In memoriam Mr. B. van 't Hoff 1900-1979 De heer J. Eefting, middelbaar archiefambtenaar aan het Gemeentearchief te Zut- phen, is per 1 oktober 1979 benoemd tot archivaris van het met ingang van die datum opgerichte streekarchivariaat Gorssel, Lochem, Vorden en Warnsveld. Tot lid van de commissie, belast met het afnemen van de examens voor het diploma hoger en midelbaar archiefambtenaar zijn benoemd: prof. mr. J. P. A. Coopmans te 's-Hertogenbosch, drs. J. Fox en drs. E. van Laar te 's-Gravenhage, dr. Th. E. Jensma te Dordrecht, prof. dr. C. van de Kieft te Amsterdam, prof. dr. J. A. de Kok o.f.m. te Bilthoven, prof. dr. I. Schöffer en dr. J. J. Woltjer te Oegstgeest en drs. J. J. Temminck te Haarlem. Uitslagen archiefexamens In de eerste helft van 1979 zijn geslaagd voor het examen hoger archiefambtenaar eerste deel: mevr. drs. D. E. Herpin, mevr. drs. M. van Heuven-Bruggeman en drs. P. Schotel; voor het examen hoger archiefambtenaar tweede deel: mevr. drs. J. A. M. Y. Bos- Rops, drs. H. G. van de Hert en mevr. drs. G. W M. Smalen-Ruitenberg en voor het examen middelbaar archiefambtenaar: J. Chr. M. Andrik, J. L. J. G. M. Ceu- lemans, M. J. Voorzee en S. Wartena. Overleden P. D. Keymel, hoofdarchivist aan het Rijksarchief in Gelderland. Bedankt als leden K. L. H. E. Elhorst te Blaricum H. Goulooze te Willemstad F. A. Hertman te St. Oedenrode Mej. Y. A. Jamin te Kaag W. Klaasen te Veldhoven Mej. H. Krol te Arnhem B. Ringeling te Maassluis Mr. J. Veldman Boer te Poortugaal [272] Het geviel 28 mei 1900, dat in het gezin van de Rotterdamse huisarts Dr. Lambertus van 't Hoff na vier dochters een zoon werd geboren, die met voor de familie ken merkende eenvoud Bert werd genoemd. In 1908 is de vader aan zijn gezin ontvallen. De weduwe, Mevrouw A. W. van 't Hoff-Henny, vestigde zich toen met haar vijf kinderen te Warnsveld. Opvallend is, dat zowel het Westen des lands als de IJssel- streekhet gebied van de Gelderse IJssel wel te verstaan afwisselend in het leven van de heer van 't Hoff een belangrijke rol hebben gespeeld. Aan beide voelde hij zich sterk verbonden. Na het gymnasium te Zutphen te hebben doorlopen ondernam Bert van 't Hoff de rechtenstudie aan de Gemeente-universiteit van Amsterdam. Eenmaal voltooid leek deze studie een scala van mogelijkheden te bieden. Bij de verzekering-maatschap pij 'De Nederlanden van 1845', waarvan zijn grootvader Chr. M. Henny een der op richters was, stonden de deuren voor de pas afgestudeerde jurist wijd open. Wal leek het niet vanzelfsprekend om hiervan gebruik te maken! Toch bleek dit achter af een verkeerde keuze. Er school in de jonge Van 't Hoff een historie- en een ar chiefminnaar nog voor hij het zichzelf ten volle bewust was. Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald: onder dit motto werd het familiebedrijf verlaten om bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage tot een archiefopleiding over te gaan, die bij minder financiëel gewin een zoveel bevredigender loopbaan beloofde te bieden. In feite bood deze opleiding veel meer. Beter dan de verzekering-maat schappij had kunnen doen verzekerde zij het levensgeluk van twee volontairs. Bert van 't Hoff en Derkdina Harmsen vonden elkaar in een huwelijk, dat niet alleen levenslang stand zou houden, maar bovendien aan de twee dochters, die eruit ge boren werden, het voorrecht verschafte van een bij uitstek harmonische gezins- spheer. [273

Nederlandsch Archievenblad | 1980 | | pagina 1