telijke en rayonarchiefdiensten dicht bij de bevolking werkzaam zijn en der halve een grote inbreng kunnen hebben in de functionele raden binnen de ge meenten. In dit verband is ook van belang de uitspraak in de begeleidingsbrief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij de nota 'Gewestvorming Zuid- Holland': 'De welzijnsaspecten in engere zin (dienstverlening, cultuur enz.) vereisen meestal een kleinere schaal. Dit kan meebrengen dat binnen één groot gewest meer dan één welzijnsrayon kan worden gesitueerd.' Bij de beantwoor ding van de vraag of voor het archiefbeheer binnen het gebied van een gewest één groter apparaat dan wel een geleed opgebouwd (gedecentraliseerd) appa raat dient te functioneren, houde men er rekening mee dat de verzorgende voorzieningen (ook archiefdiensten) om efficiënt te functioneren bereikbaar moeten zijn voor de gebruikers. 6.3 In het belang van de raadpleging kunnen in de rayon-archiefbewaarplaatsen ook andere dan gemeentelijke archiefbescheiden, b.v. rijksarchiefbescheiden (zie 5.6), opgenomen worden, indien zij betrekking hebben op de gemeenten binnen het rayon. 6.4 Om het archiefbeheer binnen het gewest (met name ter uitvoering van de hier voor genoemde taken, die in kleiner verband minder of niet uitvoerbaar zijn, zoals inspectie, restauratie, fotografie, geluidstechniek enz.) zo gecoördineerd mogelijk te doen zijn, is het nodig dat de rayon-archiefbewaarplaatsen deel zullen uitmaken van de gewestelijke archiefdienst. 6.5 De gewestelijke archivaris zal bij rayonvorming om practische redenen tevens kunnen fungeren als rayonarchivaris in de centrumgemeente van het gewest. 6.6 In sommige delen van het land (Noord-Brabant!) bestaan streekarchivariaten, wier begrenzingen soms wel, soms niet toevallig zijn. Het lijkt de commissie noodzakelijk dat die streekarchivariaten evenals de gemeentelijke archiefdien sten 'ingebracht' worden in de te vormen gewestelijke archiefdiensten. Ze zul len dan in de rayons binnen het gewest kunnen herleven. 6.7 De rayonarchivarissen, tot wier rayon een of meer gemeenten behoren, die vanwege de aard hunner archiefbescheiden krachtens de Archiefwet 1962 aan gemerkt worden als gemeenten, waar alleen hogere archiefambtenaren tot ar chivaris benoemd kunnen worden, zullen hogere archiefambtenaren moeten zijn. Indien gewestelijke archivarissen tevens fungeren als rayonarchivarissen in een rayon, waartoe een of meer gemeenten behoren, die krachtens de Ar chiefwet 1962 aangemerkt worden als bovenbedoeld, zullen ook zij hogere ar chiefambtenaren moeten zijn. 7 Conclusie 7.1 Van groot belang is dat de invoering van een gewestelijk bestuur de kans geeft via gewestelijke archiefdiensten voor alle gemeenten zonder uitzondering een verplicht efficiënt archiefbeheer te bewerkstelligen. [18] 7.2 In de wet op de gewesten dient de zorg voor de naar de archiefbewaarplaatsen overgebrachte gemeentelijke archiefbescheiden als verplichte taak aan de ge westen te worden opgelegd (zie 4.5). 7.3 Er zal een financiële regeling moeten komen om een efficiënt functioneren van gewestelijke archiefdiensten mogelijk te maken (zie 1.8). 7.4 In de Archiefwet 1962 zullen belangrijke wijzigingen moeten worden aange bracht. Met name zal het huidige hoofdstuk IV, handelende over Archiefbe scheiden van gemeenten, vervangen moeten worden door een nieuwe regeling, handelende over Archiefbescheiden van gemeenten en gewesten. 7.5 Daarin zal bepaald moeten worden dat: a Burgemeester en Wethouders zorg dragen voor de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen, voor zover deze archiefbescheiden niet zijn overgebracht naar een bewaarplaats; b het dagelijks bestuur van het gewest zorg draagt voor de archiefbescheiden van de gewestelijke organen en voor de archiefbescheiden van de gemeen telijke organen, voor zover deze laatstgenoemde archiefbescheiden naar de gewestelijke archiefbewaarplaatsen zijn overgebracht; c de gewesten, ter bevordering van een gedecentraliseerd archiefbeheer, krach tens de wet kunnen worden onderverdeeld in rayons; d voor de bewaring van de op grond van art. 5, eerste lid, over te brengen archiefbescheiden van gewestelijke organen de gewestraad een centrale ge westelijke archiefbewaarplaats aanwijst, die beheerd zal worden door een gewestelijke archivaris, die hoger of middelbaar archiefambtenaar in de zin van art. 9 van de wet is; e voor de op grond van art. 5, eerste lid, over te brengen archiefbescheiden van gemeentelijke organen de gewestraad de genoemde centrale geweste lijke archiefbewaarplaats bestemt of zo er rayons zijn ingesteld rayon-archiefbewaarplaatsen aanwijst, speciaal voor de bewaring van ge meentelijke archiefbescheiden en van archiefbescheiden, die op de gemeen ten in het rayon betrekking hebben; daarbij wordt ervan uitgegaan dat de centrale gewestelijke archiefbewaarplaats tevens als archiefbewaarplaats van het rayon der centrumgemeente zal kunnen fungeren; f de rayon-archiefbewaarplaatsen in de gewesten beheerd zullen worden door rayonarchivarissen, die hoger of middelbaar archiefambtenaar in de zin van art. 9 van de wet zijn en ressorteren onder de op te richten gewestelijke archiefdienst; t g de rayonarchivarissen, tot wier rayon een of meer gemeenten behoren, die vanwege de aard hunner archiefbescheiden krachtens de Archiefwet 1962 aangemerkt worden als gemeenten, waar alleen hogere archiefambtenaren tot archivaris benoemd kunnen worden, hogere archiefambtenaren moeten zijn; bijgevolg de gewestelijke archivarissen, die tevens fungeren als rayonarchi varissen in een rayon, waartoe een of meer gemeenten behoren, die krach- [19]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 13