Doesburg naam en faam geeft. Op 23 september 1975 werd in grote eenstemmigheid de Vereniging van Wetenschappelijke Archiefambtenaren in Overheidsdienst ten grave gedragen in de aanminnige leeftijd van ruim veertien jaar, hoewel de officiële sterfdatum samenviel met het klokkengelui en het vuurwerk van de overgang van Oud 1975 naar Jong 1976. Het kind heeft nooit volwassen mogen worden. Voor de constructie van een nieuwe vereniging, de Vereniging van Archiefambtenaren in Overheidsdienst, was de periode mei-december 1975 te kort. De inspanningen om zo ver te komen vinden inmiddels voortgang. De Vereniging van Archivarissen in Nederland, formeel neutraal, blijft daarbij een belangstellend en bemoedigend toe schouwer. Het is zoals met Suriname, dat als onafhankelijke staat Nederland nader blijft dan Nepal. Oude banden kunnen verbroken worden, maar zij blijven voor het gevoel aanwezig. Vandaag wordt het voorstel behandeld tot uitbreiding van het V.A.N. bestuur met een lid, dat zich binnen dit bestuur en namens het bestuur meer specifiek zal bezig houden met de bevordering van de belangen van de bij het Nederlands archiefwezen werkzame ambtenaren, een taak waartoe artikel 2 van onze statuten ons roept en die tussen 1961 en 1976 was uitbesteed aan de V.W.A.O. Ik heb op 23 september op onze vergadering in Amsterdam verklaard, dat de Vere niging van Archivarissen in Nederland geen vakbondsaktiviteiten wil ondernemen. Zij streeft meer de algemene belangenbehartiging na voorzover die een goede uit groei van het archiefwezen als zodanig bevordert of bij gebleken gebreken belem mert dan dat de zorg zich over individuele gevallen zal uitstrekken. Het zal van het welslagen van de V.A.O. plannen afhangen of de man het druk krijgt of niet. Ik hoop van niet, want dan gaat het met de vakbond goed. In het kader van de arbeids verhoudingen is het wellicht ook voor het personeel binnen de Rijksarchiefdienst interessant te weten, dat de leiding van het ministerie van C.R.M. positief heeft ge reageerd op de wens van de vakcentrales dat ook bij dit departement een dienst commissie wordt ingesteld. Voorwaarde is wel dat 30% van het personeelsbestand georganiseerd is. De centrales zullen een opgave verstrekken. Verheugend in dit ver band is eveneens dat Binnenlandse Zaken er inmiddels in geslaagd is een reeks van schalen te ontwerpen, geënt op de taken van de restauratoren, hetgeen voor een aantal van hen thans perspectieven biedt. Vernieuwing huisvesting archieven De uitgroei van het archiefwezen manifesteert zich ondermeer in nieuwe gebouwen of uitbreidingen van bestaande. In de rijkssfeer vorderde de nieuwbouw voor het Rijksarchief in Friesland voorspoedig. Mocht het bestuursvoorstel tot benoeming in het bestuur van collega Rinzema in Uw ogen genade vinden dan hoop ik niet, dat de officiële verenigingsstukken voortaan tweetalig moeten worden uitgegeven, in het Fries en het Nederlands. Ik zie er hem voor aan want er lopen nog al wat jongfryske mienskip rond in het Nederlandse archiefwezen. Voor het nieuwe gebouw van het Rijksarchief in Overijssel werd de eerste paal ge slagen. Het betonskelet rijst reeds zo hoog op dat de lange Eijken er niet meer over heen kan kijken. Jammer genoeg is de eerste spade voor wat het Mekka van archief onderkomens moet worden, het nieuwe complex van het Algemeen Rijksarchief, nog [92] steeds niet gestoken in de Haagse beemden. Maar op 3 maart van dit jaar schijnt het toch echt te gaan gebeuren, nadat Muller in zijn te Zwolle uitgesproken jaarrede van 5 juli 1904 reeds had moeten constateren dat het plaatsgebrek in het pas in gebruik genomen pand Bleijenburg 7 onmiddellijk reeds zo nijpend was, dat men nieuwe aanwinsten met vrees tegemoet zag en zelfs de overbrenging van nieuwe archieven, die zich aanvankelijk tot 1848 zou uitgestrekt hebben, uit nood tot 1830 wilde be perken. Het is voor onze voortvarende algemene rijksarchivaris het verdiende loon dat aan deze perikelen nu een einde komt. De maquette geeft een geslaagde ver groeiing te zien van werkvertrekken en depotgedeelten. De voltooiing van een nieuw gebouw kan aanleiding zijn te overwegen Den Haag weer eens naar voren te schuiven voor een bijeenkomst van de Table Ronde of wellicht zelfs voor het Tiende Inter nationale Archiefcongres, dat voor 1984 is voorzien. In de gemeentelijke sfeer kwamen forse uitbreidingen tot stand in Utrecht en Til burg. De gemeentelijke archiefdienst van Groningen betrok de Stadskiste en de nieuwbouwplannen in een historisch milieu voor de gemeentelijke archiefdiensten van Gouda, Kampen, Maastricht en Schiedam staan er uitstekend voor. In Nijmegen investeert het stadsbestuur zelfs 5.500.000,in de verbouwing van het Arsenaal tot een ideaal toekomstig home voor collega Schimmel en de zijnen. Voor andere gemeentearchivarissen zoals in Deventer en 's-Hertogenbosch begint de zon ook te dagen. Bij de tentoonstellingsactiviteiten stak Rotterdam andere diensten weer naar de kroon met de gemeentelijke archiefdienst van Utrecht als goede tweede. Na de prachtige tentoonstelling "Archiefschatten uit Keulen", die in 1974 in Rotterdam onderdak vond, gingen de gemeentearchivaris van Rotterdam en zijn assistenten in 1975 naar het Stadsarchief van Keulen met een keurselectie archiefstukken en druk werken rond twaalf thema's onder de titel "Rotterdam, Stadtgeschichte in Doku- menten und Bildern". Internationale contacten Nu we het over Keulen hebben zou het op zijn plaats zijn hier nader in te gaan op de internationale contacten. Mr. Ketelaar en de voorzitter vertegenwoordigden respec tievelijk de algemene rijksarchivaris en de vereniging op de 16e Table Ronde te Kiev terwijl in Mainz elf Nederlanders aanwezig waren op de vijftigste Duitse Ar- chiefdagen. Ik mag me ontslagen achten van een toelichting nu in de vierde afleve ring van de afgesloten jaargang van het Nederlands Archievenblad door de collegae Winsemius en Woelderink uitvoerig werd gerapporteerd over Mainz terwijl in de eerste aflevering van de nu begonnen 80e jaargang een uitgebreid verslag zal worden gepubliceerd van de jongste Table Ronde in Kiev. Wel verdient het aanbeveling dat ons land over een uitgebreider Engelstalige documentatie over het Nederlandse archiefwezen beschikt of dat van bepaalde archivistische studies of inventarissen, die zich daartoe lenen, vertalingen in het Frans of Engels worden gegeven. Zulk een advies zouden ook de collegae in de Sovjet-Unie zich moeten aantrekken omdat het voor Ketelaar en mij bepaald frustrerend was, dat publicaties van de Staatsarchief- dienst van de Ukraine voor ons en waarschijnlijk voor vele anderen een gesloten [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 7