Wat, hoe, waartoe? Openingsrede door mr. AE. M. Ribberink ber een diner aan. De lVde afdeling van het Algemeen Rijksarchief heeft zich met succes ingespannen voor de technische verwerking van de stukken en het arran geren van congres- en slaapruimte. Aan mevrouw A. J. Spijkman en de heer R. P. van Broekhoven van de Gemeentelijke Archiefdienst van Rotterdam is het te dan ken, dat voordrachten en forumdiscussie op de geluidsband vastgelegd zijn. Me vrouw Spijkman heeft bovendien voor het verslag de tekst van de geluidsopname op schrift gesteld. Het diner, aangeboden in de avond van 1 november, werd opgeluisterd door tafel redes van diverse aanwezigen. De Belgische algemene rijksarchivaris, dr. C. Wijf fels, sneed in zijn toespraak op humoristische wijze het thema van de verhouding tussen kwaliteit en kwantiteit van inventarissen aan. Dit thema leent zich echter ook voor een meer serieuze benadering, zoals de volgende dag tijdens de discussies bleek. Verantwoording Aan het eind van deze inleiding wil ik niet nalaten een korte verantwoording van dit verslag te geven. De tekst van de voordrachten is overgenomen uit de syllabi, die mij door de sprekers verstrekt zijn. Aan de syllabus van de heer Ribberink zijn enkele elementen uit de toespraak toegevoegd. In de syllabus van de heer Fox zijn enkele passages ingevoegd, die de rijksarchivaris al improviserend uitgesproken heeft. Deze aanvullingen verdienen het gedrukt te worden. De heer Mentink heeft de tekst in ietwat bijgewerkte vorm overhandigd. De door de referenten individueel gehanteerde spelling is zonder meer gehandhaafd. Het verslag van de forumdis cussie is opgemaakt op basis van de geluidsopname. Er is naar gestreefd de tekst zoveel mogelijk bij het gesproken woord te laten aansluiten, omdat op die manier zo weinig mogelijk nuances verloren gaan en de kans op het toevoegen van door de spreker niet bedoelde nuances het geringst is. Het feit, dat de zinnen dan niet altijd even goed lopen, moet m.i. maar voor lief genomen worden. Tijdnood was er de oorzaak van, dat niet alle vragen die in de groepsdiscussies naar voren ge komen waren aan de orde gesteld konden worden. Daarom is besloten de reste rende vragen bij dit verslag op te nemen. Deze vragen zijn opgesteld met behulp van de vragenlijsten, zoals die aan de heer Graafhuis overhandigd zijn. Wanneer groeps discussies bij komende congressen gebruikelijk worden verdient het aanbeveling bij de schriftelijke formulering van hetgeen naar voren gekomen is rekening te houden met de verslaggeving. Ook opgenomen zijn de stellingen en kernpunten van de heren Fox, Mentink en Dekker, die vooraf aan de deelnemers uitgereikt zijn en waarnaar zowel in de lezingen als in het verslag van de forumdiscussie en in de aan het eind opgenomen resterende vragen en opmerkingen verwezen wordt. De inleiding tot de voordracht van de heer Van der Laan was ruimer van opzet en daardoor ook omvangrijker, zodat het verschil tussen inleiding en lezing niet zo groot was als bij andere sprekers. Bovendien wordt niet rechtstreeks naar deze inleiding verwezen, zodat er geen reden voor opname aanwezig was. R. H. Krans 322 Met openbaarheid wint ook de politieke zedelijkheid. Een duidelijk bewijs van den adel zoowel der menschelijke natuur als van hetgeen politiek bestemd is te zijn .1. R. Thorbecke. L histoire qui était un art et qui comportait toutes les fantaisies de I'imagi nation, est devenue de notre temps une science d 'laquelle il faut procéder avec une ngoureuse méthode'. A. France, Le crime de Sylvestre Bonnard membre de l'Institut. Een selectie uit de banden kan niet dienen als bewijs'. A. Cox, aanklager in de Watergate-affaire. Het onderwerp van de studiedagen 1973 is de 'Inventarisatie en de methodiek voor het nader toegankelijk maken van archieven'. Men mag dit thema ook principieel stellen als de vraag hoe de papieren neerslag van het bestuurshandelen zonder ver tekening toegankelijk kan worden gesteld. De wezenlijke moeilijkheid immers is, dat iedere bewerking tevens verwerking is en vaak meer vertelt over de bewerker dan over het bewerkte. Traduttore tradittore, een vertaler een verrader, maant het oude gezegde. Reeds eerder werd op studiedagen gesproken over de kwestie hoe vervormingen te voorkomen. In 1970 bezonnen we ons te Woudschoten op de vernietiging. Meer nog dan bij de inventarisatie dreigt daar voorbeschikking van het latere onderzoek. In het spoor van Woudschoten eisen algemene richtlijnen nu werkwijzen, die waken tegen vertekening door de vernietiging Uitgangspunt van de algemene richtlijnen is de waarde, welke de administratie hechtte aan de papieren neerslag van haar handelen. Het herkomstbeginsel geldt ook hier. Bij het door artikel 2 van de algemene richtlijnen voorgeschreven drie- !972 nr' 109 e" drculaire van de Staatssecretaris van C.R.M 301-302 MMA/Ar 167091, zie Ned. Archievenblad 1972 blz. 211-212 en 323

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 2