De Archiefraad wees er voorts op, dat de bijzondere scholen in het algemeen be hoefte kunnen hebben aan een richtsnoer bij de selectie en vernietiging van hun archiefbescheiden. Als zodanig zou kunnen gelden de vernietigingslijst van de met deze scholen overeenkomstige rijksscholen. Uitlening De lijst van archiefbewaarplaatsen, bibliotheken en andere instellingen waaraan de beheerder van een archiefbewaarplaats ingevolge artikel 23 van het Archiefbe- sluit verplicht is archiefbescheiden uit te lenen is opnieuw uitgebreid. Bij beschik kingen van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk d.d. 27 februari, nr. MMA/Ar 183.424 I en d.d. 29 maart 1976, nr. MMA/Ar 184.594 I (Stcrt 9 en 52) zijn de archiefbewaarplaatsen van de gemeenten Velsen en Sittard op de lijst geplaatst. Voorts is bij eerstgenoemde beschikking aan rubriek A (ar chiefbewaarplaatsen) een nieuwe categorie toegevoegd: de archiefbewaarplaats van het streekarchivariaat Noord-Kempenland. Rubriek A is daardoor als volgt samengesteld (zie voor de rubrieken B (bibliothe ken) en C (andere instellingen) deze rubriek XV (NAB 79 (1975) 198): 1. de rijksarchiefbewaarplaatsen; 2. de archiefbewaarplaatsen van de gemeenten Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Axel, Bergen op Zoom, Breda, Brielle, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindho ven, Etten-Leur, Goes, Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haar lem, Heerlen, Helmond, 's-Hertogenbosch, Hulst, Kampen, Leeuwarden, Lei den, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Roosendaal en Nispen, Rotterdam, Schiedam, Sittard, Tholen, Tilburg, Utrecht, Velsen, Venlo, Vlaardingen, Vlissingen, Weert, Zierikzee, Zutphen en Zwolle; 3. de archiefbewaarplaatsen van de hoogheemraadschappen van Delfland te Delft, van Rijnland te Leiden en van Schieland te Rotterdam; 4. de archiefbewaarplaats van het streekarchivariaat Noord-Kempenland te Oir- schot. Gemeenschappelijke regelingen De provincie Noord-Brabant is verrijkt met een streekarchivariaat: het streekar chivariaat Langs Aa en Dommel. Aan deze gemeenschappelijke regeling, welke is gepubliceerd in de Stcrt. 1976-83, wordt deelgenomen door de gemeenten Erp, Liempde, Heeswijk-Dinther, Schijndel, Sint Oedenrode en Veghel. Deze regeling vertoont sterke gelijkenis met die, welke is vastgesteld voor de streekarchivariaten Noord-Kempenland onderscheidenlijk Peelland (zie deze ru briek XVI (NAB 79 (1975) 403-404). Waar deze regelingen onderling verschillen kan in het bijzonder gewezen worden op de verzwaarde eisen bij uittreding. Blijkens een mededeling van het gemeentebestuur van Oisterwijk d.d. 21 juni [226] 1976, welke is gepubliceerd in de Stcrt 1976-120, zijn tot de gemeenschappelijke regeling van het streekarchivariaat in het kwartier van Oisterwijk de navolgende gemeenten toegetreden: Hoge en Lage Mierde, Drunen, Loon op Zand en Dies- sen. Tenslotte zij nog gewezen op de gemeenschappelijke regeling, welke is aangegaan tussen de gemeente Gorinchem en het hoogheemraadschap Groot-Alblasserwaard inzake het beheer van hun archieven. De doelstelling van deze gemeenschappelijke regeling, welke regeling is gepubli ceerd in de Stcrt 1975-192, is: - dat de archieven van het hoogheemraadschap, evenals thans reeds het geval is met de archieven van de gemeente Gorinchem, beheerd worden door een archivaris, die voldoet aan de bij of krachtens de Archiefwet 162 gestelde eisen; - dat aan de archieven en verzamelingen van het hoogheemraadschap, die on der het beheer van de archivaris zijn gesteld, de met dit beheer verband hou dende zorg wordt besteed". In de regeling wordt onder "archieven van het hoogheemraadschap Groot-Alblas serwaard" verstaan: a. de archieven, die ingevolge de Archiefwet 1962 naar de ar chiefbewaarplaats te Gorinchem aan de Molenstraat 30 zijn overgebracht, b. de archieven, die van het rijk, van besturen van openbare lichamen of van bijzonde re personen en instellingen door het hoogheemraadschap in bewaring of ten ge schenke zijn ontvangen, en c. de verzamelingen van geschreven, getekende of ge drukte stukken en alle overige verzamelingen, die tot toelichting op de hierboven genoemde archieven kunnen dienen. Voorts wordt onder "archieven van de ge meente Gorinchem verstaan: de archiefbescheiden en verzamelingen, die naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats zijn overgebracht. Het beheer over bovengenoemde archieven is opgedragen aan de gemeentearchi varis der gemeente Gorinchem. Archieven van openbare lichamen Artikel 38 van de Archiefwet 1962 bevat voorschriften omtrent de archieven van openbare lichamen, die niet onder enig ander artikel van de Archiefwet 1962 vallen. Met name, aldus de memorie van toelichting op het ontwerp-Archiefwet 1957, is deze regeling bedoeld voor de openbare lichamen, als bedoeld in de hoofdstukken V en VI van de Grondwet. Artikel 38 bepaalt kort samengevat dat de (dagelijkse) besturen van be doelde openbare lichamen, op de wijze als in het Archiefbesluit geregeld, zorg dragen voor de archiefbescheiden van.de organen van deze lichamen, voorzover de archiefbescheiden niet zijn overgebracht naar een rijksarchiefbewaarplaats; het toezicht op deze zorg wordt uitgeoefend door de algemene rijksarchivaris. Bij wet van 16 juni 1976, Stb. 344 is een nieuw openbaar lichaam in de [227]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 34