Ketelaar: We kunnen lang praten en het is het gesprek tussen pessimist en optimist. Ik dacht, dat op een gegeven moment de archieven zouden uitpuilen van fiche materiaal. Ik zou in ieder geval willen aanbevelen, dat we, als we een methode van nader toegankelijk maken zoeken, niet zoals tot nu toe eigenlijk te veel is gebeurd die methode kiezen die in ieder geval nóóit in de computer kan. Als we nu toch beginnen en het rijksarchief in Zwolle is daar dacht ik een heel gelukkig voor beeld van met een groot project op indiceringsterrein, laten we dan in ieder geval die methode kiezen, waarvan het zonder al te grote moeilijkheden in een be paalde toekomst mogelijk zal zijn dat ook op geautomatiseerde wijze toegankelijk te maken. Mag ik er nog iets aan toevoegen? De heer Van der Laan heeft, zowel in zijn toe spraak als in zijn syllabus, ter sprake gebracht het werk van commissie IV van de Archiefraad Ontsluiting Notariële Archieven', naar aanleiding van het tussentijds verslag van vorig jaar (het definitieve rapport zal al voor het einde van dit jaar worden aangeboden aan de Archiefraad). Naar aanleiding van de syllabus van de heer Van der Laan heeft de commissie zich in ieder geval beraden op haar stand punt, wat te doen als er meerdere personen in één akte voorkomen (het bezwaar vindt u in de syllabus van de heer Van der Laan uitgewerkt). De bezwaren van de heer Van der Laan hebben de commissie overtuigd en wij bezinnen ons nu op een zodanige wijze van indiceren, juist van dat soort akten, dat niet, zoals in het oor spronkelijke voorstel stond, steeds met letters onderscheiden, eerst alle namen, dan alle echtgenoten, dan alle beroepen en dan alle woonplaatsen worden genoemd, maar dat we willen proberen aan te sluiten bij de volgorde waarin die gegevens in die akte voorkomen. Diender: Sinds 1930 kom ik al op verschillende rijksarchieven, zowel in Neder land als in België. Ik ben ook enkele malen in Salt Lake City geweest, waar ze ten opzichte van computers nogal wat ervaring hebben opgedaan. Ze hebben o.a. al hun kerkelijke gegevens nu al in een computer zitten. Dat wil nog niet zeggen, dat je maar op een paar knoppen hoeft te drukken om de gegevens van man, vrouw en kinderen daar uit te halen. Maar ze zijn toch wel zo ver, dat ze in 1967 reeds veertig miljoen indexkaarten hadden, die geheel en al ook op een computer inge voegd zijn. Met andere woorden, ze kunnen daarbij toch wel een enorm grote hulp krijgen van de computers. Wat de laatste jaren wordt gedaan, dat is het micro filmen, zowel in Nederland als in andere landen van de wereld. Men is op het ogenblik een modus aan het zoeken hoofdzakelijk op de universiteit van Utah wordt dat gedaan waardoor de gegevens o.a. uit notariële of rechterlijke archie ven in een computer gestopt zouden kunnen worden. Ze zijn op het ogenblik nog niet zo ver, maar ik garandeer u: hun mening is, dat ze het de computer net zo lang zullen leren, totdat hij het doet. Want de computer heeft niets anders te doen. Maar het voordeel is nu al, dat de parochie- of de doop-, trouw- en begraafregisters in Nederland al geheel in een computer verwerkt zijn. Zij kunnen op het ogenblik al gemakkelijk gegevens terugvinden, die anders moeilijk te verkrijgen zijn, omdat je niet weet in welk archief in Nederland je moet zoeken. Er zijn enkele archieven 392 in ons land, waar buitengewoon veel werk op dat gebied is verricht. Zoals ik al zei, ik kom al sinds 1930 op de verschillende rijks- en gemeentearchieven. Ik neem altijd maar het voorbeeld van een eenvoudig man in het gemeentearchief van Schiedam, die per dag minstens honderd fiches schreef, onverschillig of hij tijd had of niet. Ik geloof, dat het helemaal afhangt van het enthousiasme van de ge meente- of van de rijksarchivaris, om meer fiches te verkrijgen in de verschillende archieven, waardoor de archieven gemakkelijker toegankelijk worden gemaakt. Pirenne: Volgende congres naar Utah! Van der Laan: Ik zou nog graag een opmerking willen maken n.a.v. hetgeen de heer Ketelaar naar voren heeft gebracht. Ik ben alleen maar erg gelukkig, dat dat heel vreemde plan dat u eerst in uw commissie had, van de baan is. Dat was ook mijn hoofdbezwaar. Ik heb niets tegen het klaarmaken van materiaal voor com puter-bewerking, integendeel ik zie het misschien wel veel pessimistischer dan u, dat kan zijn ik ben helemaal voor het principe, dat men iets gereed maakt voor computer-bewerking; alleen de wijze waarop dat dan zou moeten gebeuren, daar liggen vele problemen. Er zijn misschien nog wel enkele andere bezwaren aan te voeren. Maar mijn hoofdbezwaar is in ieder geval nog: heeft de commissie zich nu eigenlijk wel goed op de hoogte gesteld van wat de eisen zijn. Ik heb sterk de indruk, dat dat niet het geval is. Ik heb natuurlijk niet binnen de boezem van de commissie kunnen kijken nou ja, misschien om een hoekje maar zou de heer Ketelaar daar misschien nog antwoord op kunnen geven? Ketelaar: In ieder geval probeert de commissie een zodanig systeem te ontwerpen dat, zoals ik zoëven al zei, in ieder geval niet uitsluit verwerking door een optisch leesapparaat. En voor de verwerking door een optisch leesapparaat is het noodza kelijk, dat bepaalde gegevens in een bepaalde volgorde in een uittreksel, c.q. op een fiche vermeld worden. Als, bij wijze van spreken, de namen van één van de com paranten de ene keer bovenaan komen te staan en de volgende keer in het midden, dan weer eens links en dan weer eens rechts, dan ben je nergens meer als je bijv. een bestand van enige honderdduizenden fiches op een gegeven moment wilt invoe ren. Dan moet je door iemand anders, voor je het in het leesapparaat invoert, steeds weer, met een bepaald soort inkt of op andere wijze, laten kenmerken: waar staat nu de naam, die ik als gegeven nummer 1 invoer, waar staat het adres, gegeven nummer 2, enz. Als je al een bepaalde volgorde aanhoudt, is dat alleen een kwestie van in het programma voor het leesapparaat stoppen. Dekker: Ik moet toch nog even wat over de computer zeggen een onverwacht argument voor mijn betoog. U bent er nu toch allen met mij van overtuigd, dat het bijzonder moeilijk zal zijn om klassieke regesten in de computer te stoppen! Pirenne stelt voor de gedachtenwisseling hiermede te besluiten. Graafhuis vraagt: de voorbereidingscommissie en de stuurgroep, die vooraf aan dit congres hebben gewerkt, zijn natuurlijk benieuwd naar het antwoord op de vraag 393

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 37