Ronse, de stadsarchieven van Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent, het Museum Plantin Moretus, het Nationaal Scheepvaartmuseum, het Sterckshof-Provinciaal Museum en de Universitaire Faculteiten Sint-Ignatius, alle te Antwerpen, de Universiteitsbibliotheek te Gent en het Koninklijk Museum van Mariemont. De dagelijkse zaken van de Leidse Universiteit van 1581 tot 1596, tiende deel, tweede stuk, Acta Senatus en Algemeen register van onderwerpen, door H. J. Witkam, Rapenburg 21, Leiden 1975 (copyright bij de auteur). Met dit deel is de serie over De dagelijkse zaken van de Leidse Universiteit voltooid. Het bevat een iets verkorte vertaling der Acta Senatus, die nodig bleek, om de her kenning van trefwoorden der onderwerpen gemakkelijker te maken. Het gehele werk dient vooral als toegang tot bronnen uit de behandelde periode. De Introductie geeft daarvan een globaal overzicht en in de tien volgende delen is getracht door publica tie van teksten en door aantekeningen, verwijzingen en registers een zekere ver dieping aan te brengen. Bij het gebruik moet men bedenken, dat zelden een pasklaar antwoord op een vraag gevonden zal worden. Immatriculatie en Recensie in de Leidse Universiteit van 1575 tot 1581, eerste stuk (tekst), tweede stuk A (registers), door H. J. Witkam, Rapenburg 21, Leiden 1975 (copyright bij de auteur). Bij het samenstellen van zijn Dagelijkse zaken van de Leidse Universiteit maakte de heer Witkam meermalen gebruik van het Album Studiosorum of Volumen Inscrip- tionum en van Recensieregisters en Kwartaalstaten, die betrekking hebben op de accijnsvrijdom van de lidmaten der Leidse Universiteit. Om een betere indruk te krijgen van het stdudentenbestand in de eerste jaren, leek het hem nuttig de Kwar taalstaten uit te geven met het Album Studiosorum tot begin 1582. In het tweede stuk A volgen indices op het Album Studiosorum en op de lijsten. Het Tweede stuk B bevat toelichting op het in het eerste stuk gegevene en op de regeling van de accijn zen en de aan de lidmaten der Universiteit verleende vrijdom. Overzicht van de bemoeiingen van het Gemeentebestuur van Rotterdam met de totstandkoming van diverse sportaccomodaties 1945-najaar 1974, uitgave van de Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam 1975. Met dit elfde overzicht heeft mr. dr. P. Lucas, die per 1 april 1975 met pensioen ging, zijn werk als contemporain geschiedschrijver van de gemeente Rotterdam be sloten. Hij was op 1 november 1963 als zodanig in functie getreden. Catalogus van de permanente tentoonstelling van het Rijksarchief te Brugge door dr. Jos. Marechal en drs. Luc. Danhieux, Algemeen Rijksarchief Brussel 1974. De tentoonstellingszaal bevindt zich in de Poortersloge, Academiestraat 18. De ruim 160 geëxposeerde stukken hebben betrekking op pauzen, vorsten, graven van Vlaan deren, bisschoppen en abten, feodaliteit, steden, instellingen, ambachten, heraldiek, [46] geslachtskunde en de Franse tijd. Eén vitrine bevat een aantal lederen boekbanden. In de catalogus, die een voorlopig karakter heeft, zijn achttien afbeeldingen opgeno men. Een meer uitgebreide uitgave, met toelichting bij ieder stuk en met transcripties en vertalingen van sommige documenten, is in voorbereiding. Catalogus van de tentoonstelling "De besluitvorming vroeger en nu" van 15 april tot 17 mei 1975 gehouden in het Algemeen Rijksarchief te Brussel ter gelegen heid van het Colloquium "Bronnen voor de Geschiedenis van de Instellingen in België"Brussel 1975. Bij deze catalogus schreef John Gilissen, auditeur-generaal bij het Militaire Ge rechtshof en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Brussel, een inleiding. Het ten toongestelde is ingedeeld in de volgende rubrieken: regeringsbeslissingen op wetge vend gebied 16e-18e eeuw; totstandkoming van wetten 19e-20e eeuw; regeringsbe slissingen in bestuurszaken 16e-18e eeuw; administratieve beslissingen 19e-20e eeuw; gerechtelijke beslissingen in burgerlijke zaken 16e-l 8e en 19e-20e eeuw; gerechtelijke beslissingen in strafzaken 16e-18e en 19e-20e eeuw. Per rubriek bevat de catalogus uitvoerige inleidingen, waarin na een algemeen gedeelte wordt ingegaan op de ge- exposeerde casus. Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis Revue d'Histoire du DroitThe Legal History Review, 25 jaar Nederlands-Belgische samenwerking 1950-1975, tentoon stelling van 18 april tot 17 mei 1975 in de Koninklijke bibliotheek georganiseerd in het kader van het Colloquium Bronnen voor de Geschiedenis van de Instellingen in België", Brussel 1975. Ook deze catalogus heeft een inleiding van professor John Gilissen. In 1950 ging het uit 1918 daterende Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis na een onderbreking sedert 1941 weer verschijnen. Hoewel de titel al in 1921 tweetalig was geworden, werd het Tijdschrift pas in 1950 een Nederlands-Belgische onderneming. In 1973 kreeg ook de Engelse benaming een plaats op het titelblad. De tentoonstelling bevatte 49 documenten betreffende het Tijdschrift en de redac teuren, onder wie de hoogleraren E. M. Meijers, J. C. van Oven, H. F. W. D. Fischer, R. Feenstra, P. W. A. Immink, E. J. Strubbe, J. Gilissen, L. Th. Maes en F. L. Gans hof. Catalogue de I exposition Le notaire dans la vie namuroise" organisée a l'occasion des journées notariales a Namur 9-19 octobre 1975, Bruxelles 1975. In een kleine 250 nummers werd een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het notariaat in Namen en van het historische belang van de notariële archieven en de wijze waarop deze door de onderzoekers gebruikt kunnen worden voor de bestude ring van het familieleven, het sociale, economische, godsdienstige, culturele en ar tistieke en het militaire leven. Ook waren er curiosa en afbeeldingen en voorwerpen op het notariaat betrekking hebbende. [47]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 27