Forumdiscussie Pirenne, voorzitter van het forum: Dames en heren, we zullen onze tijd hard nodig hebben en ik moet u wel bekennen, dat de vragen die ingeleverd zijn naar aanleiding van de lezingen van de heren Van der Laan en Dekker niet zo goed meer konden worden verwerkt als gisteren is gebeurd met de vragen op de lezingen van de heren Fox en Mentink. De heer Graafhuis zal de vragen stellen, zoals die zijn samenge steld uit de zes gespreksgroepen. U kunt, hoewel niet onbeperkt, deelnemen aan de discussie, waarvoor we anderhalf uur hebben. Graafhuis: We gaan de eerste drie kwartier praten over de stellingen en lezingen van de heren Fox en Mentink, de tweede drie kwartier besteden we aan de inleiders Van der Laan en Dekker. Het kan zijn, dat u bepaalde opmerkingen, die in uw groep gemaakt zijn, niet in de vragen terugvindt. Indien u het nodig vindt, dat uw opmerking toch ter discussie komt, dan bent u vrij om dat te zeggen. Alleen wil ik u, in het belang van een juiste verslaggeving, vragen of u bereid bent om als spreker achter de microfoon te komen, uw naam te zeggen en uw opmerkingen zo kort mo gelijk te formuleren. Er is met de forumleden afgesproken, dat de vragen, die soms erg kort en wel eens wat scherp aandoen, in algemene zin bedoeld en niet persoonlijk van aard zijn. Voor het goed volgen van de discussie is het wel nodig, dat u de stellingen bij de hand hebt. Vraag 1: Wat is volgens de heer Fox de betekenis van het begrip 'rubriek'? Bedoelt hij, als hij over 'rubriek' spreekt, niet 'afdeling'? Fox: Het is mij gisteren al gebleken, in een discussie met één van de aanwezigen, dat hij onderscheid wilde maken tussen die beide termen. Het is inderdaad wen selijk om dat te doen, als men zich beweegt op het terrein van de moderne archieven, een terrein waar ik zelden mee te maken heb. Ik heb de termen 'afdeling' en 'rubriek' min of meer als synoniem bedoeld, maar ik wil graag meegaan met de gedachte, dat het toch beter is om hier een onderscheid te maken. Waar ik dan de term 'rubriek' gebruikt heb ten aanzien van afdelingen 'Algemeen' en 'Bijzonder', wil ik erkennen, dat men beter het woord 'afdeling' kan gebruiken. 374 Vraag 2: De heer Fox heeft in Stelling 9 gesproken over 'concrete termen'. Wat bedoelt hij daarmee? Fox: Ik doel op de tegenstelling abstract-concreet. Ik dacht dat die tegenstelling wel duidelijk was. Concreet is iets dat je betasten kunt, abstract is een term als 'vrijheid', 'geest', 'rekenschap', 'verantwoording', etc. Ik heb gezegd: wij beschrijven in een inventaris concrete stukken. Dan is het ook nodig deze concrete stukken met concrete termen aan te duiden. We schrijven in een inventaris bij voorkeur 'verzoekschrift', een concreet iets, dat ik u ter hand kan stellen en dat u mij na inzage terug kunt geven. Het woord 'verzoek' is een abstractie, die naar mijn idee in een inventaris niet thuis hoort. De Booy: Ik begrijp de heer Fox heel goed, alleen heb ik de indruk, dat het ver warring kan geven, wanneer we bijv. een register van collectegelden beschrijven als collectegelden, want dat is allebei concreet. Daarom zou ik die termen 'concreet' en 'abstract' toch liever anders zien. Ketelaar: Ik zou het forum in overweging willen geven om in plaats van de twee deling 'concreet' en 'abstract' vast te stellen, dat het gaat zoals de heer Fox ook in zijn lezing heeft gezegd om beschrijving van stukken en dat men dus het stuk aanduidt met de naam van het stuk en niet de inhoud van het stuk. Ik geloof, dat dan ook de moeilijkheid, door mevrouw De Booy geschetst, niet meer bestaat. Fox: Inderdaad, dit lijkt mij een precisering van mijn bedoeling. Ik wil die graag aanvaarden. Vraag 3: Voor wie wordt de inventaris gemaakt? Voor het examen, voor de archi varis of voor de onderzoeker? Mentink: Dat hangt er natuurlijk helemaal van af, of het een eerste inventaris is of een volgende. Een eerste inventaris moet nu eenmaal ter beoordeling worden voor gelegd aan de examencommissie. Het heeft dus alle zin om naar die examencom missie toe te spelen, in deze zin, dat men zich op de hoogte stelt van de opmerkingen, die de examencommissie over soorten van inventarissen heeft gemaakt. Dat is dus de eerste categorie. De tweede categorie, d.w.z. de inventarissen die als ik het zo mag uitdrukken door ons als 'volleerde' archivarissen worden gemaakt, hebben een heel ander doel: of voor de archivaris zelf, of voor de onderzoeker. Deze twee deling ligt eigenlijk voor de hand. Wij maken natuurlijk geen inventarissen voor onze collega's, wij maken inventarissen voor de onderzoeker, die ze in onze studiezalen komt bestuderen, om op grond daarvan publicaties het licht te doen zien. Bordewijk: Ik krijg uit het antwoord van de heer Mentink het idee, dat de inven tarissen die men voor het examen moet maken niet voor de onderzoeker bestemd zijn. De maatstaven, die de commissie dan kennelijk aanlegt, zouden niet in over eenstemming zijn met de maatstaven die wij in het algemeen aanleggen. Ik vind die tegenstelling helemaal onjuist. 375

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 28