Verslag van de Nederlandse delegatie naar de 16e Conferentie van de Table Ronde des Archives, gehouden te Kiev, 2-5 september 1975 I. Algemeen Van 2-5 september 1975 had te Kiev, hoofdstad van de Ukraïnse Volksrepubliek, de 16e "Conférence internationale de la Table Ronde des Archives" plaats. De Table Ronde, een der organen van de Internationale Archiefraad (Conseil International des Archives, CIA; International Council on Archives, ICA) komt jaarlijks gedu rende enkele dagen bijeen (eens in de vier jaar; wanneer het internationale archief congres plaatsheeft, alleen voor een korte administratieve zitting). Van elk land worden uitgenodigd de centrale archiefdirectie en de nationale vereniging van archi varissen, voor zover lid van de ICA. Van elk land mogen ten hoogste twee gedele geerden deelnemen. Verder wordt de Table Ronde bijgewoond door de leden van het uitvoerend comité van de ICA, de archivarissen van bij de ICA aangesloten internationale organisaties als Verenigde Naties, UNESCO, Food and Agriculture Organisation enz. en, op uitnodiging, door specialisten en waarnemers. Het bestuur van de Table Ronde be staat uit een president (thans de Joegoslaaf Biljan), een secretaris (de Parijse stads archivaris Gut), de secretaris van de ICA (Kecskemeti) en een vertegenwoordiger van het land waar de volgende Table Ronde bijeenkomt (nu Mitjukov, directeur van het staatsarchief van de Ukraine). De Table Ronde is in 1953 gesticht door de toenmalige directeur-generaal van de Franse archieven, Braibant, als middel om tussen de vierjaarlijkse internationale archiefcongressen het contact te onderhouden tussen de archiefdirecties. Aan de eerste Table Ronde, in 1954 te Parijs gehouden, namen deel Oostenrijk, België, Groot-Britannië, Spanje, Italië, Luxemburg, Nederland, Frankrijk, de Bondsrepu bliek Duitsland, Denemarken en Zwitserland. De nu gehouden 16e conferentie bracht vertegenwoordigers van 34 landen en zes internationale organisaties, van de ICA en de Table Ronde bijeen: 66 personen. Het aantal waarnemers was deze keer tamelijk groot (27), daar van elk der 14 Sovjetrepublieken (de U.S.S.R. heeft een federale staatsvorm) één of meer waar nemers aanwezig waren (de Sovjetrepublieken Belorussia Wit-Rusland en Ukraine hebben een eigen zetel in de V.N. en zijn ook, naast de U.S.S.R., lid van de ICA). Zoals de Deense rijksarchivaris Jörgensen (die na 15 jaar voor de laatste maal een Table Ronde bijwoonde) aan het slot van de conferentie zei: de Table Ronde is massaal geworden, het is van een debating club" een echte conferentie geworden. [2] Het gebouw van het Centrale Staatsarchief van de Ukraine te Kiev. Een echte conferentie, met alle nadelen van dien: te veel deelnemers, vertaalpro blemen, starre procedure enz. (wij komen daarop in ons verslag nog terug). Jörgensen deed het voorstel de Table Ronde te splitsen in regionale bijeenkomsten, ook al omdat de organisatie van het archiefwezen in veel westerse landen zó sterk afwijkt van die in ontwikkelingslanden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, dat een uitwisseling van ervaringen niet zo zinvol is. Zinvoller lijken ook ons regionale conferenties zoals b.v. de in januari 1975 in Dakar gehouden conferentie over de planning van de archiefontwikkeling in de derde wereld^). Daar waren ook collegae uit westerse landen aanwezig, maar hun deelneming was gericht op de problematiek van de derde wereld. Onze ervaring in Toronto en Kiev was dat het erg goed is met vakgenoten uit België, Luxemburg, Scandinavië, de Bondsrepubliek, Zwitserland, Frankrijk, Groot-Britannië, V.S., Canada, Hongarije, Polen, Joegoslavië enz. con tact te hebben, maar dat van werkelijk wederzijds contact met Afrikaanse en som mige Latijns-Amerikaanse landen nauwelijks sprake is. De wereldwijde contacten zouden wellicht beperkt kunnen blijven tot het vierjaarlijkse internationale archief congres. Een Table Ronde van de landen met een reeds ontwikkelde archieforganisa- tie zou minder deelnemers tellen, waardoor de oorspronkelijke opzet benaderd zou kunnen worden. 1 Zie het verslag in Der Archivar 28 (1975) kolom 384-351. [3]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 5