Wij ontvingen achtzaamd materiaal in de archieven van verscheidene instellingen. Besloten wordt met diskussies over een aantal bijzondere onderwerpen, te weten de publikatie van stukken, behorend tot de zojuist genoemde archieven, de administratieve geschie denis van het State Department, de binnenlandse invloeden op de buitenlandse politiek, de diplomatie aangaande vraagstukken van oorlog en vrede, de betrek kingen met Europa, Latijns Amerika, Oost Azië, het Midden Oosten en Afrika en over de problemen die de geschiedschrijving ontmoet als zij zich bezig houdt met de buitenlandse politiek. Deel 5 (1974), The American Territorial System, is verzorgd door John Porter Bloom. Het desbetreffende kongres vond plaats op 3 en 4 november 1969, met als doel de onderzoeker aan de hand van het beschikbare archiefmateriaal meer ver trouwd te maken met de wordingsgeschiedenis van de Amerikaanse territoriale indeling. Hierbij heeft men zich beperkt tot de zuiver politieke en administratieve geschiedenis, vanaf het ontstaan van de Verenigde Staten tot heden, terwijl aan het slot van dit deel nog een blik in de toekomst wordt geworpen. Deze beperking wil niet zeggen, dat er niet gesproken is over archiefmateriaal daterend uit de tijd van de Engelse heerschappij over Noord Amerika. Als uitzondering op de genoem de beperking wordt een tweetal verhandelingen gehouden over Clarence E. Carter, de eerste redakteur (1931-1961) van de zogeheten serie The Territoria! Papers of the United States: A Review and a Commentary Deel 6 (1974), The National Archives and Urban Research, verscheen onder redaktie Jerome Finster naar aanleiding van het kongres van 18 en 19 juni 1970. De onrust in vele Amerikaanse steden in de zestiger jaren dezer eeuw deed besluiten tot de keuze van dit thema. Men wilde aldus bijdragen tot het onderzoek naar de oorzaken van deze onrust door de aandacht te vestigen op het archiefmateriaal in de N.A., dat betrekking heeft op de geschiedenis van de Amerikaanse urbanisatie. Achtereen volgens komen aan de orde de groei van de stadsbevolking, de ontwikkeling van de huisvesting in de steden, de evolutie op het gebied van het vervoer en de transportmiddelen en ten slotte de invloed van de federale aktiviteiten op genoemde terreinen. Dit deel wordt besloten met een aanhangsel, waarin de onderzoeksmoge lijkheden in de N.A. worden opgesomd, die voor de bestudering van de urbanisatie- problematiek zeker moeten worden benut. Deze overzichten, samengesteld door ver scheidene personen, worden aan de kongresdeelnemers ter hand gesteld. Deel 7 (1974), Research in the Administration of Public Policy, kwam tot stand onder redaktie van Frank B. Evans en Harold T. Pinkett. Het desbetreffende kongres werd gehouden op 19 en 20 november 1970. De keuze van het onderwerp voor dit kongres is voor een groot deel bepaald door het inzicht, dat in de tot dan verschenen studies over de geschiedenis van het ontstaan, de ontwikkeling en de werking van het Amerikaanse bestuursapparaat in al zijn geledingen te weinig gebruik is gemaakt van de mogelijkheden die de N.A. ten deze bieden. In het aanhangsel, dat dit deel besluit, wordt een nogal uitgebreide bibliografie weergegeven, die is bedoeld om het bestaan en de werkwijze van de National Archives and Records Service (publikaties) en de te bieden onderzoekingsmogelijkheden op overzichtelijke wijze meer bekend heid te geven. P. D. J. van Iterson. [44] Beschrijving van de collectie doop-, trouw- en begraaf boeken, registers van aangifte voor de impost op trouwen en begraven, registers van overledenen van de gequalificeerde, lidmaten- en attestatieboeken en grafboeken, die zich in originali of in kopie bevinden in het rijksarchief in de provincie Noord-Holland door J. R. Persman en J. J. Zonjee, Haarlem 1973. Overzicht van de archieven van de burgerlijke stand in de provincie Noord- Brabant 1811-1902 door L. M. Th. L. Hustinx, Rijksarchief in Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch 1974. Overzicht van de archieven geplaatst in het hulpdepot van het Algemeen Rijksarchief in Schaarsbergen door H. G. Wondaal en R. Braad, Tweede Afdeling van het Algemeen Rijksarchief 1975. H. Uil, Lijst van de archieven en verzamelingen in de Gemeentelijke Archief bewaarplaats van Goes, Goes 1975. Het Rijksarchief in de Provinciën, Overzicht van de Fondsen en Verzamelin gen I de Vlaamse provinciën, Algemeen Rijksarchief, Brussel 1974. Overzicht van de inhoud der rijksarchieven te Antwerpen, Beveren-Waas, Brugge, Gent, Hasselt, Kortrijk en Ronse. Les Archives de l'Etat dans les Provinces, Apergu des fonds et collections II Les Provinces Wallones, Bruxelles 1975. Overzicht van de inhoud der rijksarchieven te Aarlen, Bergen, Doornik, Hoei, Luik, Namen en Saint-Hubert. H. Coppejans-Desmedt, Gids van de Bedrijfsarchieven bewaard in de open bare depots van België Guide des Archives d'Entreprises conservées dans les dé pots publics de la Belgique, Algemeen Rijksarchief Brussel 1975. Opgave van het Algemeen Rijksarchief te Brussel, de rijksarchieven te Aarlen, Ant werpen, Bergen, Brugge, Doornik, Gent, Hasselt, Hoei, Kortrijk, Luik, Namen en [45]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 26