d. financieel-ekonomisch beleid 2. inventaristatie-taak: het toegankelijk maken van de archiefbescheiden door a. inventariseren b. het inhoudelijk toegankelijk maken 3. inspektie-taak: a. toezicht op het beheer van de niet-overgebrachte archieven b. advisering ten aanzien van de ordeningssystemen en de vernietiging c. toezicht op de zorg voor de niet-overgebrachte archieven 4. dienstverlenende taak: a. bezoekers in de studiezaal behulpzaam zijn b. het verrichten van onderzoekingen naar aanleiding van verzoeken van eigen ge meentebestuur of derden 5. konserverende taak: a. het materieel verzorgen en restaureren van de archiefbescheiden b. het op een andere informatiedrager, bv. mikrofilm overbrengen van veel ge raadpleegde archiefbescheiden om slijtage te voorkomen en om een schaduw- archief te vormen met het oog op kalamiteiten c. beveiliging van de archiefbescheiden tegen brand, wateroverlast en inbraak 6. dokumentatie-taak: a. akwisitie van niet-overheidsarchieven b. het vormen van een bibliotheek op het gebied van de plaatselij ke/regionale ge schiedenis met een bewaarfunktie c. het vormen van een beelddokumentatie, door het maken en verzamelen van fo to's en films en het verzamelen en eventueel reproduceren van kaarten, prenten en tekeningen van plaatselij ke/regionale historisch-topografische waarde d. het vormen van een geluidsdokumentatie van plaatselij ke/regionale belangrij ke gebeurtenissen en personen e. het vormen van dokumentatie van, uit en over elders berustende archivalia be treffende het ambtsgebied 7. wetenschappelijke taak: a. bronnenpublikaties b. het schrijven van boeken en artikelen over de plaatselijke/regionale geschiede nis. 8. edukatieve taak: a. het organiseren van tentoonstellingen b. het verzorgen van inleidingen en rondleidingen c. het onderhouden van kontakten met het onderwijs d. het organiseren van kursussen 9. administratieve taak: a. agendering en sekretariaat, post- en archiefzaken b. type-werkzaamheden, telefoon en receptie c. financiële werkzaamheden 10. verzorgende taak: a. het halen en brengen van stukken naar archiefambtenaren en studiezaal b. kontrole van de apparatuur, verrichten van kleine werkzaamheden c. het stempelen en inpakken van archivalia d. het schoonmaken gebouw, kantinewerkzaamheden, planten verzorgen. 3. OMVANG VAN EEN ARCHIEFDIENST 3.1. Het uitbesteden en in samenwerking verrichten van sommige werk zaamheden Van alle bij een archiefdienst te verrichten werkzaamheden kunnen de volgende worden uitbesteed, c.q. in een samenwerkingsverband worden uitgevoerd: 1Het materieel verzorgen en restaureren van archiefbescheiden 2. Het mikrofilmen 3. Het vormen van beelddokumentatie 4. Het vormen van geluidsdokumentatie 5. Het organiseren van tentoonstellingen 6. Het organiseren van kursussen 7. Het vormen van een bibliotheek, met dien verstande dat natuurlijk elke dienst moet beschikken over een handbibliotheek; daarnaast kan er behoefte bestaan aan een vollediger historische bibliotheek die door meer dan één dienst geraadpleegd kan worden, b.v. in plaatsen waar zich zowel een rijks- als gemeentearchief bevinden. 8. In bepaalde gevallen de inspektie. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt natuurlijk bij de betrokken archivaris. De onder 1 t/m 4 genoemde activiteiten vereisen een beduidende investering in ruimte en apparatuur, daarnaast brengen zij hoge kosten voor personeel en verbruiksmateriaal met zich mee. Zij vereisen gespecialiseerde medewerkers. De onder 5 t/m 8 genoemde activiteiten vereisen een deskundigheid waarover gewoonlijk enkele medewerkers van zowel de kleine als de grotere diensten zullen (kunnen) beschikken. Door deze activitei ten in samenwerkingsverband te verrichten zal het evenwel mogelijk zijn op efficiënte wijze van ruimten en personeel gebruik te maken. Voor de onder 5 en 6 genoemde activiteiten kunnen ook samenwerkingsverbanden met anderssoortige diensten worden aangegaan, b.v. musea, historische verenigingen e.d. Geografische afstanden kunnen een belemmering vormen voor een efficiënt samenwer kingsverband voor de onder 3 t/m 8 genoemde activiteiten. 3.2. Indeling van de diensten naar grootte 3.2.1. Terminologie De kommissie onderscheidt vier typen van archiefdiensten: 1. Groot. Alle bovengenoemde werkzaamheden kunnen in eigen beheer worden uitge voerd. [9] [8]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 7