van de Archiefwet 1962 gegeven beleidsinstrumenten het archiefwezen ten goede zal ko men, doch dat dit een structurele aanpassing van het begrotingsartikel vereist. Advies 197 inzake wijziging en aanvulling van de Lijst van voor vernietiging in aan merking komende stukken van het ministerie van Justitie. Het voorstel voorziet in een aanpassing van de categorieën stukken betreffende perso neel, stukken betreffende verpleegden in tuchtscholen, rijksopvoedingsgestichten en rijksobservatietehuizen en stukken betreffende minderjarigen, betrokken geweest bij een onderzoek door een raad voor de kinderbescherming. Advies 198 inzake vaststelling van de Lijst van voor vernietiging in aanmerking ko mende archiefbescheiden van de onder het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening ressorterende Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. De Raad kan zich behoudens geringe wijzigingen met de inhoud van de conceptlijst, alsmede met de ontwerp-toelichting daarop verenigigen. Commissie Informatie Programma Unesco (CIPU) Onlangs is door de Archiefraad, de Bibliotheekraad en het NOBIN opgericht de Com missie Informatie Programma Unesco (CIPU). In navolging van een reorganisatie bij Unesco, waarbij de programma's van Unisist en van de voormalige afdeling documen tatie, bibliotheken en archieven van Unesco zijn ondergebracht in een nieuw gevormde divisie voor het zgn. General Information Programma (GIP), hebben genoemde orga nisaties besloten tot instelling van deze gezamenlijke commissie, die in de plaats komt van de tot dusver bestaande Nederlandse Unisist Commissie. De taak van de commissie is als volgt geformuleerd: 1Adviseren over doelstellingen van het General Information Programme van Unesco (GIP) en de realisering daarvan, zowel nationaal als internationaal; 2. Voorbereiden van Nederlandse standpunten in aangelegenheden het GIP betreffen de. Hiertoe behoort ook het voordragen van kandidaten voor afvaardiging naar bij eenkomsten in het kader van GIP; 3. Publiciteit geven aan doelstellingen en activiteiten van het GIP; activiteiten stimule ren; 4. Onderzoeken op welk terrein door Nederland een eigen bijdrage aan GIP- activiteiten kan worden geleverd. De samenstelling van de CIPU is: voorzitter: prof. dr. E. M. Uhlenbeck; leden: vanwege Archiefraad: mr. dr. L. de Gou en mr. A. E. M. Ribberink; vanwege Bibliotheekraad: dr. C. Reedijk en P. J. Th. Schoots; vanwege NOBIN: A. van der Laan en mr. W. L. Renaud De leden van de commissie worden in principe voor een periode van 2 jaar door de deel nemende organisaties titre personnel aangewezen; de voorzitter wordt in onderling overleg gekozen. Het secretariaat wordt door de drie deelnemende organisaties geza menlijk gevoerd, met dien verstande dat de penvoering bij toerbeurt door één van de [82] organisaties wordt verzorgd. Voor de eerste drie jaren berust deze bij de Bibliotheek raad (drs. A. F. van der Kooi, Postbus 230, 2280 AE Rijswijk). De CIPU kan rechtstreeks adviseren aan de regering ter voorbereiding van internatio nale bijeenkomsten in het kader van Unisist/GIP. Indien er aanleiding is adviezen uit te brengen die de situatie in Nederland betreffen, worden deze in beginsel uitgebracht aan de deelnemende organisaties, bij wie ook de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid be rust. De commissie adviseert niet rechtstreeks aan andere organisaties. Het is niet de be doeling dat de CIPU zich naast de andere adviesorganen actief gaat bezighouden met de binnenlandse informatieproblematiek. A rchiefbibliotheken Op 21 november 1979 werd in het gemeentearchief in Dordrecht de eerste bijeenkomst gehouden voor bibliothecarissen van archiefdiensten bij de overheid. Van de 72 al eer der positief gereageerd hebbende archiefdiensten waren in totaal ruim 40 medewerkers aanwezig (van grotere archiefdiensten meerdere medewerkers per dienst). Namens de V.A.N. was de voorzitter C.O.A. Schimmelpenninck van der Oije aanwezig, 's Ochtends werd er n.a.v. een aantal inleidingen gediskussieerd. Er konden veel ervaringen en er kon ook veel informatie worden uitgewisseld. Nadat bleek dat er wel degelijk behoefte was aan een bepaalde vorm van blijvend overleg, werd 's middags aan de orde gesteld in welke vorm overleg in de toekomst zou moeten plaatsvinden. De eerder gehouden enquête had uitgewezen dat, als men voor organisa tie was, de ene groep voor aansluiting bij de N.V.B. voelde, de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen, Documentalisten en Literatuuronderzoekers, de andere voor aansluiting bij de V.A.N., en weer een andere groep voor aansluiting bij beide vereni gingen. Ook tijdens de bijeenkomst waren de meningen verdeeld. Aan het eind van de middag werd besloten tot de instelling van een aantal werkgroepen, waarvan er één zich zal beraden over een mogelijke organisatievorm. De stuurgroep van archiefbibliotheken: S. Baarda J. G. P. C. van Tiggelen S. Veldhuijzen Kontaktpersoon van de stuurgroep archiefbibliotheken is: J. van Tiggelen, Gemeen tearchief, Oude Delft 169, 2611 HB Delft, tel. 015-133111, tst. 2206. Behoefte aan archiefambtenaren Op verzoek van de Rijks archiefschool is in opdracht van het ministerie van C.R.M. het onderzoekrapport "De behoefte aan op te leiden hogere en middelbare archiefambte- naren" uitgebracht. Het is geschreven door drs. D. J. Tilborghs van het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek te Tilburg, bijgestaan door een begeleidingscom missie. De probleemstelling luidde: "Welke aantallen personen dient de rijks archiefschool naar verwachting jaarlijks tot haar opleiding voor hoger en middelbaar archiefambte naar toe te laten, opdat jaarlijks in de periode 1978-1995 een situatie van evenwicht ont staat tussen het verwachte aantal beschikbare archiefambtenaren en de te verwachten behoefte aan deze functionarissen". Een poging tot vooruitberekening, zoals de onder- [83]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 44