soneelsuitbreiding, aanpassing van de begroting en modernisering van de in het Paleis-Raadhuis in gebruik zijnde vertrekken, werden gerealiseerd. De personeels uitbreiding is voldoende om met een weinig omvangrijk archievenbestand goed te kunnen functioneren, indien wordt geaccepteerd dat aan een aantal taken van de dienst te weinig of geen aandacht wordt besteed. Een verdere personeelsuitbreiding is door een tekort aan werkvertrekken vooralsnog niet wenselijk. Bij een normaal functioneren van het personeelsbestand kunnen de volgende taken voldoende worden verricht: externe contacten, inventarisatie en wetenschappelijk onderzoek, inspectie van de registratuurarchieven, studiezaal, bibliotheek, historisch- topografische verzameling, inlichtingencorrespondentie, administratie en opleiding archiefambtenaren. Bij een normaal functioneren van het personeelsbestand kunnen de volgende taken niet voldoende worden verricht: restauratie, schaduwarchivering, genealogisch on derzoek, indicering, acquisitie van privaatrechtelijke archieven, educatieve werk zaamheden gericht op het onderwijs en op de amateurhistorici en beeld- en geluid- documentatie. In het kader van de stadsgewestelijke samenwerking werd op verzoek van de pro vinciale archiefinspecteur aan de gemeente Dongen ruimte ter beschikking gesteld voor de bewaring van haar oud-archief. A. W. Graaf van Hogendorp van Hofwegen stond toe, dat in 1987 het in zijn bezit zijnde deel van het archief van de heerlijkheid Tilburg en Goirle naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats zal worden overge bracht. Hiermede is een belangrijke stap gedaan voor de reconstructie van dit ver snipperde en gedeeltelijk verdwenen archief. De overname van archieven van textielfabrieken is een zaak, die zowel de archiefdienst als het Nederlands Textiel museum regardeert. Aan een gezamenlijke aanpak van deze problematiek wordt gewerkt. Het aantal bezoekers gaf in de periode 1973-1975 een daling te zien ten opzichte van de periode 1970-1972. Zutphen. In 1975 werd begonnen met de verbouwing van de panden Spiegelstraat 15 en 17 tot gemeentelijke archiefbewaarplaats. Deze werd op 24 mei 1976 in gebruik genomen, het telefoonnummer blijft onveranderd 05750-16878. Van de Hervormde Gemeente Zutphen werden in bewaring genomen het archief van de Classis Zutphen van de Nederlandse Hervormde Kerk 1819-1951, het archief van de Kerkeraad van de Hervormde Gemeente Zutphen 1797-1950 en het archief van de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Zutphen 1848-1942. Van de directeur van het Nederlandsch Mettray te Eefde werd in bewaring genomen het archief van zijn instelling 1851-1952. Verder werd gewerkt aan het in regest brengen van de brieven van en aan de stad vóór 1550 en aan de beschrijving van de kaarten, plattegronden en tekeningen in het nieuw archief van de gemeente 1817-1919. Aan de inspectie kon de archivaris ook dit jaar geen tijd besteden. Personeelsuit breiding heeft de mogelijkheid geschapen hiermede in 1976 een begin te maken. Het aantal bezoekers bedroeg 385 (v.j. 337), die 1069 (v.j. 1096) bezoeken brachten. [152] Gemeenschappelijk Archivariaat "Nassau-Brabant". In januari 1976 verscheen deel 33 van de publikaties: Nieuw-Vossemeer tot 1809 door A. Delahaye (Deel 32 ver scheen reeds in juni 1974, zie Ned. Archievenblad 1974 blz. 250). Commissies De permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadministratie en haar subcommissies Wettelijke voorschriften, Technische en materieelaangelegen- heden en Semi-statische archieven hielden zich in 1974 o.a. bezig met formuleringen van K.425, de invoering van een methode om de post mechanisch te registreren in plaats van gebruik te maken van het fiche-doorschrijf-systeem en de uniformering van de automatische adressering van poststukken. Als voorzitter van de subcommis sie Semi-statische archieven trad op de heer A. Westra van het Ministerie van Land bouw en Visserij, als secretaris mr. S. P. Dijkstra van de afdeling Rijksarchiefinspec tie van het Algemeen Rijksarchief. De algemene classificatiecommissie voor de overheidsdocumentatie beraadde zich in 1974 over haar juridische grondslag, de standaardcode en de adviescode, de inde ling van begrippen op het gebied van de milieuhygiëne, de ontwikkeling van de UDC en registratuurplannen voor de Departementen van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, de internaten voor bijzonder jeugdwerk, alsmede over een schema voor de ordening van documenten betreffende distributie en verbruiksbeperkingen. De commissie adviseerde gunstig op een ontwerpwijziging voor de archiefcode ten behoeve van universiteiten en hogescholen. Enige malen kwam in de commissie de wenselijkheid tot voorlegging van deelcodes ter sprake. Over de algemene problemen rond de samenhang van archiefordening en archief classificatie kwam een beschouwing in eerste lezing gereed. Buitenlandse archieven Brussel. In 1973 werd in het algemeen de nadruk gelegd op werkzaamheden die de informatiemogelijkheden vergroten voor de archiefbezoekers. Zo werden de tien jarige tafels van de burgerlijke stand in gefotocopiëerde vorm ter beschikking van het publiek gesteld. De classificatie van 1200 dossiers van Openbare werken en van Rechtszaken leverde 3000 fiches op. Dossiers uit de 19e eeuw uit het oud fonds van Openbare Werken, betreffende sane- ringswerken en transformaties van de stad werden geïnventariseerd. In 1974 werden documentatiealbums betreffende de Grote Markt, het Stadhuis en de Sint-Michielskathedraal samengesteld en op de leeszaal ter inzage gelegd. Een belangrijke aanwinst waren de stukken betreffende de Chasseurs-Eclaireurs du Chasteler, een gevechtseenheid die in september 1830 werd opgericht en in 1899 ge ïntegreerd in de Burgerwacht. Het aantal archiefbezoekers bedroeg 2192 in 1973 en 2299 in 1974 (2263 in 1972). [153]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 36