nummerde serie opent met het hierboven genoemde overzicht, samengesteld door het plaatsvervangend hoofd van de afdeling Externe Dienstverlening van het Bra bantse Rijksarchief. In deze uitgave worden per plaats de begindatum vermeld van de ook na het opgegeven jaar soms zeer onvolledig bewaard gebleven rech terlijke protocollen en de data van grenscorrecties en samenvoegingen van ge meenten met verwijzing naar het desbetreffende Staatsblad. Katalogus van de boekerij van de kollektie Venneire door Alma Loupias, Rijksarchief in Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch 1976. Het Rijksarchief in Noord-Brabant is vanwege zijn banden met België en zijn lig ging ten opzichte van Vlaanderen door de algemene rijksarchivaris aangewezen voor de verwerving van archieven betreffende de Groot-Nederlandse Beweging. Het uitgangspunt bij dit acquisitiebeleid is tweezijdig en betreft archieven of ver zamelingen van Belgische staatsburgers, die naar Nederland zijn uitgeweken, of archieven en verzamelingen van natuurlijke en rechtspersonen in Nederland, die zich actief hebben ingelaten met de Vlaamse Beweging. Hierbij deed zich het ge mis gevoelen van een in ons land in de Vlaamse Beweging gespecialiseerde biblio theek. Deze kon tenslotte verworven worden van de heer Staf Vermeire te Neer- Oeteren in België, die op het kasteel van Wakken en later op het kasteel Linden- berg te Zulte aan de Leie het zg. Algemeen Nederlands Documentatiecentrum beheerde. In eerste instantie is getracht een Noord-Brabantse bibliotheek-instelling voor de kollektie Vermeire te interesseren, maar dit plan leed schipbreuk door gebrek aan geldelijke middelen. Het Rijksarchief werd daarop in de gelegenheid gesteld de circa duizend banden en delen omtrent de Vlaamse en Dietse Beweging van ca. 1830 tot deze tijd aan te kopen. De boekerij is als een op zichzelf staan de kollektie te beschouwen, los van de eigen bibliotheek. Op de omslag van de katalogus is het Brabantse rood-witte blokmotief ingeruild voor het oranje-wit van de Vlaamse Beweging terwijl de Brabantse leeuw plaats maakte voor de Vlaamse. Het Rijksarchief in Noord-Brabant beheert reeds de archieven van Arnold Meijer en zijn politieke bewegingen Zwart- en Nationaal Front. Tevens berusten er archi valia van Vlamingen, thans woonachtig in Nederland, met betrekking tot de Groot-Nederlandse Gedachte. Aangelegd wordt een schaduwarchief van beschei den van activisten te Gent uit de periode 1914-1918 en van een gedeelte van de papieren van ds. J. D. Domela Nieuwenhuis Nijegaard, die met deze activisten grote bemoeienis heeft gehad. Aanwinstenlijst van de bibliotheek van het Rijksarchief in Noord-Brabant in 1975 door J. A. Nusselder-Joosten, 's-Hertogenbosch 1976. [220 Bibliografie van J. J. M. Heeren 1907-1968 samengesteld door R. C. M. Jacobs, Gemeentelijke Archiefdienst Helmond 1975. Jacobus Josephus Maria Heeren (1888-1967) bezocht gedurende circa 45 jaren het archief van de gemeente Helmond. Het aantal van zijn publicaties, in de vorm van kranten- en tijdschriftartikelen en monografieën, overschrijdt ruim de 1300. De bibliografie telt 847 nummers, maar daar zijn artikelen in afleveringen bij. In de delen III tot en met X van het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek verschenen korte door Heeren geschreven biografieën van Brabanders. Hij publi ceerde o.a. Geschiedenis van het Kasteel-Raadhuis en de Heren van Helmond (1938), Schutterij der Kolveniers of Lieve Vrouwe Gilde te Helmond (1967) en Inventaris van het Huisarchief van Helmond, benevens een regestenlijst van de oorkonden (1926). Algemeen werd hij aangeduid als "gemeentearchivaris van Helmond". Hij was de eerste conservator van het Helmondse Museum en op richter van de Heemkundekring "Peelland". A Iphabetische index op de boedelpapieren van de Weeskamer te Delft door J. H. Hingman (1834-1897), handschrift 1878, Gemeentearchief Delft 1974. In mei 1976 is deze publicatie toegezonden. In verband met veranderde opvattin gen over transcriptie en alfabetisering heeft de heer H. W. van Leeuwen de door Hingman in 1878 op verzoek van de gemeente vervaardigde index enigszins bewerkt. Hingman was als ambtenaar van het (Algemeen) Rijksarchief tijdelijk bij de Algemeene Commissie van Liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en Momboirkamers werkzaam geweest. Het Delftse weeskamerarchief heeft tweemaal de reis Delft-Den Haag vice versa gemaakt: na de opheffing van de weeskamers in 1852 als bruikleen naar Den Haag, in 1880 gevolgd door teruggave aan Delft; na het K.B. van 1929 in 1930 weer naar Den Haag, nu als door het rijk overgenomen archief; in 1957, bij het in gebruik nemen van het huidige archiefdepot, als inbewaargeving terug naar Delft. Immatriculatie en Recensie in de Leidse Universiteit van 1575 tot 1581, tweede stuk B toelichtingdoor H. J. Witkam, Rapenburg 21, Leiden 1976 (copyright bij de auteur). Voor eerste stuk en tweede stuk A zie Ned. Archievenblad 1976 blz. 46. Mededelingen van het Navorsings- en Studiecentrum voor de Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog nr. 5, Brussel november 1975. V altionarkiston O pas, Helsinki 1975. [221]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 31