IfTilllft! Daarmee kreeg de kwestie een nieuwe dimensie. Vanaf dat moment werd gesproken over selectiewerkplaatsen of vernietigingsdepots, die in streken met een hoge werkloos heid zouden moeten worden opgericht. Aanvankelijk werd daarbij gedacht aan een viertal diensten verspreid over het land. Ten slotte werd voor één dienst gekozen, waar mee grotere eisen aan de organisatie werden gesteld. Al in 1975 heeft CRM de steun van de rijksarchiefinspectie toegezegd. Deze steun heeft ertoe geleid dat ik zojuist van mijn ambtgenoot het advies inzake het functioneren van de Centrale Archief Selectiedienst in ontvangst mocht nemen. De kennis en ervaring van deze inspectie staan er borg voor dat dit advies als basis kan dienen voor een verantwoorde opzet van de dienst in Win schoten. Ik heb begrepen dat het niet alleen bij dit advies blijft, maar dat ook tijdens en na de start van de dienst bijstand zal worden verleend aan de omscholing van het daarvoor in aanmerking komende personeel. Ik ben mijn collega zeer erkentelijk voor de beschik baarstelling van deze hulp. Daarnaast dienen de activiteiten te worden vemeld van de directeur Overheidsorganisa tie en -automatisering van mijn ministerie, onder wie de dienst zal ressorteren. Samen met het Bureau Spreiding Rijksdienst heeft hij de nodige maatregelen getroffen om de dienst zo snel mogelijk van de grond te kunnen krijgen. Daarvoor is ook weer veel de partementaal en interdepartementaal overleg noodzakelijk gebleken. Aan de voorbereiding van de huisvesting wordt hard gewerkt. Ik prijs mij gelukkig dat medio november bij ons departement in dienst is getreden de heer Hartong, die is aan gewezen als hoofd van de Centrale Archief Selectiedienst. Ik hoop van harte dat de komst van deze dienst naar Winschoten tevens zal bijdragen aan een oplossing voor ve le gezinnen, die dagelijks met het probleem van de werkloosheid worden geconfron teerd. In de eerste maanden van 1981 zal met de werving van personeel worden begon nen. De omscholing zal echter nog de nodige zorgen baren. Ik heb er veel vertrouwen in dat onder de deskundige leiding van de heer Hartong deze dienst zal uitgroeien tot het instrument om de eerder genoemde archiefproblemen op te lossen waardoor de dienst tegelijkertijd een reële bijdrage kan leveren de werkloosheid in Oost-Groningen te verminderen. Toespraak van de burgemeester van Winschoten Mijnheer de Algemeen Rijksarchivaris, heren Staatssecretarissen, dames en heren! Al lereerst hartelijk dank voor de uitnodiging. Fijn dat er gelegenheid wordt geboden iets aan het goede beeld van onze stad te doen. Onze goede stad Winschoten is helaas de laatste jaren nogal eens in het nieuws wegens zorgelijke ontwikkelingen. Daardoor ont staat een ietwat eenzijdige belichting en een volstrekt foutieve beeldvorming. Plezierig dus, dat Winschoten thans eens op een positieve wijze in het beeld kan worden gebracht ter gelegenheid van de start van een nieuwe rijksdienst. In de trein vertelde onze loco-burgemeester dat het nieuws van het vestigen van deze dienst nogal onverwacht was gekomen. Desalniettemin werd dit feit zeer toegejuicht. Maar omdat er wel vaker iets aan ons beloofd was, moesten we het dus eerst zien. [20] Nu gaat dan de dienst van start met een goed stuk werkgelegenheid. De personeelsvoor ziening zal geen problemen opleveren. In het resumé van het advies las ik: werk voor ca. 10 jaar, voorlopig! 300 km archief ongeveer de afstand WinschotenDen Haag gemotiveerde Groningers die aan Den Haag een goed stuk werk kunnen laten zien. Mij dunkt, dat doen wij al jaren. Bovendien zijn veel mobiele Groningers te vinden op tal van plaatsen in Den Haag. Het aanbod van personeel zal naar ik verwacht voldoen de zijn, zowel kwalitatief als kwantitatief. De werkloosheid in Oost-Groningen loopt naar de 11%. Onder leiding van de heer Hartong, voor ons geen onbekende, zullen wij gaarne de voorspoedige opbouw van de Centrale Archief Selectiedienst volgen en zo mogelijk sti muleren. Een aantal werkzoekenden in de regio, maar ook de nieuwkomers, zullen in Winschoten een stad ontdekken met vele goede positieve aspecten, een stad om lief te hebben, met een goed werk- en woonklimaat. Als wij nu ook nog mogen beleven dat andere toezeggingen vanuit Den Haag, zoals het Scheepvaart Dollard-kanaal en andere verbeteringen van de infrastructuur, gerealiseerd zouden worden, dan kan het gebied daaraan weer een aantal positieve impulsen over houden. Centrale Archief Selectiedienst, welkom in Winschoten! De nieuwe Centrale Archief Selectiedienst heeft onderdak gevonden in een voormalig confectie- atelierin Winschoten. De indeling van het gebouw zal geschieden door de Rijksgebouwendienst in overleg met de betrokkenen. Foto gemeente Winschoten [21]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 15