Resterende vragen en opmerkingen N.a.v. de lezingen van de heren Fox en Mentink. Verdient het geen aanbeveling om buiten het zinsverband de volgorde jaar- maand-dag toe te passen? Hoeveel inventarissen moet men gemaakt hebben om spreker op deze studie dagen te kunnen worden? Is het noodzakelijk een vakjargon te handhaven, dat zover van de praktijk af staat dat de onderzoeker dit vakjargon niet meer begrijpt? Verstaat de heer Mentink onder 'ordenen' hetzelfde als de schrijvers van de 'Handleiding' onder 'sorteren'? Kan de heer Mentink met voorbeelden illustreren, wat hij in kernpunt 16 on der 'natuurlijke grenzen' verstaat? Er moet altijd vermeld worden, bijv. in een bijlage, welke archivalia vernietigd zullen worden. - Advies: voordat men begint met de beschrijving van een archief, is het zinvol een grondig onderzoek in te stellen naar de verblijfplaats of mogelijke verblijf plaats van archivalia, die tot dat archief behoren. Is het in het algemeen aanvaardbaar een schriftelijke omschrijving van een han deling naar een stuk te doen overgaan (en dan 'akte van weg te laten)? Acht de heer Mentink het gebruik van de term 'grosse' in de inventaris verwer pelijk? Zo ja, waarom? In sommige archieven, bijv. rechterlijke, komen zelfs series grossen voor. In andere archieven ontbreken grossen meestal ook niet. Moet de oude orde niet beter dan tot nu toe meestal gebruikelijk is in de inlei ding tot een inventaris beschreven worden? Zonder de inleidingen tot boekwerken te laten uitdijen, mag evenwel vereist wor den dat ze functioneel zijn voor alle soorten bezoekers. Vindt de heer Mentink niet, dat de structuur van het archiefvormend orgaan duidelijk uit de inleiding moet blijken? Eventueel geïllustreerd met schema's, die meestal duidelijker zijn dan omslach tige beschrijvingen. 398 Kan het forum voorbeelden geven van 'klassieke' inventarissen van coryfeeën als bijv. Van Riemsdijk en Feith? De volgorde jaar-maand-dag zou aangehouden moeten worden voor de reges- tenlijst. Vindt het forum niet, dat in inventarissen en publicaties deze volgorde alleen gebruikt moet worden als zij functioneel is? Verzet het in de praktijk voorkomende continuum tussen organisatie en taak zich niet tegen een hoofdindeling, die gebaseerd is op dit onderscheid? Verdient de uitdrukking 'Stukken van algemene aard' niet steeds de voorkeur boven de uitdrukking 'Algemeen'? Is het forum niet van mening, dat de term 'correspondentie' de voorkeur ver dient boven de omschrijving 'ingekomen brieven en telegrammen en afschriften, doorslagen (of nieuwe minuten) en concepten van uitgegane brieven en telegram men'? Kan het forum zich verenigen met stelling 14 van de heer Fox? Men is van mening, dat het rapport van de examencommissie over de inven taris van de aspirant-archiefambtenaar aan de mentor en het slachtoffer zelf moet worden medegedeeld. Er wordt in overweging gegeven, dat de archief- school bij herhaald falen van de mentor sanctionerend moet kunnen optreden. Er bestaat behoefte aan voorbeelden van goede inventarissen. Hierop zou de aandacht gevestigd kunnen worden door publicatie van de beoordeling van de examencommissie, door recensies in het Nederlands Archievenblad en, even tueel, uitgave door de archiefschool. De indruk bestaat dat de meeste inventarissen gemaakt worden door stagiaires met als object kleine, afgeronde archieven. Bovendien wordt de productie van een volleerd inventarisator slechts zelden aan een critische beoordeling onder worpen. Dit wordt onrechtvaardig gevonden ten opzichte van de stagiaires. Er blijkt een grote behoefte te bestaan aan een nieuw handboek voor de archief terminologie, aangezien de 'Nederlandse archiefterminologie' geen gelijke tred heeft kunnen houden met de ontwikkeling in de administratie. Daarbij zou een onderscheid gemaakt moeten worden tussen 'begripsterminologie' voor de the orie en 'beschrijvingsterminologie' voor de praktijk. De termen 'correspondentie' en 'documentatie' zijn beide gemeengoed geworden. Wat verstaat de heer Fox onder de term 'collectie'? Het onderscheid tussen stukken behorende tot het familiearchief en ambtelijke stukken en documentatie in dat archief is vaak niet zo scherp te trekken als de heer Fox gesteld heeft. 399

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 40