Berichten Roermond tot het benoemen van een gemeentearchivaris die niet de hoedanigheid van hoger archiefambtenaar bezit; het beleid met betrekking tot de particuliere archieven: de archiefverordening der gemeente Dordrecht; vernietiging van ge meentelijke archiefbescheiden van vóór 1851; voorwaarden te verbinden aan in- bewaringgeving van in een rijksarchiefbewaarplaats berustende archiefbescheiden; de organisatie en de personeelsformatie van de rijksarchiefdienst en aanwijzing krachtens artikel 23 van het Archiefbesluit van de gemeentelijke archiefbewaar plaats te Goes 4. Ongevraagd advies werd uitgebracht over de conservering van mtraatfilmmateriaal en inbewaringgeving van notariële archiefbescheiden 1811- 1895. De raad gaf de staatssecretaris in overweging om in de toekomst nog slechts in bijzondere gevallen advies van de raad in te winnen inzake verzoeken om mach tiging tot inbewaringgeving van deze archiefbescheiden. De staatssecretaris zendt nu een afschrift van zijn beslissing inzake dergelijke inbewaringgevingen aan de raad ter kennisneming (Hulst, Leiden en Vlaardingen). Daar de raad nog geen bericht ontving, dat de aan de archiefbewaarplaats van de gemeente Roermond te treffen voorzieningen tot stand zijn gekomen, werd het in 1971 gevraagde advies over aanwijzing van deze bewaarplaats krachtens artikel 23 van het Archiefbesluit ook in 1972 opgeschort. Aan het einde van het verslagjaar was nog in behandeling het advies over inbe waringgeving aan de gemeente Amsterdam van: de archiefbescheiden van de no tarissen gevestigd binnen de huidige gemeente Amsterdam 1842-1895, de archief bescheiden van de arrondissementsrechtbank en de kantongerechten te Amsterdam 1838-1895, de successiememories van het kantoor van de ontvanger der successie rechten te Amsterdam 1818-1899, de hypotheekregisters 1811-1948 en de scheeps- hypotheekregisters 1926-1948 van de bewaring van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam. De in 1969 ingestelde commissie II (Algemene richtlijnen vaststelling vernietigings- üjsten archiefbescheiden) kwam nog eenmaal bijeen. Met het uitbrengen van haar preadvies, dat leidde tot het advies van de raad over het ontwerp-Besluit algemene richtlijnen vaststelling lijsten vernietiging archiefbescheiden, kon het werk van deze commissie als afgesloten worden beschouwd. Commissie IV (Ontsluiting notariële archieven) stelde een tussentijds rapport samen, dat met verzoek om commentaar aan de betrokken instanties werd toegezonden. Op 23 november 1972 werd inge steld commissie VIII, die de Archiefraad moet preadviseren over de problemen die overbrenging en openbaarheid van archiefbescheiden jonger dan 50 jaar met zich brengen en de oplossingen daartoe. De commissies III (Lijsten van voor ver nietiging in aanmerking komende archiefbescheiden), V (Conservering en selectie van nitraatfilmmateriaal), VI (Beheer van voor Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen belangrijke archieven) en VII (Inventariseren van de beleidsvraag stukken met betrekking tot de verhouding archiefwezen-wetenschappelijk onder zoek) begonnen in 1972 hun werkzaamheden of zetten deze voort. J. H. v. d. HO. 4 Zie Ned. Archievenblad 1973 blz. 141-143. [76] Gemeente- en waterschapsarchieven Leiden. De studiezaal van de Gemeentelijke Archiefdienst, Boisotkade 2a te Leiden, zal voortaan ook tussen de middag voor het publiek geopend zijn, met dien ver stande dat tussen 12.30 en 14 uur de dienstverlening beperkt is. De tijden van openstelling van de studiezaal zijn nu: maandag t/m vrijdag 9-17 uur en zaterdag 9-12.15 uur. De gemeentearchivaris behoudt zich het recht voor deze uitgebreide openstelling in geval van langdurige ziekte, vakature, of dergelijke, tijdelijk in te trekken. Vereniging 'De Topografisch-historische Atlas'. De najaarsbijeenkomst van de Vereniging 'De Topografisch-historische Atlas' werd in 1973 gehouden op 5 oktober in 's-Gravenhage. 's Ochtends kwamen de deelne mers bijeen in het nieuwe gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst. De gast heer, de Haagse gemeentearchivaris drs. H. M. Mensonides bracht zijn voldoening over de nieuwe behuizing onder woorden en vestigde speciaal de aandacht van de bezoekers op de kleine tentoonstelling uit de topografisch-historische atlas van het Gemeentearchief, speciaal voor deze gelegenheid samengesteld. Tijdens de huishoudelijke vergadering blijkt het verkrijgen van rechtspersoonlijk heid voor de Vereniging, speciaal gewenst voor het verkrijgen van zekerheid om trent de financiën van de Vereniging, problemen op te leveren, omdat verscheidene van de bij de Vereniging aangesloten instellingen (m.n. rijks-, provinciale en ge meentelijke diensten) zelf geen rechtspersoon zijn. Gezocht zal worden naar een an dere mogelijkheid om te voorkomen, dat b.v. bij overlijden van de penningmeester de verenigingskas in zijn nalatenschap verdwijnt. In het jaar 1974 hoopt de Vereniging een nieuwe handleiding voor het beheren van topografisch-historische atlassen te publiceren. Voorts zullen in dat jaar enkele bij eenkomsten georganiseerd worden, waar atlasbeheerders voorlichting kunnen ont vangen over de meestvoorkomende prenttechnieken. De begroting voor het jaar 1974 wordt vastgesteld en de heren C. A. J. Bastiaenen en C. Schoute worden benoemd tot leden van de kascommissie. Na de vergadering worden het archiefgebouw en de tentoonstelling daarin bezich tigd, waarna in de nabijgelegen kantine van het Gemeentelijke Administratiegebouw geluncht wordt. Hier geeft de heer L. J. van der Klooster, hoofd van de afdeling Topografie van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, een uiteen zetting over het werk van zijn afdeling. Deze bezit een grote bibliotheek op het ge bied van de topografie en reprodukties van topografische prenten en tekeningen, alsmede een schat van informatie hierover. Daarnaast beheert de afdeling een par- tikuliere verzameling topografica betreffende de provincie Gelderland. [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 42