De 48e Duitse Ar chief dag Algemeen De 48e duitse Archivtag werd van maandag 10 tot en met donderdag 13 september 1973 gehouden in de zonnige hoofdstad van nederfranken Würzburg. Het deelne men aan een dergelijke bijeenkomst is een belevenis. Het is leerzaam om te zien hoe buitenlandse collega's studiedagen, verenigingsbijeenkomsten, directeurenver gaderingen, ontvangsten en excursies organiseren. Het groeiend getal van de ambt genoten, de noodzaak de vakgenoten te kennen en de behoefte aan beraad op leidinggevend niveau stellen immers wel eens vragen aan bestaande vormen. De agenda vermeldde een stevig programma. De afstanden bij onze oosterburen dwingen als men nationaal tezamen komt tot hard werken. Bestuurs- en sectiever gaderingen, een ledenvergadering van de Verein deutscher Archivare, een vergade ring van de vereniging van oudheidkundige verenigingen, ontvangsten, studiebij eenkomsten en excursies volgden elkaar in strak ritme. De archiefdirecties van de Lander waren op de maandagmorgen om 9 uur in ver gadering bijeen. Het verenigingsbestuur kwam 's middags tezamen. De overige deel nemers, ver over de driehonderd, waaronder enige nederlandse gasten, troffen el kaar ter kennismaking 's avonds. Deze levendige bijeenkomst werd besloten door een lezing met lichtbeelden over de stad en haar verleden, verzorgd door de direc teur van het staatsarchief te Würzburg. Op dinsdag 11 september viel om 9 uur de officiële opening. De ochtend was ver der gewijd aan het onderwerp: nieuwe bestuursstructuren en de gevolgen daarvan voor de archieven. De uitbouw van de verzorgingsstaat eist een nieuw bestuursapparaat met moge lijkheden voor grotere specialisatie en grotere eenheden o.m. op medisch en op voedkundig gebied. Stad en platteland naderen elkaar door de moderne verkeers middelen. Het verschil in verzorgingsniveau dient te worden weggewerkt. Dit heeft gevolgen ook voor de archieven. Ook daar is samenvoeging en taakverdeling eis. Vier specialisten, wier doorwrochte betogen nog gepubliceerd zullen worden, kregen ieder drie kwartier voor een inleiding. Dit was te kort, hoewel er snel gesproken en voorgelezen werd. Men liep wat uit. Daardoor kwam de discussie, die geleid werd door de stadsarchivaris van Keulen dr. Stehkamper, niet geheel tot haar recht. [248] Een gemeenschappelijke bezichtiging van het Barok-slot, de dom en het museum met aan het einde een wijn-receptie door de stad bood 's middags de mogelijkheid elkaar informeel te treffen. De dag sloot voor de liefhebbers met een schitterende voordracht van ruim ander half uur over de vorstbisschop Julius Echter von Mespelbrunn (1573-1617). Het was een leerzaam doordacht betoog, magnifiek gebracht, over een groot, helaas gewelddadig heerser. De woensdag begon met een bijeenkomst van de Landesverbande. We kennen deze organisatiewijze in Nederland ook, zij het niet in het kader van de vereniging, in de vorm van brabantse, limburgse en gelderse archivarissenbijeenkomsten. Om 9 uur werd het tweede thema, de automatisering aan de orde gesteld. Collega Renting, die met de materie vertrouwd is, maakte een verslag van deze zitting, dat na deze notities komt. Terwijl 's middags de secties staatsarchivarissen, gemeentearchivarissen, kerkelijke archivarissen, 'Standesherrliche und Adelsarchivare', bedrijfsarchivarissen, parle- mentsarchivarissen en de pers-, film- en radioarchivarissen aparte bijeenkomsten hielden als hoogtepunt en afsluiting van sectie-activiteiten op de maandag, de dins dag en de woensdagmorgen, welke zich naast het hoofdcongres hadden ontwik keld, konden de buitenstaanders een archieftentoonstelling bezoeken of zich op andere wijze verkwikken aan het vele, dat er ter plaatse te zien en te bestuderen was. Bij kaarslicht in sfeervolle 'Residenz'-ruimten werd de dag vorstelijk gesloten met muziek van 17de en 18de eeuwse meesters, teruggevonden in klooster-, huis- en staatsarchieven en uitgevoerd door plaatselijke amateurs en met een receptie van wege de beierse regering. Drie excursies en vele bussen verdeelden het gezelschap op de donderdag over de streek en de geschiedenis. Het samen reizen en tafelen smeedde waardevolle banden. Een Wein-probe in het Julius-Spital besloot de dag en de Archivtag. A. E. M. Ribberink Automatisering Op 12 september werd op de duitse Archivtag het onderwerp 'automatisering' aan de orde gesteld, waarbij diverse aspecten belicht werden. Dr. Hans Schepers (Bundestag Bonn) gaf een heldere uiteenzetting over de ontwik keling van de automatisering in het algemeen en de toepassing bij de administratie. Uitvoerig ging hij in op de revolutie in de automatisering sinds gewerkt wordt met electronische apparatuur, die gegevens één miljoen maal sneller verwerkt dan voor afgaande automatiseringsmethodieken als doorschrijfsystemen, microcamera's enz., diverse generaties van computers kennen we al. Zonder dat we behoeven te weten hoe de machines werken, kunnen we wel zeggen dat de bediening ervan steeds ge makkelijker en de kosten steeds lager geworden zijn. De programs moeten door de [249]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 5