De aandacht wordt gevestigd op Bijdragen en mededelingen betreffende de geschiedenis der Nederlanden deel 90, aflevering 3, 1975, waarin W. F. Renaud een uiteenzetting geeft over de toestand van het archiefmateriaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken over de pe riode 1931-1940 en de mogelijkheden voor reconstructie. Ten behoeve van de uitgave van de documenten over de periode 1931-9 mei 1940 door de Rijkscom missie voor Vaderlandse Geschiedenis is een onderzoek ingesteld naar de lacunes in het archief van het ministerie van Buitenlandse Zaken ontstaan door vernieti ging tijdens de tweede wereldoorlog en door andere oorlogsomstandigheden1. On derzocht is of deze lacunes kunnen worden aangevuld uit de archieven van de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen van Nederland in het buiten land, uit de archieven van andere ministeries en met behulp van de notulen en de bijlagen van het kabinet van de ministerraad. Omdat het hierbij ging om een verkenning van de mogelijkheden tot reconstructie, zijn particuliere collecties van de tweede afdeling van het Algemeen Rijksarchief voorlopig buiten beschouwing gelaten. In dezelfde aflevering een uitvoerige mededeling van J. Charité over het Biogra fisch Woordenboek van Nederland, waarvan de uitgave thans door hem als we tenschappelijk ambtenaar aan de Koninklijke Bibliotheek wordt voorbereid. In eerste instantie zal gestreefd worden naar de uitgave van een biografisch woor denboek in verschillende delen, betrekking hebbend op de periode na 1910. Het ligt in de bedoeling dat met een zekere regelmaat vervolgdelen uitgegeven zullen worden. In redactionele kring van het Biografisch Woordenboek van Nederland wordt overwogen in de nabije toekomst ook een begin te maken met het aanvul len en verbeteren van het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, maar dat zal afhankelijk zijn van voornamelijk financieel-technische en organisatori sche mogelijkheden. De Restaurateurorgaan van de Vereniging Restaurateurs Oude Archieven, welk twee maal per jaar verschijnende blad in 1976 zijn zesde jaargang begon'-. Het 1 Zie de bijdrage van L. J. Ruys in Ned. Archievenblad 1961, blz. 135-153 over Het Sonderkommando Von Künsberg en de lotgevallen van het archief van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Nederland 1940-1945. 2 Over de Vereniging Restaurateurs Oude Archieven leze men de bijdrage van W. Kunz in Ned. Archievenblad 1972 op blz. 293. [222] bevat artikelen, mededelingen, literatuur- en boekbespreking. In de aflevering van mei 1976 is bovendien een trefwoordenindex opgenomen op de jaargangen 1-5 (1971-1975). We .noemen daaruit artikelen over het aanvezelen van papier, de ge schiedenis van boek en boekband, boekbinden, het verwijderen van cellotape, charterrestauratie, impregneren van archiefstukken, inbinden van xeroxkopieën, restauratie-ateliers en hun inrichting, de plaats van de zuurkast, het verdoeken van kaarten, het stijfselen van archiefstukken, lossen van aan elkaar gekleefde vellen papier, watermerken en restauratie, bestrijden van schimmel, de chemische veiligheid in het restauratieatelier en restauratie van zegels. Uit de tweede aflevering van 1975 stippen we aan de opmerkingen bij een res- tauratieprojekt, t.w. de totale restauratie van het archief van de bisschoppen van Utrecht, gemaakt door de chartermeester H. L. P. Leeuwenberg en de restaura teurs G. A. de Graaf en G. Lelivelt. Het is belangrijk vooraf een werkbespreking te houden tussen archiefbeheerder en restaurateur en vervolgens de restauratie werkzaamheden uitvoerig te documenteren op een restauratie- of documentatie- kaart. Een ontwerp van een dergelijke kaart door de heer Lelivelt is bij de op merkingen opgenomen. In de nieuwste aflevering staan artikelen over het reinigen en drogen van hele boekblokken en het effect van chloramine T op papier en een oproep om gege vens over riemkappen3 in de archieven ten behoeve van het Archief voor histori sche papiertechnologie, Tesselschadelaan 18, Hilversum. Men kan zich abonneren op De Restaurateur tegen de prijs van 10,per jaar door schriftelijke opgave bij de penningmeester, Isabellaland 41, 's-Gravenhage, met gelijktijdige overschrijving van het abonnementsgeld op postgiro 480500 t.n.v. Vereniging Restaurateurs Oude Archieven te 's-Gravenhage. Overheidsdocumentatie van juni 1976 waarin W. N. Berends het drietal in het kader van de herziening van het Bezoldigingsbesluit rijksambtenaren door het Mi nisterie van binnenlandse zaken opgestelde reeksen betreffende de waardering van werkzaamheden in de archiefsector aan de orde stelt. De reeksen betreffen de dynamische archieven, de semi-statische archieven en een overkoepeling van leidinggevende functies voor deze. R. Buisman begint in dit nummer een geïl lustreerd overzicht van 100 jaar schrijfmachine in vogelvlucht. Hervormd Nederland van 19 juni 1976 waarin Leo L. Leeuwis schrijft over een project, dat uitgevoerd wordt door de rijksarchivaris in Groningen, mr. J. H. de Vey Mestdagh, en zijn medewerkers. Het betreft de 22 Joodse begraafplaatsen in die provincie met in totaal ongeveer 6000 zerken van 1693 tot onze tijd toe. Alle zerken worden gefotografeerd door de fotograaf van het rijksarchief M. Douma. De opschriften worden vervolgens onderzocht en vertaald door drs. K. Jongeling van het Nedersaksische Instituut voor Oostnederlandse dialecten en geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Groningen. Talrijke taalkundige, naamkundige en de mografische bijzonderheden komen bij dit onderzoek aan het licht. 3 Zie over deze papierverpakking Ned. Archievenblad 1967 blz. 228. [223

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 32