Berichten Archiefkaart De archiefkaart voor rijks, gemeente en streekarchieven is gereed en is te bestellen bij de afdeling voorlichting van CRM, Steenvoordelaan 370, 2284 EH Rijswijk (Z.H.). De kaart is gemaakt met de nieuwe gemeenteindeling van januari 1980 en is bijgewerkt voor wat de archieven betreft tot juni 1980. Openingstijden rijksarchieven In het door staatssecretaris Wallis de Vries van CRM in januari vastgestelde Bezoekers reglement1 rijksarchiefdienst is bepaald dat de rijksarchieven ook op zaterdagmorgen geopend zijn. In de rijksarchieven in Zeeland en Limburg werd in 1970 resp. 1971 de zaterdagmorgendienst afgeschaft wegens gebrek aan belangstelling bij het publiek. De excentrische ligging van de rijksarchieven in Middelburg en Maastricht maakte een openstelling van een halve dag niet aantrekkelijk. Thans is, na overleg met het perso neel, besloten bij wijze van experiment in de rijksarchieven van Zeelanden Limburg de studiezaal op zaterdag van 10.00— 16.00 uur te openen, met ingang van 1 november a.s. De op zaterdag te raadplegen stukken kunnen op de dag zelf worden aangevraagd. Ge durende het experiment (tot 1 mei 1981) zal worden nagegaan of met deze wijze van za terdagopenstelling een nieuwe groep klanten kan worden bereikt. In het algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage blijft de studiezaal op zaterdag van 9.00-17.00 uur geopend (de studiezaal kaarten alleen op de eerste zaterdag van de maand). Op zaterdag te raadplegen stukken moeten uiterlijk vrijdags zijn aangevraagd. Deze regel geldt ook in de overige rijksarchieven (behalve die in Zeeland en Limburg), die op zaterdag van 9.00-12.30 uur open zijn. In de rijksarchieven in Gelderland en Noord-Holland behoeven burgerlijke stand, doop-, trouw- en begraafboeken niet tevo ren worden aangevraagd; in het rijksarchief in Groningen moeten op zaterdag te raad plegen stukken tevoren worden aangevraagd indien men om 9.00 uur direct inzage wenst. Gezien de beperkte plaatsruimte in het rijksarchief in Noord-Brabant moet daar voor bezoek op zaterdag gereserveerd worden, vrijdags tussen 8.30-9.30 uur. 1 Afgedrukt op de blz. 75-77 van deze jaargang. [600] Op werkdagen zijn de rijksarchieven geopend van 9.00- 17.00 uur. Tijdelijk hebben op maandag alleen toegang, na voorafgaande afspraak, buitenlanders en deelnemers aan universitaire groepsprojecten. Met ingang van 1 november is de studiezaal van het rijksarchief in Zeeland tussen de middag weer open, zij het dat (evenals elders) tussen 12.30 en 13.30 uur geen stukken uit he, depot kunnen worden geleverd. De tijdelijke sluiting gedurende de ochtenduren van de studiezaal van het rijksarchief in Drenthe kan, dankzij uitbreiding van de for matie, worden opgeheven. De openingstijden zijn nu: dinsdag t/m vrijdag 9.00- 17.00 uur. Op maandag is, evenals in de andere rijksarchieven, de studiezaal tijdelijk alleen toegankelijk voor buitenlanders en deelnemers aan universitaire groepsprojecten, na voorafgaande afspraak. In het rijksarchief in Groningen blijven de openingstijden vooralsnog: Studiezaal I (ge nealogie): dinsdag t/m vrijdag 13.00- 16.45 uur, zaterdag 9.00- 13.00 uur; studiezaal III (kranten en kaarten): dinsdag t/m vrijdag 13.00-16.45 uur; studiezaal II (overig on derzoek): dinsdag t/m vrijdag 9.00- 12.00 en 13.00- 16.45 uur. Archief staten Overkwartier van Gelder geïnventariseerd1 In het stadhuis van Roermond is op 3 september 1980 aan de commissaris van de konin gin in Limburg, dr. J. Kremers, in tegenwoordigheid van de commissaris van de konin gin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema,, de onlangs gereedgekomen inventaris van het archief van de Staten van het Overkwartier van Gelder (1404-1794) aangeboden. Deze inventaris is gemaakt door drs. G. Venner, chartermeester bij het rijksarchief in Lim- burg. Het Overkwartier van Gelder was een gewest, dat ongeveer het huidige Midden- en Noord-Limburg omvatte en ook het aangrenzende Duitse gebied met plaatsen als Gel- dern, Wachtendonk en Erkelenz besloeg. Het Overkwartier van Gelder vormde met de drie Nederkwartieren - de tegenwoordige provincie Gelderland - het hertogdom Gelder. De Gelderse geschiedenis is vaak ook de geschiedenis van een groot gedeelte van Lim burg. De belangen van de ingezetenen werden bij de instanties van de landsheer behartigd door de Staten van het Overkwartier. Dit was een provinciaal statencollege, dat in zeke re zin als voorloper van het huidige college van provinciale staten van Limburg te be schouwen is. Het aanbieden van de inventaris aan de commissaris der koningin past daarom geheel in de historische context. Het vrijwel compleet bewaard gebleven archief, dat in het rijksarchief in Limburg te Maastricht berust, is een belangrijke informatiebron voor tal van aspecten van het da gelijks leven in de zeventiende en achttiende eeuw. Naast historici zullen ook amateurs dit archief kunnen raadplegen om zich een beeld te verschaffen van het verleden van hun woonplaats. 1 Zie ook Trefpunt van september 1980, blz. 214-217. [601]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 53