Personalia fot slot van de bijeenkomst brengen de deelnemers een bezoek aan de nieuwe be huizing van de afdeling Topografie aan de Kazernestraat. De voorjaarsbijeenkomst van de Vereniging zal op 3 mei 1974 te Zeist gehouden worden, in het gebouw van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Studiedagen N.V.B.A. Op vrijdag en zaterdag, 14 en 15 december 1973, hield de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen in het Evert Kupersoord te Amersfoort een studiecon ferentie, gewijd aan de automatisering. Namens de Vereniging van Archivarissen in Nederland waren aanwezig drs. H. Bordewijk, drs. R. A. D. Renting en H. W. van Veldhuizen. Op de eerste dag hield de heer P. H. H. Roebroek een lezing onder de titel 'Intro ductie tot de computer' en sprak de heer J. Hogendonk over 'Het gebruik van de computer in een archiefdienst voor tekstverwerking, informatie en documentretrie- val'. Op de tweede dag sprak de heer D. R. F. van Breemen over 'De taak van de archivaris in een bedrijf dat gebruik maakt van een computer' en de heer M. Man- dersloot over 'De bestaande mogelijkheden tot studie en opleiding voor de gebrui ker'. Alle inleiders verduidelijkten het gesprokene met behulp van filmtoestel, over head-projector of tekenbord. Van de gelegenheid tot nadere gedachtenwisseling werd gretig gebruik gemaakt, waarbij de heer Dreese fungeerde als gespreksleider. De N.V.B.A. is er met deze studiedagen in geslaagd in een zeer kort tijdsbestek voor de doorsnee-archivaris een aantal 'geheimzinnigheden' van de computer te ontman telen, duidelijk te maken welke bezwaren de archivaris op dit moment tegen de computer hebben kan, maar ook aan te geven welke mogelijkheden deze hem biedt. Met het oog op laatstbedoelde aspecten de bezwaren en de mogelijkheden is het dringend nodig dat de archivaris zich met de problematiek van de automati sering bezig houdt. Wanneer de archivaris in deze aan de kant blijft staan en zich uitsluitend aan het papier vastklampt, is hij voor het bedrijf niet voldoende in teressant meer. Door een dergelijke opstelling zullen zonder meer kansen voor hem voorbijgaan. Wanneer hij echter wil meedenken, zal blijken dat men graag een plaats in het gehele proces voor hem inruimt. Op dit moment ziet men veelal dat de computerafdelingen hun eigen archieven be heren. Er is echter een groeiende vraag naar een functionaris die de totaliteit van informatie, dus inclusief die van de computerafdeling, kan overzien en beheren. Men spreekt in dit verband wel van de 'data base-administrator'. Wanneer men de eisen bekijkt, die aan een dergelijke functionaris worden gesteld, valt op dat aan vele daarvan door de tegenwoordige bedrijfsarchivaris reeds wordt voldaan. Derhalve aan hem de uitdaging zich door nadere verdieping in de automatisering te presen teren als de zojuist bedoelde en gezochte functionaris. Op deze wijze zal tevens de beste waarborg worden verkregen dat het belang van de archieven tot zijn recht komt. Door de actualiteit van het onderwerp, alsmede door de heldere en instructieve pre sentatie van een en ander, zijn deze studiedagen bijzonder nuttige dagen geworden. v. V. [78] Archiefraad Bij koninklijke besluiten van 28 december 1973, nr. 5 en 13 februari 1974, nr. 13 zijn voor het tijdvak van 1 januari 1974 tot 31 december 1978 de leden van de Ar chiefraad (her)benoemd. De samenstelling van de Archiefraad is thans: prof. mr. J. P. A. Coopmans (lid-voorzitter), hoogleraar in de algemene inleiding van het recht en in de Nederlandse rechtsgeschiedenis aan de katholieke hogeschool te Tilburg; prof. dr. H. Baudet, hoogleraar in de sociale en economische geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Groningen; mr. dr. L. de Gou, burgemeester van Haarlem en bestuurslid van de Stichting cen traal bureau voor genealogie; J. A. van der Horst, hoofd van het bureau interdepartementale documentatiezaken van het ministerie van binnenlandse zaken en voorzitter van de Permanente com missie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadministratie; prof. dr. F. W. N. Hugenholtz, hoogleraar in de vaderlandse en algemene geschie denis van de middeleeuwen aan de rijksuniversiteit te Utrecht; mr. F. C. J. Ketelaar, directeur van de rijks archiefschool (lid-secretaris); drs. R. A. D. Renting, gemeentearchivaris van Rotterdam; prof dr. B. H. Slicher van Bath, directeur van het Interuniversitair centrum voor studie en documentatie van Latijns-Amerika te Amsterdam; prof. mr. J. Th. de Smidt, hoogleraar in het oud-vaderlands recht aan de rijksuni versiteit te Leiden en buitengewoon hoogleraar in het oud-Nederlands recht aan de universiteit van Amsterdam; dr. D. van der Wel, griffier der staten van Zeeland; mr. L. Lieuwes (adjunct-secretaris, toekomstig secretaris). Nieuwe leden: Mej. S. Baarda (II), Dintelstraat 35, Alkmaar-Oudorp (N.H.) W. H. J. van Heeswijk (II), Bokt 14, Eindhoven Mevr. mr. W. E. S. L. Keijser-Schuurman (I), Kommel 26, Maastricht Mevr. drs. E. Lievense-Pelser (I), Amstel 161 II, Amsterdam-C J. R. Persman (II), Pegasusstraat 91, Haarlem A. F. Wennekes (II), Rijstgras 77, Rotterdam 3014 I. Zwaan (II), Delflandlaan 20 1, Amsterdam Adspirant-lidmaatschap omgezet in een gewoon lidmaatschap: H. de Beer te Ermelo E. J. Eeftink te Capelle a.d. IJssel J. Th. M. Giesen te Zevenaar G. H. de Kinkelder te 's-Gravenhage Mevr. P. L. Leget-Kuylen te Oss H. Oussoren te Westbroek drs. G. Venner te Maastricht [79]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 43