katies van de ICA ontworpen. Verscheidene uitgaven zijn ter perse, o.a. het verslag van de conferentie in Dakar, het handboek voor archievenbouw in de Engelse versie en dat voor de microverfilming in de Franse versie. Van de projecten kunnen worden genoemd een gids voor de archieven der internaionale organisaties resp. voor de archieven belangrijk voor de literatuur en kunstgeschiedenis der Europese hoofd steden. Het Bulletin van de 1CA waarmee kort geleden is gestart verschijnt regelmatig dankzij de inspanning van secretaris Gut en van de Belgische algemene rijksarchivaris Wijffels. De lCA-secretaris zet uiteen wat de bedoeling is van het in Dakar gestichte Internationaal Fonds voor de ontwikkeling van archieven: ontwik keling in de derde wereld van moderne archiefsystemen, gericht op administratie en wetenschap. Het Fonds, dat onder de patronage staat van president Senghor, kan eerst gaan werken als er 100.000 dollar per jaar beschikbaar is. Er moeten institutio nele en individuele donateurs geworven worden: tot nu toe hebben zich nog slechts Joegoslavië en de Canadese provincie Alberta als donateur aangemeld. Naar onze mening zou in Nederland meer aandacht aan het werk van de ICA en UNESCO op archief gebied besteed kunnen worden. Het bulletin wordt toegezonden aan het algemeen rijksarchief, aan de V.A.N. en voor zover ons bekend aan de ge meentearchieven van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Meer gemeentearchieven zouden zich als abonné kunnen aanmelden. Via ons Nederlands Archievenblad zou de ICA binnen de interessesfeer van de Nederlandse archivarissen gebracht moeten worden. Het verslag van de secretaris van de Table Ronde, Gut, concentreert zich op de problemen rond de publikatie van de verslagen van de Table Ronde. Het verslag van de 14e conferentie in 1973 zal eind 1975 gepubliceerd kunnen worden, in 1976 zal dat van de 15e conferentie kunnen volgen. Dankzij landen als Spanje, Italië en Frankrijk, die grote aantallen verslagen afnemen, is de financiële kant verzekerd. Dit betreft echter alleen de Franse versie van de verslagen. Eerst sedert enkele jaren is het Engels, naast het Frans, voertaal van de Table Ronde. Het blijkt evenwel moeilijk om voldoende bestellingen op een Engelse versie van het verslag te krijgen: 200 exemplaren is het vereiste minimum, maar voor het Engelse ver slag van de 13e conferentie (1971) zijn nog maar 100 bestellingen genoteerd. Rieger dringt bij de angelsaksische landen aan op samenwerking om te komen tot een subsidie c.q. een gegarandeerd minimum aantal te verkopen exemplaren. Gut kondigt aan dat binnenkort zal worden rondgezonden een door hem samenge stelde bibliografie van de Table Ronde, met verzoek om aanvullingen. Ter gelegen heid van de 25e Table Ronde wil Gut een uitvoerig artikel aan de geschiedenis van de conferentie wijden, vergezeld van een bibliografie. Intussen kan het door hem in het Ukraïnse archievenblad gepubliceerde overzicht van de eerste zestien confe renties (data, onderwerpen, deelnemers Nederland was bij alle conferenties ver tegenwoordigd!) van nut zijn. Iedere deelnemer ontving een exemplaar van het bij zondere nummer van Archivi Ukraini. Vervolgens neemt de vergadering kennis van de op de vorige conferentie te Ottawa aanvaarde voorstellen tot wijziging van de statuten van de ICA, waarover binnen- [20] kort door het uitvoerend comité van de ICA zal worden beslist. Landen met een federale staatsvorm 'of soortgelijke" voorstel Wijffels, met het oog op b.v. Schotland, Noord-Ierland en Engeland) mogen drie gedelegeerden in plaats van twee afvaardigen12. Voor wat betreft de bijeenkomsten in de toekomst wordt gemeld dat Australië zich als gastheer van 1977 (in 1976 heeft tijdens het archiefcongres in Washington alleen een administratieve zitting plaats) heeft teruggetrokken. Italië zal nu als gastland optreden. Voor 1978 is er een kandidatuur van Algerije en een van Kenya. Voor de vergaderingen na 1980 (archiefcongres in Londen) zijn voorlopige uitnodigingen van Noorwegen, Tsjecho-Slowakije, D.D.R. en (wij waren zo vrij om officieus een voorlopige invitatie voor 1983 cf daaromtrent te doen) Nederland. Als onderwerpen voor de Table Ronde in 1977, 1978 en 1979 zijn voorgesteld: 1. de audiovisuele archieven (definitie, selectie, conservering, inventarisatie, beschikbaar stellen); 2. de bescherming van documenten en mensen, alsmede de hygiënische om standigheden in de archieven; 3. de rechterlijke archieven: regels voor vernietiging en de waarde van deze archieven voor het historisch onderzoek. Verder nog: de archi- vistische terminologie, het wezen van de archivistiek en zijn rol in de praktijk, de voorwaarden voor de structuur van het archiefwezen, rationele voorwaarden voor de bouw van nieuwe archiefgebouwen. Commentaar op deze voorstellen wordt in gewacht. Dolguikh, directeur-generaal van de staatsarchieven van de Sovjet-Unie en president van de Internationale Archiefraad, pleit voor het aan de orde stellen van wetenschappelijke thema's nu bedrijfsorganisatorische en vaktechnische onder werpen zozeer de overhand hebben gekregen. Rieger ziet in dit verband gaarne een uitbreiding van onderwerp 3 tot alle archieven c.q. tot alle moderne archieven. Keckskemeti antwoordt dat er een ICA-voorstel bij de UNESCO ligt voor een studie over de waardebepaling van archieven in het alge meen: dit zou een apart congresthema kunnen vormen. Ketelaar bepleit ten aanzien van onderwerp 1 samenwerking met de FIAF (Fédéra- tion Internationale des Archives du Film). Nadat penningmeester Mahieu (Frankrijk) verslag heeft uitgebracht komt de rond vraag. Daarin doet Senora Luisa Mora de Maldonado (Venezuela) de aankondiging dat iedere deelnemer aan deze en aan de vorige Table Ronde met Kerstmis krijgt toegezonden een gramofoonplaat met de "Himno del Archivero"13. V. De "omlijsting" van de XVIe Table Ronde. De eigenlijke vergaderingen in de blauwe zaal van het cultuurpaleis "OKTY- ABRSKY" (voor de Revolutie een pensionaat voor adellijke jongedames) waren uiteraard omzoomd met de nodige recepties en excursies. Aan het einde van de eerste congresdag werd eerst een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen 12 Zie het verslag van de 15e Table Ronde in N.A.B. 79 (1975) 153. 18 Tekst en muziek gepubliceerd in N.A.B. 75 (1971) 2-5. Inmiddels hebben wij dit plaatje ontvangen. Het lied wordt gezongen door Maria Rosa Ortiz Arrayo met bege leiding van de Banda Academica Militar de Venezuela o.l.v. Maximo Calderon. [21]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 14