De tentoonstelling trok ongeveer 1400 bezoekers. Een extra uitgave van het wijk- blad fungeerde als katalogus. De tweede wijktentoonstelling vond in oktober plaats in de Schilderswijk. In te genstelling tot de Archipelbuurt die de mogelijkheid van een expositie kreeg aan geboden, kwam de Schilderswijk zelf met de vraag of er ter gelegenheid van de opening van het wijk- en dienstencentrum een tentoonstelling over de buurt geor ganiseerd kon worden. Het Gemeentearchief en de afdeling Haagse Historie be sloten weer tot een co-produktie. De opzet kwam overeen met die in de Archipel- buurt. De ervaringen die bij de eerste wijktentoonstelling waren opgedaan, kwa men goed van pas. Ook hier moest een brok wantrouwen weggenomen worden, maar daarna was de samenwerking met de wijk bizonder goed. Instellingen en aktiegroepen zorgden voor teksten en beeldmateriaal, waardoor een goede indruk gegeven kon worden van hun aktiviteiten. Daarnaast was er weer een historisch gedeelte, belangrijk als eerste aanzet voor het broodnodige sociaal-historische on derzoek, dat in Den Haag nog te weinig in de belangstelling staat. 4000 Mensen bezochten de tentoonstelling. Net als in de Archipelbuurt, werd de wijkkrant als katalogus gebruikt. Een maand later werd in het wijk- en dienstencentrum in Mariahoeve de derde wijktentoonstelling gehouden, georganiseerd door het Gemeentearchief en het Kos tuummuseum. Naast de geschiedenis van Mariahoeve, Marlot en het Huis ten Bosch, waren er een aantal oude kostuums te zien. Ook hier werd van het wijkblad gebruik gemaakt om de tentoonstelling te bege leiden. Het aantal bezoekers is niet geteld, maar de belangstelling is bizonder groot geweest. Door het Gemeentearchief, het Gemeentemuseum en de Gemeentelijke Commis sie voor Beeldende Kunsten werd in mei 1976 in het Laakkwartier-Noord een tentoonstelling gemaakt, waarvoor op verzoek van de wijk een wat ander uitgangspunt werd gekozen dan bij de vorige exposities het geval was geweest1. Aan de hand van topografische tekeningen, prenten, schilderijen en foto's betref fende de wijk van de zeventiende eeuw tot en met 1976 werd een indruk gegeven van de verschillende manieren waarop kunstenaars en amateurs de wijk hebben uitgebeeld. De geschiedenis van het Laakkwartier-Noord, die in het ge toonde materiaal naar voren kwam, was alleen maar een aanleiding om de kunst aan de orde te stellen. Bovendien was het de bedoeling om via de wat meer ver trouwde kunst uit het verleden de overgang naar de hedendaagse kunst zo ge leidelijk mogelijk te laten verlopen, zodat een eventueel "shockeffekt" tot het mi nimum zou worden beperkt. Bij de vorige tentoonstellingen was uitsluitend gebruik gemaakt van gereprodu ceerd materiaal. Hier konden door de elektronische beveiliging van het gebouw de originele werken getoond worden. Voor deze tentoonstelling werd een aparte katalogus gemaakt. Ongeveer 700 mensen bezochten de tentoonstelling. Aan de bezoekersaantallen op zich moet overigens niet al te veel waarde gehecht worden, 1 Over deze tentoonstelling in het bijzonder hierna onder II. [182] Het "glaspaleis" tussen de Rijswijkseweg en de Trekweg. Deze foto werd gemaakt voor de tentoonstelling "Kunstenaars zien een wijk", die als onderwerp het Laakkwartier- Noord had (foto Paul Kempff).

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 12