In een korte bijdrage licht Chantal de Tourtier-Bonazzi de lezer in over de werking van de in 1970 van kracht geworden Loi de défense du patrimoine national et les archives (p. 112-117). Deze wet bepaalt o.m. vrijstelling van rechten van overdracht of successie bij schenking van artistiek of historisch waardevolle objecten aan de overheid. Derde aflevering nr. 106 Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Association des Archivistes Frangais schreef Etienne Taillemite een herdenkingsartikel (p. 151-163). De auteur wijst op de bloei van de Association na 1945; op de samenwerking met de nationale Archiefdirectie bij o.m. de jaarlijkse congressen; op de ontwikkeling van het tijdschrift en op de libera lisering van de statuten, waardoor een grote toeloop ontstond van archivarissen zijnde niet-chartisten, tengevolge waarvan sinds 1979 formeel onderafdelingen in de vereni ging gevormd zijn voor gemeente-, departementale- en bedrijfsarchivarissen. Op inter nationaal gebied heeft de Association nog weinig van zich kunnen laten horen, maar ook daarin is verbetering mogelijk, bijv. via de aparte sectie van Verenigingen binnen de Internationale Archiefraad. De verdere inhoud van deze aflevering is gewijd aan de bedrijfsarchieven. Artikelen zijn van de hand van Aymar de Chomereau Les archives du Groupe Rhöne-Poulenc (p. 165-175) van Maurice Hamon Saint-Gobin-Pont-A-Mousson et les archives (p. 176- 190) en van Per Clemensson, conservator te Göteborg onder de titel Les archives d'entreprises en Suède, bientöt une solution d'ensemble? (p. 191-203). Inzake de beide bijdragen over het Franse bedrijfsleven is vermeldenswaard de instel ling van centrale archiefdiensten bij de hier genoemde bedrijven in resp. 1978 en 1974. Eén van de onderdelen van het bedrijf Saint-Gobin-Point-A-Mousson gaat terug op de Manufacture royale des glacés de miroirs, in 1665 door toedoen van Colbert opgericht. Vierde aflevering nr. 107 In dit nummer is alle aandacht geconcentreerd op het jaarlijkse congres, dat in het te ken stond van de nieuwe archiefwetgeving. Ik vermeld hier alleen de afzonderlijke bij dragen en ga op de inhoud apart in: Michel Duchein, Les innovations apportéespar la loi du 3 janvier 1979 (p. 229-240); Jacques Charpy, La loi du 3 janvier 1979 et la com munication des documents (p. 241-260), met een annexe inzake de wet op de openbaar heid van administratieve bescheiden van 17 juli 1978; Chantal de Tourtier-Bonazzi, La loi du 3 janvier 1979 et les archives privées (p. 261-274) en Christian Gut, La loi du 3 janvier 1979 et le traitement des documents postérieurs a 1940 (p. 275-282). Dit nummer sluit af met de kroniek, waarin het beknopte jaarverslag van de Archives Nationales over 1978. Opmerkelijk zijn de aanwinsten voor het tussendepot voor con temporaine archieven te Fontainebleau nl. 22.400 meter, d.w.z. evenveel als in de drie voorgaande jaren. Van de Franse archiefpublicaties verschenen in 1978 wil ik niet onvermeld laten de nieu we gids voor bezoekers van de Archives Nationales en het overzicht van de aanwezige archieven in twee delen, samen bijna 1500 pagina's! Het verschijnen van een inventaris van de archieven van Ecole nationale supérieure des Beaux-Arts en de zusterinrichting voor de Arts décoratifs zal voor kunsthistorici van belang zijn. B. W. [598] Archivum Van deze revue internationale des archives, publiée par le Conseil International des Archives avec le concours financier de l'UNESCO, werd als laatste op blz. 49 van jaar gang 1976 van het Archievenblad vermeld vol.XII-XXIIl van 1972-1973, bevattende het Annuaire International des Archives naar de toestand van januari 1975. Dit berede neerde adresboek was het laatste deel van Archivum dat verscheen bij de Presses Uni- versitaires de France te Parijs. Sindsdien treedt K. G. Saur Verlag Dokumentation te München, New York, Londen en Parijs als uitgever op. In 1976 verscheen vol.XXIV van 1974, dat de verslagen bevat van het Zevende Internationale Archiefcongres te Moskou gehouden van 21 tot 25 augustus 1972, dat van Nederlandse zijde belicht werd in het Archievenblad van 1972 op blz. 252-278. Vol.XXV volgde in 1978 met de door Michel Duchein samengestelde internationale bibliografie van werken over het archiefwezen in de ruimste zin. Aan de orde komen bibliografieën; algemene studies; archiefwetgeving; opleiding van archiefambtenaren; registratuur; selectie en vernietiging; ordening; toegankelijkheid; publicaties; voorlich ting en educatie; gebruik van de archieven; microverfilming, mechanisatie en automati sering; conserveren en restaureren; zegels, kaarten, films, atlas en bibliotheek; speciale categorieën van archieven: familie-, presidentiële-, bedrijfs-, vakverenigings-, kerke lijke-, gemeente-, medische-, rechterlijke-, notariële-, militaire-, universiteits- en schoolarchieven en archieven betreffende literatuur en beeldende kunst, techniek en wetenschap, oral history, burgerlijke stand en genealogie; het archiefwezen in de ver schillende landen; internationale aspecten van de archivistiek en archiefproblemen in de derde wereld. In 1979 kwam vol.XXVI van de pers, gewijd aan het Achtste Internationale Archief congres te Washington gehouden van 27 september tot 1 oktober 1976, waarvan verslag werd gedaan in het Archievenblad van 1977 op de blz. 45-76. Vol.XXVII bereikte ons begin november 1980. Het is gewijd aan de archieven van ar beidersorganisaties en vakverenigingen in ruim twintig landen. Nederland is daar niet bij en in de inleiding wordt dat door de samensteller M. Duchein met name betreurd voor wat betreft het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam. Per land wordt een kort historisch overzicht gegeven, gevolgd door eventuele wettelijke regelingen met betrekking tot de bedoelde archieven, een opsomming van hun bewaar plaatsen en een bibliografie. J.H.v.d.HO. [599]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 52