Er zijn richtlijnen opgesteld voor 'machine readable automation' van archieven. Een kopie zal worden toegezonden. De heer Bell (voorzitter) vroeg hoe de wettige positie was van geautomatiseerde archiefbescheiden. Hij zou het op prijs stellen op deze vraag antwoord te ontvangen. Aan de orde kwam het probleem van de verschillen in de pro gramma's van de computers: de bestaande software kan daardoor niet gelezen worden. Een apart knelpunt zijn de kosten. (Volgens mededeling van de voorzitter van de V.A.N. zal het sluimerende automatise ringscomité van de V.A.N. tot leven worden gewekt.) J. E. A. L. Struick De automatiseringscommissie Bij de vergaderingen van de automatiseringscommissie op 15, 16, 17 en 19 september werd op niet mis te verstane wijze onderstreept dat machine-leesbare archieven voor de deur van de archiefbewaarplaats staan. In enkele landen worden zij reeds door archief diensten beheerd, bijvoorbeeld in Canada, Verenigde Staten en Zweden. Bewaring en beheer, alsmede het verschaffen van informatie daaruit schept zijn eigen problemen. De tot nu toe opgedane ervaringen zijn door M. H. Fishbein (US) verwerkt in 'Guide line for administration of machinereadable archives'. Daargelaten de toepassing van automatisering bij het beheer van de klassieke archieven, bleek overduidelijk dat op het gebied van automatisering de ontwikkelingen zeer snel ver lopen en dat het van groot belang is dat de archiefbeheerder daarbij betrokken is. Hoe is de stand van zaken in Nederland dienaangaand? Het automatiseringscomité kent één Nederlander als corresponderend lid, die evenwel niet aanwezig was. Als enige Nederlander heb ik alle werkvergaderingen van het comité bijgewoond, een droeve zaak dat niet meer collega's mijn voorbeeld hebben gevolgd; van de rijksarchiefdienst was niemand ooit aanwezig. Het is mij bekend dat bij verscheidene archiefdiensten geëxperimenteerd wordt met geautomatiseerde informatie, maar dit speelt zich geheel af buiten de V.A.N. Gebruik van computer en microfilm wint in de administratie steeds meer veld zonder dat de archivarissen daarbij betrokken zijn. Willen we eigenlijk wel? Ervoor terugschrikken heeft geen zin, het zal niet lang meer duren of iedere archiefbeheerder zal worden ge confronteerd met machineleesbare archieven. Als wij niet oppassen, dan zullen deze onbruikbaar en waardeloos zijn, omdat zij zijn gevormd met als enig doel de admi nistratie kortstondig te dienen zonder acht te slaan op de noodzaak van een blijvende bewaring. Laten wij goed beseffen dat automatisering niet beperkt is gebleven tot de compatibiliteit. Het wordt de hoogste tijd - misschien is het al te laat - dat de V.A.N. als vereniging gecoördineerd en gestructureerd tal van bruggen slaat naar de registratuur en het daarin werkzame personeel. Wij zullen ons moeten invechten om het proces van archiefvorming zodanig te sturen dat de nieuw-gevormde archieven op een bruikbare wijze belanden in de bewaarplaatsen. D. van der Vlis Vergadering van de Commissie voor de bedrijfsarchieven op 17 september Uit de discussie op de lezingen van M. Sacher over de bedrijfsarchieven in Australië en van Roy R. Maddocks over de bedrijfsarchieven in Canada bleek, dat men het alge meen betreurde, dat er bijna nergens wettelijke regelingen bestaan voor de overbren ging van bedrijfsarchieven. Dat zou eigenlijk wel moeten omdat anders een zeer wezen lijk gedeelte van 'the national history' verloren gaat. A. Graafhuis Vergadering van de Workshop niet-overheidsarchieven SP AA op 19 september De druk bezochte 'workshop' over niet-overheidsarchieven van de Sectie Beroepsver enigingen, op vrijdagmorgen, stelde enigzins teleur. Door de grote hoeveelheid zeer in teressant materiaal, tevoren in de vorm van 'papers' toegezonden, waren verwachtin gen gewekt, die niet geheel werden waargemaakt. Het kort resumeren van de papers le verde, naast dezen, niet veel meer op maar verbruikte wel het grootste deel van de tijd, waardoor de gedachtenwisseling in de knel kwam. Een dergelijk op zichzelf waardevol initiatief zou een volgende keer veel strakker georganiseerd moeten worden. J. Rinzema Bezoek aan het Public Record Office in Chancery Lane op 16 september Een volledig verouderd gebouw met studiezalen in alle hoeken en gaten. Archiefstuk ken in oude dozen met touwtjes erom en geknapte lusjes eraan om ze naar voren te trekken. Echter wel relatief brandveilig, doordat het depot uit talloze door brandmuren gescheiden compartimenten bestaat. Er kan ruim 30 km archief opgeslagen worden. In het nieuwe archiefgebouw in Kew nog eens bijna 110 km en in Hayes bijna 350 km. 83% van deze capaciteit is thans be zet, waarbij bedacht moet worden dat jaarlijks gemiddeld 2 km archief daaraan toege voegd wordt, zodat binnen 40 jaar de capaciteit volledig benut zal zijn. Jaarlijks raad plegen 30.000 bezoekers ruim een half miljoen documenten. De leeszaaldiscipline is straffer dan ten onzent: aan het verbod om te praten bv. wordt streng de hand gehouden. Er is een indrukwekkend groot restauratie-atelier. De stand van de restauratietechniek verschilt zo op het oog niet veel van thuis. De tentoonstelling in het museum van het P.R.O. was best aardig, maar moet wegens zijn permanente opstelling op den duur funest zijn voor de tentoongestelde archiefstuk ken. J. Ellerbroek-Wellinga en Caspar van Heel [34] [35]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 22