Berichten Gemeente- en waterschapsarchieven Breda. In 1974 kon bij een antiquair een oorkonde van een der Heren van Breda uit 1279 worden aangekocht. Hiermede is de ouderdom van het gemeentearchief met één jaar verhoogd. De originele oorkonde was tot dusver aan historici geheel onbekend. Ook werden stukken verworven van de kerkvoogdij der Nederlandse Hervormde Gemeente Breda over de periode 1903-1905 en stukken van het archi tectenkantoor J. en M. A. van Nieukerken betreffende de restauratie van de Grote Kerk. De inventarisatie der stadsrekeningen sedert 1492 vorderde tot 1640. De inventari satie van het nieuw archief van de gemeente 1815-1926 vond geen voortgang, omdat de herordening van het archief der parochie van de H. Martinus te Princenhage meer tijd vergde dan aanvankelijk was gedacht. Het aantal bezoekers bedroeg 372 (v.j. 391), die 1586 (v.j. 1656) bezoeken brachten. Goes. De zich steeds uitbreidende werkzaamheden blijken binnen het huidige per soneelsbestand grote moeilijkheden op te leveren. Met name het toenemend aantal bezoekers, de grote toevloed van archieven, het verstrekken van mondelinge en schriftelijke inlichtingen en de archiefinspectie, die veel tijd in beslag zal gaan nemen, leggen een zeer zware last op het personeel. Grote hoeveelheden archiefbestanddelen van recente datum werden in 1975 over gedragen. De beschrijving van het archief van de stad Goes 1449-1851 werd vol tooid. Aan het Goese archief van na 1851 werd gewerkt, evenals aan de archieven van de vroegere gemeenten Kloetinge 1569-1969 en Wolphaartsdijk 1700-1969. Aan de vernietiging werd veel aandacht besteed, met name aan de bijlagen van de rekeningen der voormalige gemeenten 's-Heer Arendskerke, Krabbendijke, Kloe tinge en Wolphaartsdijk. Burgemeester en wethouders beperkten de openbaarheid van de personeelsdossiers van deze voormalige gemeenten en van Goes op voorstel van de gemeentearchivaris tot 100 jaar. Alle in de archiefbewaarplaats aanwezige zegels van particuliere aard werden op schaal getekend en beschreven. Het aantal bezoekers bedroeg 918 (v.j. 736). Gouda. De gemeenteraad voteerde op 29 september 1975 een krediet van [150] 1.544.000,voor de verbouwing van het pand Groeneweg 30a tot gemeentelijke archiefbewaarplaats. Binnen het in 1876 gestichte gebouw, dat deel uitmaakt van het Weeshuiscomplex, komt een modern archiefdepot van gewapend beton met een capaciteit van ca. 2500 strekkende meter, zonodig nog uit te breiden door toepassing van verrijdbare stellingen. De ruime leeszaal en de werkvertrekken bevinden zich op de begane grond. Overgedragen werden het correspondentiearchief van de Dienst van Openbare Werken 1920-1948 en het archief van het Openbaar Slachthuis 1928-1945. Het eerstgenoemde archief werd geïnventariseerd overgedragen, van het tweede werd de inventarisatie ten archieve verricht. Het aantal bezoekers bedroeg 189 (v.j. 139), die 536 (v.j. 393) bezoeken brachten. Rotterdam. In 1975 werd met de Raad van Bestuur van de Holland-Amerika Lijn N.V. en met de N.S.U. Scheepvaart B.V. en de familie Ruys overeenstemming be reikt inzake de overbrenging naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats van de archieven van de Holland-Amerika Lijn en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Met een verantwoorde selectie werd een aanvang gemaakt. Ook de Hervormde kerkelijke colleges van Delfshaven, Hillegersberg, Pernis en IJsselmonde hebben toegezegd hun archieven naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats te zullen over brengen. Verworven werd het archief van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam- Centrum. Veel tijd werd besteed aan de afronding van de inventarisatie van het oud-archief der gemeente Rotterdam. De inventarissen van de archieven der voormalige gemeen ten Hoogvliet 1655-1934 en Pernis 1644-1938 kregen hun definitieve vorm. Tal van archieven van kleinere bedrijven en instellingen werden bewerkt en ook persoonlijke verzamelingen werden geïnventariseerd. De inventaris van de archieven der Neder- landsch Israëlietische Gemeente 1737-1971 werd voltooid. Onder begeleiding van de gemeentelijke archiefinspectie werd bij enige beheers- eenheden het dossierstelsel van de V.N.G. ingevoerd. Ook werd soms overgegaan op de fotografische registratie van de ingekomen stukken. De onder de gemeentelijke archiefinspectie ressorterende selectie- en vernietigingsploeg zette haar werkzaam heden voort. Op educatief gebied werd drieërlei werk verricht. Het confronteren van groepen met bepaalde aspecten van de stadsgeschiedenis, het stimuleren van de belangstelling voor de geschiedbronnen en het ontwikkelen van de zelfwerkzaamheid; het laten kennis maken van groepen met de taken van het archief en het geven van een cursus paleografie. Bijlage 3 van het jaarverslag 1975 bevat de aan de Commissie voor de Archieven uitgebrachte nota: Het edukatieve werk van de Gemeentelijke Archief dienst Rotterdam. Het archief werd in totaal bezocht door 3508 (v.j. 3293) personen, die 6669 (v.j. 6337) bezoeken brachten. Tilburg. Het gecombineerde verslag 1973-1975 kenschetst deze jaren als een periode van reorganisatie van de archiefdienst. De doelstellingen van de reorganisatie: per- [151]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 35