bestaande planning-modellen over te gaan is tenslotte in de aanbevelingen (zie bijlage) terecht gekomen. In de derde zitting kwam het bekende probleem: hoe meet men kwali tatieve resultaten, ter sprake (performance measurement). Standaardisatie is belang rijk. Favier acht de snelheid waarmee informatie verstrekt kan worden van groot be lang voor de goodwill bij publiek en administratie. De overheid is alleen op middellange termijn (twee a drie jaar) geïnteresseerd. Ik wees op het belang van een open oog voor de politieke situatie en het snel reageren van het archivariaat op maatschappelijke vra gen. Smith (Canada) en Allsberg (Israël) waarschuwden tegen een overwaardering van één functie van het archiefwezen (ten behoeve van de administratie) ten koste van de andere. Goed formuleren van doelstellingen en het evalueren met behulp van moderne methodieken is belangrijk. Favier betoonde zich huiverig voor al te veel meten: de sta tistiek kan ook tégen de archieven worden gebruikt, als men bijv. de aantallen bezoe kers vergelijkt met die aan bibliotheken en musea. Kecskeméti (executief secretaris van de ICA) wijst erop dat tot het eind van de 18e eeuw de archieven zich niet behoefden te verkopen of te verdedigen. Dit is nu echter anders: de archieven moeten 'zich verko pen'. Favier beklemtoont de rol van de massamedia. Er is een terugkeer van het publiek naar de geschiedenis. Dat publiek bestaat uit burgers die niet door de regering veron achtzaamd zullen worden. De vierde werkzitting van deze Table Ronde was gewijd aan de archiefstatistiek. Vorig jaar had de Table Ronde zich verenigd met het door mij op verzoek van de Unesco ont worpen model voor een internationale archiefstatistiek. Met dat model is daarna een proefenquête gehouden, wat leidde tot een herziene versie, besproken door een speciale commissie, begin september in Bari (Italië) bijeengekomen. Het door de Unesco- statisticus Vernicos voor de Table Ronde gemaakte rapport over de proefenquête was alleen in het Engels beschikbaar, zodat ik in mijn mondelinge presentatie een samenvat ting in het Frans moest geven. Na de welwillende ontvangst van het eerste model vorig jaar was te verwachten dat ook nu de Table Ronde zou instemmen met het project. Mijn revisie (minder detailvragen) werd algemeen gewaardeerd. Er kwamen enkele vra gen, vooral over wat nu precies onder een 'professional archivist' moet worden ver staan. Besloten is met het gerevideerde model te gaan werken, voor het eerst in 1981 (statistiek over 1980). De staatsarchiefdienst moet zorgen voor verzamelen per land van het materiaal, eventueel in samenwerking met het nationale statistische bureau (in Ne derland het CBS). Een permanente werkgroep zal met het Statistical Office van Unesco samenwerken. Woensdag 7 november had de jaarlijkse 'delegate meeting' van de sectie van archivaris sen-verenigingen plaats. Deelnemers: Nederland, Spanje, Frankrijk, Brazilië, BRD, Noorwegen, Israël, Joegoslavië, Zweden en Polen. Alleen uit Frankrijk en uit de BRD was een afzonderlijke vertegenwoordiger van de archivarissenvereniging (wat Frankrijk betreft uit een der departementen d'Outre-Mer). Een voorstel van de voorzitter Dahm tot wijziging van de statuten van de ICA (die het mogelijk zou maken dat, behalve de staatsarchiefdienst en de nationale archivarissenvereniging, ook regionale en speciale verenigingen stemrecht in de plenaire vergadering van de ICA zouden hebben) was gelukkig reeds tevoren door het Executive Committee afgewezen. Opvallend was dat van het Steering Committee van negen leden alleen de voorzitter, Dahm, aanwezig was. De zitting van ongeveer een uur bevestigde de indruk van vorig jaar dat deze sectie nau welijks levensvatbaar is. De archivarissenverenigingen hebben elkaar op internationaal niveau nauwelijks wat te bieden. In de vergaderingen van de Table Ronde valt het ac cent terecht op de staatsarchiefdiensten. Een merkwaardig incident deed zich voor in de eerste werkzitting van de Table Ronde toen de vertegenwoordigster van de Franse ar chivarissenvereniging kritiek leverde op de directeur-général des Archives de France. In de slotzitting is eerst bijna twee uur besteed aan de redactie van de aanbevelingen. Vooral Italië muntte uit door juridische en taalkundige scherpslijperij. Hopelijk slaagt Franz (BRD, de nieuwe secretaris van de Table Ronde) in zijn voornemen om in het vervolg ontwerp-aanbevelingen tevoren toe te zenden. De discussie zal erdoor kunnen verbeteren. Het rapport van de na 12 jaar scheidende secretaris Gut was mager: reeds enkele maanden is Gut al geestelijk aan het afscheid nemen. Het rapport van de 16e Table Ronde in Kiev (1975) ligt gereed voor verzending, dat van de 17e Table Ronde te Cagliari (1976) gaat binnenkort naar de drukker. De uitgewerkte bandopnamen van de 18e Table Ronde te Nairobi (1977) zijn nog niet ontvangen. Op catoniaanse wijze herhaalde Rieger (USA, reeds enige jaren gepensioneerd, maar evenals Dahm het internationale werk nog prolongerend in de statuten zal in 1980 waarschijnlijk worden opgenomen dat alleen fungerende archivarissen als voorzitter of secretaris van secties en commissies kunnen optreden) zijn pleidooi voor een Engelse edi tie van de acta. Zolang er geen voldoende afname is, blijft dit echter onbegonnen werk. Het nieuwe bureau van de Table Ronde werd als volgt samengesteld: Favier, voorzitter (Biljan, die zeven jaar lang voorzitter is geweest werd président-d'honneur), Franz, se cretaris. Conseillers: Belsunce (Argentinië), Mongella (Tanzania), Spang (Luxemburg) en Parani (Indonesië). Mahieux blijft conseiller financier. Favier eindigde met een klinkende toespraak, vol Franse esprit. Hij beloofde het inha len van de achterstand in publikatie van de acta en snellere publikatie in de toekomst. Voor de Table Ronde in 1981 is Noorwegen kandidaat (Nederland is gevraagd in dat jaar het Executive Committee te ontvangen), in 1982 Maleisië. Zoals gebruikelijk werd de conferentie gelardeerd met enkele ontvangsten (door de pre fect en door de maire) en door een lunch en een diner, aangeboden door de historische vereniging van Guadeloupe, resp. de directeur-général des Archives de France. Donder dag had een excursie over het prachtige eiland plaats, met bezoek aan de vulkaan La Souffrière, het vulcanologische centrum te Saint-Claude en het archeologische reser vaat bij Trois-Rivières (rotsinscripties uit de 4e eeuw na Chr.). De 19e Table Ronde was uitstekend georganiseerd door de Franse archiefdienst; de conferentie was nog afgezien van het Nederlandse succes van de archiefstatistiek interessant, al zou het thema diepgaander uitgewerkt hebben kunnen zijn. [582] [583]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 44