Resumé van het advies inzake het functioneren van de Cent ra lé Archief Selectiedienst ressorterende onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken 1 Het advies is geschreven om te voorkomen, dat de rijksarchiefbewaarplaatsen wor den overstroomd met massa's routine-papieren, die voor het archiefonderzoek niet be langrijk zijn. Binnenlandse Zaken nam deze zaak reeds over, omdat dit departement voor de rijks administratie verantwoordelijkheid draagt. De regering ging met het plan mee, omdat het te combineren was met de vervulling van 200 arbeidsplaatsen in het werkloze noorden van ons land. Voor 1981 staat een bedrag van 6.000.000 op de begroting van Binnenlandse Zaken. In dat jaar kunnen reeds 100 mensen aan werk worden geholpen. Inmiddels is O. A. M. W. Hartong, voormalig as sistent van de provinciale archiefinspecteur in Groningen, als diensthoofd van deze nieuwe rijksdienst aangesteld. 2 De Centrale Archief Selectiedienst zal ten minste gedurende tien jaren werkzaam zijn om de enorme achterstand in het bewerken (selecteren, inventariseren of vernieti gen) van 300 km archiefbescheiden in te lopen. Of dit zal lukken hangt af van verschillende factoren: een deskundig omscholingsplan, een uitgekozen startploeg en gemotiveerde Groningers, die bereid zijn om een goed stuk werk aan Den Haag te laten zien. 3 Er wordt begonnen met 800 m archief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken van de jaren 1900-1945. Het selectiewerk wordt controleerbaar uitgevoerd. Aan de be leidsafdelingen van het Ministerie worden lijsten van te vernietigen stukken voorgelegd waarover samen met archieffunctionarissen van het Ministerie en de Rijksarchiefdienst wordt beslist. 4 De archiefbestanddelen, die voor archiefonderzoek bewaard zullen worden, dienen in Winschoten te worden geïnventariseerd (beschreven), geïndiceerd en aan de afzender geretourneerd. Waarschijnlijk zullen op termijn te vernietigen stukken tot aan dat tijdstip in Winschoten worden opgeslagen. De versnippering en de verkoop vindt plaats in Apeldoorn waar al het overtollig rijkspapier door het Bureau Vernietiging overheids archieven wordt verwerkt. 5 Het werkplan voor Winschoten is er op gericht de te vernietigen rijkspapieren te scheiden van de te bewaren archiefbescheiden. 6 Wat moet bewaard worden Voorschriften, aanwijzingen op grond waarvan de rijksambtenaren hun werk hebben verricht. Beleidsoverwegingen, welke richting hebben gegeven aan het overheidshande len en de besluiten. Overzichten, verslagen, enz. die inzicht verschaffen bij de vraag naar het resultaat, kwantitatief en kwalitatief, van het overheidshandelen. Afhankelijk van het belang van genomen maatregelen: bewaren van series of van voorbeelden daar uit van de gewone procedure bij het uitvoeren van het overheidsbeleid. 7 Wat kan vernietigd worden De massa routine-stukken met uitzondering van een aantal voorbeelden. 8 Wat is de doelstelling Blijvende bewaring van daartoe aan te wijzen archiefbescheiden in het belang van de overheidsorganen, de recht- of bewijszoekenden en het historisch onderzoek. Bewaren van het beeld van het functioneren van het betreffende overheidsorgaan in de maatschappij en in de periode waarop het archief betrekking heeft. Derhalve: openbaarheid verschaffen van de overheidsgegevens aan alle burgers. Het advies bevat voorts een voorstel voor de organisatie van de dienst in afdelingen, alsmede 17 taakomschrijvingen voor idem zoveel functies bij de dienst. Ten slotte zijn hoofdlijnen aangegeven voor een introductieplan, een omscholingsplan en een cursus Voorman. In een aantal bijlagen is het werkplan uitgewerkt. December 1980. h. J. van Meerendonk [22] [23]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 16