Verslag van het Negende Internationale Archiefcongres te Londen* Van maandag 15 tot en met vrijdag 19 september 1980 werd in het Hilton International Hotel, Park Lane, te Londen het Negende Internationale Archiefcongres gehouden. Onderwerp was het gebruik van de archieven in de ruimste zin van het woord en de daarmee verband houdende dienstverlening. De teksten van de inleidingen waren tijdig toegestuurd, zodat ze van tevoren bestudeerd konden worden. Zij behandelden op wel ke wijze men van archieven gebruik kan maken, en de functies van de International Council on Archives (ICA). Na de openingszitting op maandag volgden vier plenaire zittingen op dinsdagochtend, woensdagochtend, donderdagochtend en donderdagmid dag; vrijdag was de slotzitting. Tijdens deze slotbijeenkomst werd onder meer bekend gemaakt, dat het Tiende Internationale Archiefcongres op 17 september 1984 in de Beethoven-Halle in Bonn zal worden geopend. In het Hilton hotel waren gedurende het congres tentoonstellingen ingericht over microfilm-apparatuur, readers, reader-printers en het opzetten van bouwtekeningen, alsmede van boeken op archiefgebied. Hierbij als primeur het juist door K. G. Saur en Corvina voor de ICA uitgegeven boek over 28 Europese hoofdsteden, waarin Amster dam behandeld wordt door drs. G. S. Hoogewoud en drs. P. H. J. van der Laan1. Naast de plenaire zittingen werden vergaderingen gehouden van secties en commissies op het gebied van archiefbeheer, automatisering, bedrijfsarchieven, microverfilming, restauratie en zegelkunde. De Sectie Beroepsverenigingen van de ICA had een zg. workshop georganiseerd over niet-overheidsarchieven, (kerkarchieven, familiearchie ven, sociaal-economische archieven, archieven van de media, archieven betreffende kunst en wetenschap en audio-visuele archieven), van belang omdat de Nederlandse overheidsarchieven (en vooral de gemeentearchieven) ook dit soort materiaal in hun depots opnemen. Informele besprekingen werden gevoerd door stadsarchivarissen, die op deze internationale archiefcongressen hun ervaringen meer systematisch willen uit wisselen. Samengesteld door de redacteur met gebruikmaking van aantekeningen van de collega's mevr. J. Ellerbroek-Wellinga, drs. H. J. Ernst, A. Graafhuis, mr. C. van Heel, J. A. C. Mathijssen, mevr. J. N. van der Meulen, mr. J. Rinzema, G. J. Röhner, dr. J. E. A. L. Struick, drs. D. van der Vlis en drs. B. Woelderink. Een aantal van hen zond tevens verslagen van commissievergade ringen en bezoeken, die als bijlagen aan het verslag zijn toegevoegd. 1 The Capitals of Europe, A Guide to the Sources for the History of their Architecture and Construction, sponsored by International Council on Archives, Chief Editor: Agnes Sagvari, 576 p., 176 pi. 72 ill. Cloth. DM 120,—. Tekst in Engels en Frans. [24] Bezoeken werden in Londen onder meer gebracht aan de restauratie- en catalogiseer- afdelingen van de British Library; het oude gebouw van het Public Record Office in Chancery Lane met de koepelvormige studiezaal, het archiefmuseum en de restauratie afdeling in een belendend pand, het nieuw Public Record Office in Kew, waar compu ters gebruikt worden bij het aanvragen van stukken en het beter toegankelijk maken van archieven; Church House, waar de archieven van the Church of England bewaard worden; de Bank of England, waarvan het archief overeenkomsten vertoont met dat van de Amsterdamse Wisselbank; het Imperial College of Science and Technology, dat archieven van wetenschapsmensen en wetenschappelijke instellingen beheert; Univer sity College met de Paleography room; het National Army Museum waar veel te zien is over de landing der Engelsen en Russen in Noord-Holland in 1799 en het Jewish Museum, waarin zich veel voorwerpen van Nederlandse herkomst bevinden. Buiten Londen werden onder meer bezocht het Maritime Museum te Greenwich, waar men computers gebruikt bij het maken van indices op de summiere beschrijvingen van de aldaar berustende archieven en op de gedetailleerde beschrijvingen van de brieven van admiraal Horatio Nelson, die in allerlei archieven voorkomen. Ook werden bezoe ken gebracht aan het Lidell-Hart Centre for Military Archives, de County Archives in Hertford en het County Record Office in Winchester, de hoofdstad van Hampshire, waar thematische gidsen voor archiefgebruikers worden uitgegeven, zoals lijsten van bronnen voor de geschiedenis van het onderwijs en het openbaar vervoer in dat gebied. De kwaliteit van de schriftelijke inleidingen was duidelijk hoger dan die van de inter venties na afloop van de lezingen. Zittingen van kleine commissies, excursies en onder linge contacten waren interessanter dan de plenaire zittingen. Er zou aan de Internatio nal Council on Archives kunnen worden bericht, dat veel beter in kleine bijeenkomsten met discussies kan worden gewerkt aan de oplossing van de problemen, die in het vol gende congres aan de orde komen. Dit voorstel zou nader moeten worden uitgewerkt. In Archivum, het internationale onder auspiciën van de Unesco verschijnende archief- tijdschrift, zal over enige tijd een volledig verslag van het Negende Internationale Archiefcongres worden gepubliceerd. Hier wordt volstaan met het weergeven van de in drukken van enige Nederlandse deelnemers, waarbij soms de nadruk valt op specifiek Nederlandse gezichtspunten en belangstellingen. Opening Maandagmiddag 15 september te 14.00 uur werd het congres, waaraan meer dan 600 vakgenoten, onder wie ongeveer 60 Nederlanders, deelnamen, door de Lord High Chancellor of Great Brittain, Lord Hailsham of Saint Marylebone geopend. Hij sprak namens de Engelse regering op zeer geestige wijze over de betekenis van het Inter nationale Archiefcongres en was 's avonds ook aanwezig bij de ontvangst in de Guild hall. Namens de Unesco werd het woord gevoerd door de heer Samarasinghe, die er de na druk op legde, dat de activiteiten van de Unesco nog zouden moeten worden uit gebreid. Voorzitter van het congres was dr. A. W. Mabbs van het Public Record Office in Londen. [25]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 17