamelde historici vormde. Maandag en dinsdag vergaderden de talrijke geaffilieerde internationale commissies. Niet elke groep kon behoorlijke accommodatie worden geboden. Slechte akoestiek en het ontbreken van microfoons maakten de bijeenkomst van de International associati on of the history of law and institutions minder geslaagd; hierbij kwam nog, dat som mige bijdragen vervielen omdat de auteurs niet aanwezig konden zijn2Dergelijke klachten hoorde men meer. Goed geoutilleerd daarentegen was de vergaderruimte in het stedelijk museum, waar de International commission on town history bijeenkwam. Geoffrey H. Martin vatte hier enige hoofdlijnen uit de geschiedenis der steden samen in een rapport, dat nog moet worden gepubliceerd. De International commission on maritime history discussieerde op grond van een lijvige gestencilde bundel 'Seamen in society'3 dat bij de aanvang van het congres onder geïnteresseerden was verspreid. Een 1 XVe Congrès international des sciences historiques, rapports (Boekarest, Comité inter national des sciences historiques, 1980; 3 delen). 2 Deze zijn wel afgedrukt; zie met name Helmut Coing, 'Die Auseinandersetzung um kirch- liches und staatliches Eherecht in Deutschland des 19. Jahrhunderts', Rapports, 3, 96-106. 3 Te bestellen via prof. dr. J. R. Bruijn te Leiden. Een korte samenvatting in Rapports, 3, 161- 172. [36] vertegenwoordiger van de Nederlandse sectie krijgsgeschiedenis was actief in de Inter national commission on comparative military history. Andere commissies hielden zich bezig met o.a. sociale bewegingen, de geschiedenis van de universiteiten, en vergelijken de kerkgeschiedenis. Voor het archiefwezen was vooral de International commission on diplomacy interes sant, die van maandag tot donderdag een groot aantal zittingen hield. Helaas kent deze commissie geen actieve leden uit Nederland. Behandeld werden de voortgang van het werk aan een lijst van pauselijke oorkonden in verschillende landen (de 'Index actorum pontificum Romanorum'), regels voor het uitgeven van financiële documenten, waar bij vooral leggers met hun vele doorhalingen en aanvullingen de aandacht kregen4en een ontwerp voor een 'Vocabulaire international de la diplomatique'. De meeste tijd werd besteed aan de discussie over de definities in het vocabulaire. Gefotocopieerde lijsten met dergelijke definities werden daartoe rondgedeeld. De directe discussies in een kleine groep, de informele contacten en het ontbreken van politieke tegenstellingen op dit technisch terrein maakten deze bijeenkomsten tot een genoegen. Het vocabulai re, dat vele archieftermen bevat (zoals série, volume, dossier, inventaire d'archives; soms enigszins afwijkend van de Nederlandse archiefterminologie) zal over ruim een jaar worden uitgegeven. Deze commissie organiseerde op dinsdagmiddag een excursie naar het Muzeul arhive- lor, dat vrijwel geheel bestaat uit facsimiles van Roemeense oorkonden. Vrouwelijke mediëvisten moeten het hiermee doen, daar het hun niet is toegestaan de originelen, die nog bij de kloosters berusten, te zien! Tevens werd aldaar een film over zegels ver toond. In contrast met dit alles waren er ook enige vitrines gewijd aan automatisering; met name het soort gegevens dat bij ons in archiefgidsen is te vinden wordt in Roemenië geautomatiseerd verwerkt5 De groeperingen die zich vanaf woensdag met bepaalde perioden bezighielden, hadden te kampen met slechte accommodatie en soms ook al te toegeeflijke voorzitters. Voor de middeleeuwse geschiedenis valt een heldere bijdrage te noemen van Robert Fossier, 'Les structures de la familie en Occident au Moyen-Age'6voor de moderne tijd voor drachten over 'Asian trade, 15th-18th centuries' door Niels Steensgaard7 en 'Buy or breed? Alternative sources of slave supply in the plantation societies of the new world' door Magnus Mörner8 Betere ruimten, met simultaanvertaling, waren beschikbaar voor bijeenkomsten over methodologie en belangrijke thema's in de geschiedenis. Het thema 'Federative and 4 R. H. Bautier, 'Pour une normalisation internationale des régies de publication des docu ments financiers, domaniaux et administratifs et des lettres et recueils de correspondance', Rapports, 3, 361-368 (het voorbeeld op blz. 367 is onduidelijk doordat twee liggende streepjes ontbreken). 5 Publicaties hierover, met Engelse summaries, in de Revista arhivelor 1979-2 en 1980-1. 6 Rapports, 2, 115-132. 7 Rapports, 2, 488-500. 8 Rapports, 2, 463-468. De bijbehorende tabellen werden apart in gestencilde vorm uitgereikt. [37]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 23