Algemeen Rijksarchief, waar de bezoekers ze op de openingsuren van deze instelling kunnen raadplegen. Het verdient echter wel aanbeveling, vooral bij een eerste bezoek, vooraf contact op te nemen met een der medewerkers van het register, hetzij na telefo nische afspraak, hetzij door de chef van de leeszaal te verzoeken een der medewerkers op te roepen. Dit is in de eerste plaats in het belang van de onderzoekers: bij een gesprek komen soms aspecten aan het licht waardoor de onderzoeker op archieven ge wezen kan worden waar hij/zij in eerste instantie niet aan gedacht zou hebben. Verder kan hij/zij eventueel in contact gebracht worden met anderen die aan eenzelfde soort onderzoek bezig zijn. En ten slotte kunnen in bepaalde gevallen later aan het licht geko men gegevens alsnog aan de onderzoeker gemeld worden. In de tweede plaats is het contact met onderzoekers in het belang van de registratie. De medewerkers van het Re gister stellen er prijs op te vernemen welke mogelijk bij het Register nog niet bekende archieven geraadpleegd zijn en welke ervaringen zijn opgedaan bij het raadplegen van bij het Register bekende archieven. Een niet onaanzienlijk deel van de nu bij het Register bekende en soms later in bewaring gegeven archieven zijn gered dank zij deze contacten met onderzoekers. Wij zijn hen daarvoor zeer erkentelijk en hopen dat, hoe wel het contact door de nieuwe behuizing iets minder vanzelf zal gaan dan voorheen, zij toch de moeite zullen nemen tot ons door te dringen. Het Register kan alleen dan een goede schakel zijn tussen archiefeigenaren, archiefbewaarplaatsen en onderzoekers, wanneer het met alle drie de categorieën een geregeld contact kan onderhouden. Nieuwe aanmeldingen Wij eindigen onze mededelingen als van ouds met een opwekking om particuliere ar chieven, van welke aard ook, bij ons te melden. De registratie verplicht de eigenaar tot niets, maar hij heeft door zijn archief te laten registreren wel bijgedragen tot behoud van dit voor de kennis van onze geschiedenis en cultuur zo waardevol materiaal. De vragen waarop wij in eerste instantie bij aanmelding gaarne voor zover mogelijk ant woord ontvangen zijn hierna als bijlage opgenomen. E. P. de Booy M. C. van Leeuwen-Canneman G. W. M. Ruitenberg Bijlage Vragen, te beantwoorden bij opgave van een verzameling particuliere papieren. Te zen den aan: Centraal Register van particuliere archieven, Prins Willem Alexanderhof 30, 2595 BE 's-Gravenhage. 1. Naam en adres van de eigenaar 2. Plaats waar het archief is ondergebracht 3. Beschrijving van het archief: a. omvang (aantal mappen, koffers, strekkende meters) b. families en/of plaatsen waarop de stukken betrekking hebben c.q. doel van de vereniging c. aard van de stukken (b.v. brieven, notulen, rekeningen, aanstellingen) d. tijdperk waarop de stukken betrekking hebben, c.q. stichtingsdatum van de ver eniging 4. Bestaat er een inventaris van het archief (zo mogelijk opzenden ter reproductie) 5. Bent u bereid inzage van het archief te geven ten behoeve van wetenschappelijk on derzoek? 6. Overige mededelingen die van belang kunnen zijn. [45] [44]

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 25