GA Leiden: 25 oktober open huis. GA Rotterdam: 18 oktober-14 december in de archiefwinkel een tentoonstelling "Kijk in het stadsarchief" met vertoning van de film. GA Vlaardingen: semi-permanente tentoonstelling over het archiefwezen. In de hoofdpostkantoren te 's-Gravenhage en Rotterdam is 22 oktober-19 november gestempeld met "Archiefweken 1979". Zeeland RA, Provinciale archiefinspectie en gemeentearchieven: 26 oktober in Provinciehuis een Zeeuwse archiefdag met vertoning van de film en aanbieding van "De archieven in Zeeland". RA en gemeentearchieven: 26 oktober-12 januari 1980 in rijksarchief een ten toonstelling over Zeeuwen in het buitenland; vertoning van de film in Zeeuws Museum. Noord-Brabant GA Bergen op Zoom en Gemeentemuseum: 27 oktober-7 januari 1980 in Markiezen hof een tentoonsteling "Op zoek naar het eigen verleden". GA Breda: 18 oktober-2 november in Openbare Bibliotheek een tentoonstelling over de Heren van Breda. GA Tilburg: 18 oktober-31 december in Natuurhistorisch Museum een tentoonstel ling over archiefrestauratie "Behouden verleden'; vertoning van de film; verschijning van het fotoboek "Tilburg in beeld 1865-1945". Streekarchivariaat Langs Aa en Dommel: kleine tentoonstelling. Streekarchivariaat Land van Heusden en Altena met Drunen en Vlijmen: 20-31 okto ber in Ceramisch Centrum te Heusden een tentoonstelling. RA, GA 's-Hertogenbosch, Bossche Godshuizen en Kathedraalarchief: 25 november in stadhuis te 's-Hertogenbosch archievendag. In de provincie is op vele plaatsen de film vertoond. Limburg RA en de gemeentelijke archiefdiensten: reizende tentoonstelling met vertoning van de film. Heerlen 20 oktober-18 november; Roermond 23 november-17 december; Sit- tard 21 december-21 januari 1980; Venray 25 januari-25 februari; Venlo 29 februari-31 maart; Maastricht 3 april-5 mei; Weert 13 juni-14 juli. [48] De 53e Duitse Archiefdag te Bonn 8-11 oktober 1979 Het weer had niet beter gekund voor dit meestal zo herfstige congres. Zo warm, tot lang na zonsondergang, als de zomer het niet vertoond had. Misschien èl te gunstig voor dit doel. Het was voor menigeen 's middags beter aan de Rijn met het zicht op de Drachenfels. Of in de gave, oude kern van deze universiteitsstad, waar van ouds al veel meer buitenshuis geleefd wordt dan op deze breedten gebruikelijk is. De zittingen van het congres waren overigens niet in Bonn zelf maar in het pas na de oorlog geannexeer de Bad Godesberg, veel meer woonstad, maar met talrijke ruim gebouwde 19e eeuwse villa's, parken en ander groen. Ook de begroetingsavond en, daarbij aansluitend, de lezing-met-lichtbeelden door de stadsarchivaris, was al in Bad Godesberg en wel op het hoogste punt, de ridderzaal van de 13e eeuwse Godesburg, die overdag een fraai uitzicht biedt op stad en rivier. Wel een geschikte plaats om 'Impressionen aus zwei Jahrtausenden' mee te krijgen. De keus van het congresoord (Bondshoofdstad) bracht mee dat aan de traditionele be groeting door 'Land-' en 'Stadt-'regeringen bij de opening op dinsdagmorgen deze keer ook de Bondsregering (minister van Binnenlandse Zaken) was toegevoegd. Zoals voor de hand lag stond de Archiefdag 'in het teken van de internationale archiefweken 1979', waar in deze begroetingswoorden (ook vanwege de Internationale Archiefraad) dan ook enige aandacht aan gegeven werd, maar waarneembare praktische consequen ties voor het programma had dit verder niet. Het is natuurlijk ook moeilijk te zeggen wat voor consequenties dat dan wel hadden moeten zijn. In elk geval luidde het thema 'Normung und Planung im Archivwesen' en dat leverde genoeg stof voor de beide ple naire zittingen van dinsdagmiddag (Planung) en woensdagochtend (Normung). Eerst werd echter de dinsdagochtend nog afgesloten met een rede door de president van het 'Bundesarchiv': 'Archive im Spannungsfeld zwischen Verwaltung, Forschung und Politik'. Hij betoogde dat de recente veranderingen, die vooral zouden bestaan in een grotere bekendheid van de archieven, hun weerslag hadden op de betrekkingen met elk van de drie genoemde grootheden. Wat de politiek betreft hoort men allerwegen het verwijt dat de objectiviteit en onpartijdigheid van archivarissen bij het produceren van politiek relevant materiaal slechts schijn is. Zij zijn immers employé's en dus afhanke lijk van de instanties waarbij zij in dienst zijn. Ook bij het bewerken kunnen zij al een partijdige selectie toepassen. De spreker drong aan op een wettelijke beperking van de mate waarin een archivaris gebonden moet zijn aan dienstaanwijzingen (instructies, or ders). Van zijn kant moet de archivaris een beroepsethos hebben. Op het gebied van [49]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 27