eertijds in een contract, dus in een oorkonde werden vastgelegd, krijgen in onze eeuw un beslag in een brief met daarop bevestigend antwoord. Het ouderwetse, op zegel gestelde request - ook bij sollicitatie naar een betrekking bij de overheid - is geduren de de laatste halve eeuw geheel verdwenen. Het verzoekschrift is nu een brief, waarbij de aan het genus inherente 'formules de courtoisie' vervallen tot loze beleefdheden wie denkt er nog iets bij het onderschrift Hoogachtend? De beschikking op het verzoek wordt gegeven ,n de vorm van een dienstbrief - zelden nog in de vorm van een extract- besluit. De rekenphchtige ambtenaar krijgt geen afschrift meer van zijn rekening met daarop de acte van décharge, hij krijgt een brief waarin hem van de verlening van de decharge mededeling wordt gedaan. En welk openbaar bestuur verstrekt nog bewijs- rachtige extracten uit notulen- of besluitenboeken? Ik heb nog van die extracten ont vangen als docent in tijdelijke dienst van burgemeester en wethouders van Amsterdam het hoorde tot mijn ambtsgeheimen in een andere functie te weten, dat het boek waaruit d,e extracten geacht werden gegeven te zijn, toen al lang niet meer bestond.' e ranse tijd brengt ons een aantal nieuwigheden waar wij daarna nooit meer van af komen. Tegelijk met de ambtenaar in de strikte zin des woords komen er nu gehele administraties ingericht volgens voorschriften, waarin de op te maken stukken limita tief zijn opgesomd en waarin vorm en naam van die documenten zijn gecodificeerd De voorgeschreven modellen, zowel voor de eigen administratie als voor de verzending werden betrokken van drukkers, die als officiële leveranciers zelfs voor de plaatselijke besturen door het gewestelijk bestuur werden voorgeschreven. Een voor ons land ge heel nieuw geïmporteerd document namelijk de jaarbegroting - de tophit van de poli tieke disputen - hep van het begin af in het gareel van het voorgedrukte model Voor de administratie van de burgerlijke stand, de militie, het kadaster de registratie en domeinen, de belastingen is voor het begrip der nagelaten volgeschreven model-stukken de raadpleging van de voorschriften onmisbaar. De terminologie der stukken ligt vast en staat vaak door de Franse invloed op gespannen voet met hetgeen de oud- vaderlandse administratie gewend was. Het protocol van de notaris is geen boek meer met knoeierige minuten, maar een reeks losse op gezegeld papier gestelde net-akten door de partijen en de getuigen getekend. De protocollen van de aangifte van geboorte en overlijden bij de ambtenaar van de Burgerlijke Stand heten bij de wet registers cn ik moet de archivaris nog zien, die dat veranderd krijgt. Een tweede verschijnsel met ingrijpende gevolgen is de ondergang van de mondelinge afkondiging. In sommige streken mag de kerkgang om nieuws als folkloristisch ver schijnsel nog een taai leven hebben geleid, het Bulletin des Lois heeft het kerkgebod als nmisbare formaliteit de das om gedaan. Publicatie in het Staatsblad (met verplicht abonnement voor alle openbare besturen) en in de Provinciale Bladen is voldoende om de fictie in stand te houden, dat iedere burger geacht wordt de wet te kennen. De mon delinge afkondiging van voornemens van een bestuur, waartegen binnen een bepaalde termijn bezwaren ook mondeling ingebracht kunnen wordén, is vervangen door een ad ertentie in een streekblad, waarin wordt medegedeeld waar de stukken ter inzage tggen en binnen welke termijn het bezwaarschrift kan worden ingediend. Voor zover er nog mondehng gehoord wordt, is het indienen van een bezwaarschrift een vormvereiste om tot de mondelinge voordracht van bezwaren te worden toegelaten. [510] Afkondigingslessenaar en aanplakbord bij de kerk te Hellendoorn Ov Foto Het Oversticht, Zwolle [511]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 8