staande. Aan ons is opgedragen na te gaan of in het kader van de onontkoombare ontwikkelingen in het bestuurlijk vlak ontwikkelingen, die buiten ons omgaan de huidige getrapte vorm van archiefzorg in de trits rijk, provincie, gemeente zal kunnen blijven bestaan of dat de rijksarchivarissen bevoegdheden zullen dienen af te staan aan gewestelijke archiefdiensten, waarin op haar beurt gemeentelijke ar chiefdiensten opgaan. In verband daarmee staat de tweede ons gestelde vraag: wordt de archiefinspectie een taak voor het gewest in plaats van voor de provincie zoals tot nu toe? Dat zijn gerichte vragen, die duidelijk maken dat wij ons nu net niet veroorloven konden geen rekening te houden met gewestvorming! Wij hebben onze opdracht als volgt vertaald: hoe kunnen als er gewesten komen archiefzorg en archiefbeheer daarvan zo optimaal mogelijk profiteren, zoals ook andere overheidstaken b.v. ruimtelijke ordening en gezondheidszorg, daarvan pro fiteren? Wij hebben uiteraard bestudeerd welk perspectief gewestvorming en niet welk perspectief een alternatief van gewestvorming voor het archiefwezen biedt. De wezenlijke inhoud van ons rapport kan als volgt worden samengevat: 1 De zorg voor en het beheer van de locale archieven is in de Archiefwet 1962 niet afdoende geregeld. In tal van kleine gemeenten komt er weinig van terecht, mede omdat een archivaris en een goede bewaarplaats ontbreken; vele gemeen ten, die wel een archivaris hebben, zijn niet bij machte er een volledig functio nerende archiefdienst met inspectie, afdeling documentatie, bibliotheek, res tauratieatelier en audio-visuele verzamelingen op na te houden. Van gewest vorming nu kan een dankbaar gebruik gemaakt worden om in die gebreken te voorzien. Gewesten komen immers in aanmerking voor de uitoefening van ta ken, die de krachten der afzonderlijke gemeenten te boven gaan. Ter bereiking van ons doel dient in de gewestwet bepaald te worden dat archiefzorg een verplichte gewestelijke taak is. Wettelijk verplicht in te stellen volledig functionerende gewestelijke archiefdiensten dienen de uitvoering van archief- taken, waarin verreweg de meeste afzonderlijke gemeenten schromelijk tekort schieten of waartoe ze op grond van de huidige wet ook niet verplicht kunnen worden, ter hand te nemen ten behoeve van de gezamenlijke gemeenten, zonder uitzondering, binnen het gewest. 2 Het concept-rapport noemt expliciet de taken, die deel zullen moeten uitmaken van het takenpakket van de gewestelijke archiefdienst. Om ze te kunnen uitvoe ren zijn gespecialiseerde medewerkers nodig. In elk geval zullen kennis- en erva- ringseisen op het gebied van de gemeenteadministratie en op het gebied van de registratuur moeten gelden voor de inspecteur, die aan elke gewestelijke archief dienst verbonden moet zijn, eisen, waaraan ook de gewestelijke archivaris moet voldoen, als hij zelf als inspecteur fungeert. 3 Binnen elk gewest kunnen één of meer rayon-archiefbewaarplaatsen, beheerd door rayonarchivarissen, de voortzetting vormen van gemeentelijke archief diensten en streekarchivariaten. Een groot voordeel van het in te voeren rayon systeem is dat het sluitend is: het laat alle witte plekken van de kaart verdwijnen, er blijven geen gemeenten over, die niet tot een rayon behoren. De archieven [24] van alle kleine gemeenten binnen het rayon, die tot nu toe geen archivaris had den, zullen dan ook automatisch terechtkomen onder het deskundig beheer van een rayonarchivaris, die ervoor te zorgen heeft dat ze toegankelijk zijn en raad pleegbaar voor alle gebruikers. Er moet mee gerekend worden dat vele archief bescheiden die op de gemeenten, nu ook de kleine gemeenten, betrekking hebben, uit de rijksarchiefbewaarplaatsen in bewaring gegeven zullen worden bij de ge westelijke archiefdiensten ter plaatsing in de gewestelijke archiefbewaarplaats of in de rayon-archiefbewaarplaatsen; de wet biedt nu eenmaal de mogelijkheid daartoe met name in het belang van de raadpleging. Het ligt voor de hand dat de gewestelijke archiefbewaarplaats in de centrumge meente van het gewest tevens als rayon-archiefbewaarplaats voor de opvang van gemeentearchieven en rijksarchiefbescheiden zal gaan functioneren. Omdat bepaalde taken als inspectie, restauratie, fotografie, geluidstechniek om zowel technische als economische redenen beter centraal dan in elk rayon af zonderlijk uitvoerbaar zijn, zal de gewestelijke archiefdienst zich speciaal daar mee laten belasten, mede ten behoeve van alle rayonarchieven binnen het gewest. De functie van de gewestelijke archivaris zal in dit opzicht dus een overkoepe lende zijn. Hij heeft de taak de samenwerking zo gecoördineerd mogelijk te doen verlopen. 4 De toekomstige omvang en de toekomstige taak van de provincies zijn nog on duidelijk. De commissie is ervan uitgegaan dat zij hun toezichthoudende taken zullen behouden en dat het toezicht op de zorg voor de gewestelijke en misschien ook gemeentelijke archiefbescheiden een provinciale aangelegenheid zal blijven. Over het toekomstig functioneren van de rijksarchieven in de provincies heeft de commissie onder de vigerende omstandigheden geen uitspraken kunnen doen, ook al realiseert zij zich dat de in-bewaring-gevingen van archiefbescheiden bij de gewesten de positie der rijksarchieven kwantitatief zouden kunnen beïn vloeden. 5 Ter verwezenlijking van de denkbeelden van de commissie zullen in de Archief wet 1962 belangrijke wijzigingen moeten worden aangebracht. Archiefzorg een gewestelijke taak Wij zijn uitgegaan van een ontwerp van wet op de gewesten, dat door een nieuw ontwerp vervangen zal worden. Het laat zich aanzien dat het nieuwe ontwerp ge baseerd is op (ca. 5) grote provincies en (ca. 45) vrij grote gewesten en dat de taken niet meer vrijblijvend zullen zijn, maar in de wet zelf zullen worden opgelegd. Met betrekking tot de archiefzorg hebben wij het laatste expliciet bepleit, omdat door middel van verplichte gewestelijke archiefzorg een sluitend systeem van locaal ar chiefbeheer bereikbaar wordt. Geen enkele gemeente, ook niet de financieel zwakke en onwillige, zal meer door de mazen van de wet kunnen glippen. De provinciale inspecteurs zullen overal te maken krijgen met volledig functionerende archiefdien sten onder leiding van vakgenoten. [25]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 16