Nieuwbouw Algemeen Rijksarchief begonnen Foto: Gemeentelijke Archiefdienst Amsterdam Hierna kregen de ongeveer 300 aanwezigen de gelegenheid de heer en mevrouw Hart de hand te drukken. In de met forsythia's en hortensia's versierde raadzaal werden in zeer geanimeerde stemming nog heel wat herinneringen opgehaald en historische en archivalische problemen aangesneden. 1 De bundel bevat de volgende opstellen: De Zaanstreek en Oost-Zaandam in het bij zonder in het jaar 1731; Zaandam in de Franse tijd; Een bijdrage tot de geschiedenis van de houthandel; Cornelis Cornelisz. van Uitgeest en de oudste industriewindmolens in de Zaanstreek; De eerste houtzaagmolen te Amsterdam; Geschrift in getal. Onderzoek naar de samenstelling van de bevolking van Amsterdam in de 17e en 18e eeuw, op grond van gegevens over migratie, huwelijk, beroep en alfabetisme (niet eeider gepubliceerd), Een sociale structuur van de Amsterdamse bevolking in de 18e eeuw; Zeelieden te Am sterdam in de zeventiende eeuw. Een historisch demografisch onderzoek; De eerste Nederlandse tochten ter walvisvaart; Michiel Adriaanszoon de Ruyter en de Noortcaapse Compagnie; De schipbreuk van de "Jonge Arend" op Bereneiland; Amsterdamse scheep vaart en handel op Noord-Rusland in de 17e eeuw (zie Ned. Archievenblad 1969 blz. 6680); De Nederlanders en Noord-Amerika in de eerste helft van de 17e eeuw. Enige aspekten. De mede opgenomen lijst van geschriften van dr. Hart over de periode 1932 1975, samengesteld door M. B. Lohmann-De Roever, telt 108 nummers. De bundel Geschrift en Getal is voor 65.te verkrijgen bij drs. H. Bordewijk te 's-Gravenhage, penningmeester van de Historische Vereniging Holland, postgiro 3593767. [114] Zoals reeds in de vorige aflevering werd gemeld1, is op 3 maart 1976 de eerste spa in de grond gestoken voor de bouw van het nieuwe Algemeen Rijksarchief te 's-Gra venhage. Dit gebouw, naar een ontwerp van de Haagse architect Sj. Schamhart, komt op een terrein naast het Centraal Station tussen het Prins Bernhardviaduct, een parkeergarage en het semi-metro-viaduct. In de onmiddellijke nabijheid van de nieu we archiefbewaarplaats komen de nieuwe gebouwen van het Koninklijk Conservato- Maquette van het nieuwe Algemeen Rijksarchief met de belendende gebouwen. A Al gemeen Rijksarchief; B Koninklijke Bibliotheek; BZ Ministerie van Buitenlandse Zaken; CS Centraal Station; K Koekamp; NB kantoren- en winkelcomplex Nieuw Babylon; P parkeergarage; PB Prins Bernhardviaduct. 1 Op blz. 76. [115]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 18