Hoofdpunt van de vergadering was een concept-terminologie voor de sigillografie. De deelnemers zijn gevraagd een vertaling in hun moedertaal op te sturen naar de nieuwe president. Nog geen derde deel van de termen werd ter vergadering besproken. De eerstvolgende vergadering van het comité zal in Hongarije plaats vinden. Nadat de erepresident gewezen had op het belang van de sigillografie werd de vergadering ge sloten. Caspar van Heel Vergadering van de Microfilmcommissie op 15 september De vergadering werd bijgewoond door ca. 40 congresleden. Er werd gesproken over het onderzoek dat wordt verricht naar de mogelijkheden om t.b.v. de ontwikkelingslanden archieven te microfilmen. De Unesco speelt in dit onderzoek een bemiddelende rol tus sen de ontwikkelingslanden en de voormalige koloniale mogendheden. Het belang van dit microfilmproject is gelegen in het feit dat de ontwikkelingslanden niet beschikken over archieven uit het koloniale tijdperk. De hoge kosten, verbonden aan het microfilmen, vormen het grote struikelblok. Om in bepaalde gevallen financiële steun te kunnen verlenen, is door de Unesco een fonds gevormd, maar deze organisatie is niet in staat het gehele project, dat 20 a 25 jaar zal gaan duren, te financieren. Een alter natief zou zijn het vormen van een eigen fonds door de ICA. De resultaten van het on derzoek zullen door de Unesco worden gepubliceerd. In de laatste vergadering van de Microfilm-commissie, gehouden te Dublin, is een reso lutie aangenomen, waarin er bij de ICA op wordt aangedrongen pogingen aan te wen den om microfilmwerkzaamheden t.b.v. ontwikkelingslanden tegen een gereduceerde prijs te laten verrichten. De afgevaardigden van Groot-Brittannië en Frankrijk benadrukken het belang van het zoeken naar oplossingen via de Unesco. De ervaring heeft deze beide landen geleerd, dat er in bilateraal overleg niet voldoende gedaan kan worden. De conclusie van de vergadering is, dat de resolutie van Dublin nogmaals aan de ICA zal worden aangeboden. Het verslag van deze bijeenkomst wordt gepubliceerd in het Micrografic Bulletin. De volgende vergadering van de Microfilm-commissie wordt in september 1981 te Palermo (Italië) gehouden. J. N. van der Meulen G. J. Röhner Vergadering van de commissie voor archiefbeheer op 15 september Er waren inleiders uit Californië, Brazilië, Australië, Papoea Guinee en andere landen. In eerste instantie kwam men tot een definitie van archiefbeheer als 'het plannen, con- troleren, leiden, organiseren, opleiden en andere 'bestuurs'aktiviteiten met betrekking tot het ontstaan, behoud, gebruik en plaatsing van archivalia'. Het ging om de vraag hoe de verhouding tussen de archivaris en het management zou kunnen en moeten zijn. Men kwam tot de conclusie, dat managementsystemen op hun eenvoud zouden moeten worden getoetst. Bovendien moet er volgens de aanbevelingen op verantwoorde en vooral economisch efficiënte wijze worden gewerkt. De medewerkers moeten kunnen rekenen op een zekere begeleiding, de beschikbare en nog te verzamelen informatie moet vakkundig worden samengevat, de archivaris moet met de record-manager samenwerken, er van uitgaande en zich realiserende, dat de archivaris er in de eerste plaats is voor een goed beheer van en een goede zorg voor de bij hem gedeponeerde archieven, terwijl de manager het efficiënte gebruik van de archieven en verzamelingen dient te bevorderen van hun oorsprong tot het moment van permanente bewaring of uiteindelijke vernietiging. De verantwoordelijkheden, welke uit dit uitgangspunt voortvloeien moeten uit de orga nisatie van de dienst zijn af te leiden. Een heel duidelijk aspect in de betogen was de ontoereikende wijze waarop in de ont wikkelingslanden de archieven worden beheerd. Wil het management goed functio neren, dan zal men over goed getraind personeel en over voldoende middelen moeten beschikken. Er dient een duidelijke afweging te worden gemaakt van de aanwezige en nog te verwachten behoeften. Pas daarna kan men aan de slag met de verlening van ge richte hulp. Een aanbeveling was ook nog, dat men de resultaten van die afweging eigenlijk best per land zou kunnen publiceren. Waar die afweging nog niet is gemaakt zal deze zo snel mogelijk moeten plaats vinden. In ieder geval zal men moeten streven naar de uitvoering van een algemeen program van activiteiten. Dat de manager daarbij een rol van betekenis speelt ligt voor de hand. A. Graafhuis J. A. C. Mathijssen Vergadering van de automatiseringscommissie op 15 september Aanwezig waren ongeveer 20 personen. De voorzitter deelde mee, dat het mogelijk was zich als lid van het comité op te geven bij het bureau van de ICA. De verschillende publi- katies (glossary, textboek etc.) werden besproken. Het is nuttig een abonnement te nemen op de ADPA. Of er in Nederland een correspondent van dit comité is, blijft een open vraag. Er werd langdurig gesproken over de wijze waarop archivisten worden opge leid voor ADP. In Italië, Frankrijk, Canada, Groot Brittannië en Spanje bestaan centrale opleidingen; in de Verenigde Staten en België worden aparte problemen behandeld. Oude delen van de ADPA zijn nog verkrijgbaar, eventueel als microfiches. Voor archiefgebruik bestaan er verschillende bruikbare systemen. Een voorwaarde is, dat het archiefmateriaal, de 'hardware' moet worden aangepast. Informatie op dit punt is te vinden in de ADPA. [32] [33]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 21