Personalia stelling ingericht over de aldaar in 1808 geboren en in 1875 te Amsterdam overleden letterkundige E. J. Potgieter. De catalogus bevat een inleiding van H. J. H. Knoester en een beschouwing van prof. dr. Jac. Smit uit Melbourne over het veranderde beeld van E. J. Potgieter. Het Haagse gemeentearchief kwam met de tentoonstelling 'Een omstreden nationaal monument, het monument op het Plein 1813', die duurde tot 31 januari 1975. Zij omvatte de in het archief bewaard gebleven inzendingen voor de prijsvraag voor dit monument, waar een eeuw geleden felle discussie over was. Aanleiding tot de inrichting was de huidige discussie rond het Nationaal Monument Koningin Wilhel- mina. Archief uit 2000 v. Chr. gevonden in Syrië Italiaanse archeologen onder leiding van professor Paolo Matthiae hebben bij het uitgraven van Ebla, ten zuiden van Aleppo in Syrië, een meer dan 4000 jaar oude archiefbewaarplaats ontdekt. Deze omvat ongeveer 15.000 in kleitabletten gegrifte teksten, zowel van staatkundige als van literaire en godsdienstige aard, o.a. het Gilgamesj-epos. Ook werd schoolwerk aangetroffen, waarin het door de leerlingen geschrevene en de correcties van de leraren duidelijk te onderscheiden zijn. Pronkstuk van de paltsgraaf tentoongesteld Op de tentoonstelling De notaris in de kunst, die van 24 januari tot en met 15 februari 1976 in de zalen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in het Rijksmuseum te Amsterdam werd gehouden was onder nr. 57 het charter van de paltsgraaf van 5 maart 1652 geëxposeerd, waaraan dr. H. C. M. van der Krabben een artikel wijdde in Nederlands Archievenblad 1973, blz. 252-262. Stichting Atlas van Stolk naar Delf shaven Per 1 januari 1976 is de verzameling historieprenten, portretten, tekeningen, hand schriften, atlassen, historische en hedendaagse boekwerken, betrekking hebbende op de Nederlandse geschiedenis van Groene Wetering 11 verplaatst naar het voor malige raadhuis, Aelbrechtskolk 12, Rotterdam Delfshaven, tel. 010-767433. Kamervragen inzake het archiefwezen Bij de behandeling van de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk voor 1976 heeft minister Van Doorn in de Tweede Kamer op 20 november 1975 naar aanleiding van vragen van de heer Leijenhorst het volgende opgemerkt. Ik kan de geachte afgevaardigde mededelen, dat eind januari, begin februari 1976 de eerste paal voor de nieuw te bouwen Algemeen Rijksarchiefbewaarplaats in Den Haag zal worden geslagen3. 3 Inmiddels is op 3 maart 1976 de eerste spa in de grond gestoken. Wij hopen daarop in de volgende aflevering nader in te gaan (red.). [76] lk heb de Archiefraad verzocht mij van advies te dienen over het verstrekken van een tegemoetkoming ex de artikelen 27 tweede lid en 34 tweede lid van de Archief wet aan respectievelijk de gemeenten en de waterschappen. Een voorlopig advies is kortelings uitgebracht en ik beraad mij nog over mijn definitief standpunt inzake de verdeling van het desbetreffende begrotingsbedrag, waarbij ik uitdrukkelijk wil stellen dat ik slechts een uitkering kan toekennen wanneer er sprake is van een zeer bijzonder geval. Pas na onderlinge afweging van de aanvragen kan ik beslissen of voornoemd bedrag de komende jaren al dan niet verhoogd dient te worden en of de verdeling kan plaats vinden over een klein of een groter aantal gemeenten. In het concept-ontwerp bestuurlijke reorganisatie wordt geenszins een visie gegeven volgens welke alle rijksarchieven in de provinciale hoofdplaatsen onder het beheer van de provincies nieuwe stijl worden gebracht en losgekoppeld van het rijksarchief wezen. In de bijlage van genoemd ontwerp wordt artikel 13 van de Archiefwet aan geduid als een artikel, dat mogelijkerwijs voor wijziging in verband met de bestuur lijke reorganisatie in aanmerking zou komen. Dit betekent niet meer en ook niet minder dan dat de mogelijkheid zal worden onderzocht de rijksarchieven in de provincie te maken tot provinciale archieven. Ik ben momenteel in overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken en belang hebbenden, waaronder de Archiefraad, het Convent van Rijksarchivarissen, de Vereniging van Archivarissen in Nederland en de Landelijke Kring van Gemeente en Streekarchivarissen om een verantwoorde keuze te maken uit de mogelijkheden, die een bestuurlijke reorganisatie kan bieden voor een decentralisatie op het gebied van het archiefwezen. Handelingen Tweede Kamer 1975, 1394. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben aan prof. dr. J. L. van der Gouw op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1976 eervol ontslag verleend als provinciaal inspecteur der archieven onder dankzegging voor de goede en belangrijke diensten aan de provincie bewezen met toekenning van De Gouden Lis, het ereteken voor personen, die zich jegens de provincie bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De afgetreden inspecteur is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Tot provinciaal inspecteur der archieven in Zuid-Holland is benoemd drs. J. D. Winsemius, tot heden inspecteur in de provincie Friesland. Uitslagen archief examens In het tweede en derde kwartaal van 1975 zijn geslaagd [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 42