Michel Duchein bewondert in zijn bijdrage Le programme de publications des Archives du Comté d'Essex niet voor het eerst het werk van Engelse collega's (p. 104-109). Ob ject van bewondering is ditmaal het werk van de erudiete F. G. Emmison getiteld 'Elizabethan Life'. Ariane Ducrot wijdt enkele pagina's aan het nieuwe bestandsoverzicht van het Bundes- archiv (p. 110-115). Kleine bijdragen handelen over de keuze tussen drukken of offset en over de charterberging in het depot van het departement van de Rhöne. Tenslotte worden de jaaroverzichten van de zelfstandige departementen d.w.z. Buitenlandse Za ken en de Militaire Organisaties opgenomen. Bij de mededelingen over leden viel ons oog op het bericht van de pensionering van M. Robert Marquant, die veel jaren belast is geweest met de directie van de stage voor buitenlandse archiefambtenaren. Een aimabel en kundig collega, die ik gaarne namens alle Nederlandse archivarissen die hem in Parijs hebben meegemaakt van harte hulde en dank betuig. Derde aflevering nr. 102 De eerste bijdrage is van Monique Mestayer Le personnel des archives municipales (p. 155-165). Het artikel is gebaseerd op een enquête, waaraan is deelgenomen door 56 leden van de Association werkzaam op gemeentearchieven, d.w.z. door ruim de helft van alle leden in deze sector werkzaam. De enquête is in 1977 gehouden. Duidelijk wordt, dat, zij het langzaam en soms in marginale vorm, het archiefbeheer door speci aal daarvoor aangestelde ambtenaren, die grotendeels een daartoe strekkende vorming hebben genoten, bij de Franse gemeentebesturen ingang begint te krijgen. In die zin be schikken thans 31 van de 39 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en 31 op de 70 gemeenten van 50.000100.000 inwoners over een archiefambtenaar. Vaststelling van de eisen met de bijbehorende opleiding van archiefambtenaren op HBO of middelbaar niveau, behoort tot de meest dringende wensen. De auteur besluit met de zin: 'Tous les archivistes doivent se sentir concerné's, car a travers les archives municipales, c'est l'image de marque de l'ensemble de la fonction archives qui est en cause'. Het tweede artikel in deze aflevering is van Odile Kammerer Une experience de dépot et de classement des archives consulaires a Colmar (p. 166-176). Korte bijdragen zijn gewijd aan verhuizingen van departementale archieven (p. 177- 187) en aan de reeks gidsen, die in internationale samenwerking verschijnt over de bronnen voor de geschiedenis van Latijns-Amerika (p. 188-191). Afsluitend volgt het beknopte jaarverslag van de Archives Nationales over 1977. Vierde aflevering nr. 103 Hierin is opgenomen het verslag van het 22ste congres van de Franse archivarissen ge organiseerd door de Nationale Directie in samenwerking met de Association over het onderwerp Le préarchivage, organisation et techniques (p. 219-235). Bij het onderdeel organisatie stond het formuleren van vast geldende regels voorop; het onderdeel tech niek was met name gericht op de toepassing van het medium microfilm. Uit lezing van het verslag blijkt, dat het tussendepot te Fontainebleau is herdoopt in 'Cité des Archi ves contemporaines', zodat de relatie tot de 'section contemporaine' van de Archives Nationales beter tot uitdrukking gebracht wordt. [596] Voorts in dit nummer een bijdrage over het beheer van foto's (p. 236-243) en een mede deling over de tweejarige opleiding, die door de universiteit van Mullhouse in samen werking met archivarissen gegeven wordt voor personen die in het gemeentelijk archief wezen werkzaam willen zijn. Na een examen verkrijgt men het diploma license des techniques des archives et de documentation' (p. 244-246). Afsluitend volgt het jaarverslag over de departementale archiefdiensten in het jaar 1977 (p. 251-260). La Gazette des Archives, jrg. 1979, nrs. 104-107. Eerste aflevering nr. 104 Deze aflevering opent met een woord van afscheid aan Michel Duchein, die twintig jaar hoofdredacteur is geweest en tevens penningmeester van de Association. Hij verlaat de ze posten wegens zijn benoeming tot inspecteur-generaal. De positie van hoofdredac teur wordt ingenomen door Gérard Naud, Directeur van het departementaal archief van de Sarthe, Dit nummer is voorts geheel gewijd aan de nieuwe Franse archiefwet met beschouwin gen van Duchein Requiem pour les trois lois défuntes (p. 12-16) en van Ariane Ducrot Comment fut élaborée et votée la loi sur les archives du 3 janvier 1979 (p. 17-33). Ver volgens wordt de tekst van de wet afgedrukt (p. 34-41). Op de betekenis van deze wet ga ik in een afzonderlijke bijdrage in. Voorts in deze aflevering een korte bijdrage van Henri Blaquière La Commission de coordination de la documentation administrative et les Archives de France (p. 42-44). In de rapporten van de commissie wordt het systeem van de gedetacheerde archivaris sen bij de departementen accoord bevonden. Uitbreiding daarvan wordt bepleit ook op departementaal niveau, waar een eerste experiment in het departement Meurthe et Moselle van start is gegaan. Tweede aflevering nr. 105 Deze aflevering wordt voor een belangrijk deel in beslag genomen door de bewerking van een enquête over de groei van het genealogisch onderzoek, gepubliceerd onder de titel Les généalogistes et les archives, redacteur Christian Wolff (p.79-96). Men kan uit de hier verstrekte gegevens opmaken dat de schriftelijke aanvragen bij de departe mentsarchieven voor 35 tot 50% en bij de gemeentelijke archieven 60% of meer van ge nealogische aard zijn. Van het bezoek is een derde tot twee derde van het totaal geoccu peerd met de geslachtskunde. Op enige departementale archieven wordt de genealogi sche correspondentie afgehandeld door buiten de sterkte aangetrokken hulppersoneel, dat bezoldigd wordt uit de betalingen voor de onderzoeken. Op deze enquête sluit het artikel van Gérard Naud aan Le public des Archives de la Sarthe 1967-1978, agir ou subir? (p. 97-111). Hierin geeft de auteur een evaluatie van de bezoekersstatistiek uit de vermelde jaren. Zijn conclusie luidt, dat het beleid niet be paald wordt door de uitkomst van de statistische gegevens, wel acht hij die nuttig voor bijsturing. [597]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 51